Schools and clubs are welcome to copy their own results for use on their own Web pages. Others, please *LINK TO* these results; we work very hard to collect them, and request that you link to, and not copy, all results. In all cases, please give row2k credit as your source.
Saturday, December 14, 2019 |
|
Sunday, December 8, 2019 |
|
Saturday, December 7, 2019 |
|
Sunday, November 24, 2019 |
|
Saturday, November 23, 2019 |
|
Sunday, November 17, 2019 |
|
Saturday, November 16, 2019 |
|
Sunday, November 10, 2019 |
|
Saturday, November 9, 2019 |
- Head Race
-
Head of the Chickahominy
, Williamsburg, VA
-
Head of the Hog
, Sarasota, FL
-
Saint Denis Head Race
, Natchitoches, LA
-
Head of the South
, Augusta, GA
-
Head of the Lagoon - Collegiate & Masters
, Foster City, CA
|
Sunday, November 3, 2019 |
|
Saturday, November 2, 2019 |
|
Sunday, October 27, 2019 |
- Head Race
-
Head of the Fish - Sunday
, Saratoga, NY
-
San Diego Row for the Cure
, San Diego, CA
-
Head of the Schuylkill - Sunday
, Philadelphia, PA
-
Princeton Chase
, Princeton, NJ
-
MPSRA Fall Championship
, Lowell, MA
-
Speakmon Memorial Regatta
, Columbus, OH
|
Saturday, October 26, 2019 |
- Head Race
-
Puget Sound Autumn Invitational
, American Lake, WA
-
Head of the Fish - Saturday
, Saratoga, NY
-
Wormtown Chase
, Shrewsbury, MA
-
Blake Haxton Fall Regatta
, Columbus, OH
-
Head of the Colorado - Pumpkinhead
, Austin, TX
-
Head of the American
, Sacramento, CA
-
Halloween Regatta
, Tampa, FL
-
Head of the Schuylkill - Saturday
, Philadelphia, PA
|
Sunday, October 20, 2019 |
|
Saturday, October 19, 2019 |
- Collegiate Women
- Gonzaga, Washington State | Head of the Spokane, Spokane, Wash. | Spokane River
- Yinzer Cup: Robert Morris, West Virginia, George Mason, Canisius, Marietta, McPhail Boathouse, Pittsburgh, PA
|
Sunday, October 13, 2019 |
- Head Race
-
Head of the Niagara Wright Regatta
, Buffalo, NY
-
Head of the Port
, Port of West Sacramento, CA
-
Head of the Onondaga
, Onondaga Lake Outlet, NY
-
Occoquan Chase
, Fairfax Station, VA
-
New England Jr/HS Championship
, Worcester, MA
-
American Lake Fall Classic
, Lakewood, WA
-
NH Championships
, Pembroke, NH
-
Head of the Quinobequin
, Brighton, MA
-
Head of the Passaic
, Rutherford, NJ
|
Saturday, October 12, 2019 |
- Head Race
-
East Coast Classic
, Fellsmere, FL
-
Cayuga Inlet Head Race
, Cayuga Inlet, NY
-
Head of the James
, Richmond VA
-
Navy Day Regatta
, Philadelphia PA
-
Tampa Fall Classic
, Tampa FL
-
Music City Head Race
, Nashville, TN
-
Quinsigamond Snake Regatta
, Shrewsbury, MA
-
The Hoover
, Columbus, OH
-
Head of the Housatonic
, Derby, CT
-
Head of the Estuary
, Oakland, CA
|
Friday, October 11, 2019 |
|
Thursday, October 10, 2019 |
|
Sunday, October 6, 2019 |
- Head Race
-
Head of the Oklahoma - Sunday
, Oklahoma City, OK
-
Head of the Ohio - Sunday
, Pittsburgh, PA
-
Textile River Regatta
, Lowell, MA
-
Tail of the Lake
, Seattle , WA
-
Tail of the Fox - Wisconsin
, De Pere, WI
-
Head of The Christina
, Wilmington, DE
-
Head of the Riverfront
, Hartford, CT
-
Occoquan Challenge
, Fairfax Station, VA
-
Mohawk Fall Classic Regatta
, Scotia, NY
|
Saturday, October 5, 2019 |
|
Sunday, September 29, 2019 |
|
Saturday, September 28, 2019 |
- Head Race
-
Battle of the Bridges
, Venice, FL
-
Head of the Welland Five Bridges Fall Classic
, Welland, Ontario
-
Stockton-AC Stakes Race
, Atlantic City, NJ
-
Tough Cup
, Chicago, IL
-
High Point Autumn Rowing Festival
, High Point, NC
-
Head of the Headless Oarsman
, Lemont, IL
-
Head of the Des Moines
, Des Moines, IA
-
Frogtown Regatta
, Toledo, OH
-
Head of the Merrimack
, Methuen, MA
-
Tail of the Fish
, Saratoga, NY
|
Sunday, September 22, 2019 |
|
Saturday, September 21, 2019 |
- Head Race
-
The Milwaukee River Challenge
, Milwaukee, WI
-
Head of the Hudson
, Albany, NY
-
Cow Island Classic
, Brunswick, ME
-
Head of the Cuyahoga
, Cleveland, OH
-
CRI Fall Classic
, Brighton, MA
-
Tail of the Passaic
, Kearny, NJ
|
Monday, September 16, 2019 |
|
Sunday, September 15, 2019 |
|
Saturday, September 14, 2019 |
|
Friday, September 13, 2019 |
|
Thursday, September 12, 2019 |
|
Wednesday, September 11, 2019 |
|
Sunday, September 8, 2019 |
|
Sunday, September 1, 2019 |
|
Saturday, August 31, 2019 |
|
Friday, August 30, 2019 |
|
Thursday, August 29, 2019 |
|
Wednesday, August 28, 2019 |
|
Tuesday, August 27, 2019 |
|
Monday, August 26, 2019 |
|
Sunday, August 25, 2019 |
|
Sunday, August 18, 2019 |
|
Saturday, August 17, 2019 |
|
Friday, August 16, 2019 |
|
Thursday, August 15, 2019 |
|
Sunday, August 11, 2019 |
|
Saturday, August 10, 2019 |
|
Friday, August 9, 2019 |
|
Thursday, August 8, 2019 |
|
Wednesday, August 7, 2019 |
|
Tuesday, August 6, 2019 |
|
Monday, August 5, 2019 |
|
Sunday, August 4, 2019 |
|
Saturday, August 3, 2019 |
|
Sunday, July 28, 2019 |
|
Saturday, July 27, 2019 |
|
Friday, July 26, 2019 |
|
Thursday, July 25, 2019 |
|
Wednesday, July 24, 2019 |
|
Saturday, July 20, 2019 |
|
Sunday, July 14, 2019 |
|
Saturday, July 13, 2019 |
|
Friday, July 12, 2019 |
|
Thursday, July 11, 2019 |
|
Wednesday, July 10, 2019 |
|
Tuesday, July 9, 2019 |
|
Monday, July 8, 2019 |
|
Sunday, July 7, 2019 |
|
Saturday, July 6, 2019 |
|
Friday, July 5, 2019 |
|
Thursday, July 4, 2019 |
|
Sunday, June 30, 2019 |
|
Saturday, June 29, 2019 |
|
Friday, June 28, 2019 |
|
Monday, June 24, 2019 |
|
Sunday, June 23, 2019 |
|
Saturday, June 22, 2019 |
|
Friday, June 21, 2019 |
|
Sunday, June 9, 2019 |
|
Saturday, June 8, 2019 |
|
Friday, June 7, 2019 |
|
Thursday, June 6, 2019 |
|
Sunday, June 2, 2019 |
|
Saturday, June 1, 2019 |
|
Friday, May 31, 2019 |
|
Thursday, May 30, 2019 |
|
Monday, May 27, 2019 |
|
Sunday, May 26, 2019 |
|
Saturday, May 25, 2019 |
|
Friday, May 24, 2019 |
|
Thursday, May 23, 2019 |
|
Wednesday, May 22, 2019 |
- High School/Scholastic
- 55th Lower Boat Regatta, Lake Waramaug, Kent, CT
- NEIRA Boys & Girls Fours,Worcester Public, Bancroft, Worcester Academy, LQCR, DRC
- NEIRA Boys Fours,Brooks, BBN, Middlesex and St. Mark's School 5V and 6V-7V, Lake Quinsigamond, Worcester MA
- NEIRA Boys Fours,Groton JV vs. Nobles JV, Nashua River
|
Sunday, May 19, 2019 |
- Collegiate Women
-
Ivy League Championships - split times
, Cooper River, NJ
- Big 12 Conference Championship, Melton Hill Lake, Oak Ridge, Tenn.
- Big Ten Championships, Devil's Lake (Baraboo, Wis.)
- Colonial Athletic Association Rowing Championship: Northeastern, Drexel, Delaware, Villanova, Eastern Michigan, Cooper River - Pennsauken, N.J.
- Ivy League Women's Rowing Championship Finals, Cooper River Park
- Ivy League Women's Rowing Championship Heats, Cooper River Park
- MAAC Women's Rowing Championship - Finals, Cooper River Park (Pennsauken, New Jersey)
- MAAC Women's Rowing Championship - Heats, Cooper River Park (Pennsauken, New Jersey)
- Pac-12 Championships, Lake Natoma
|
Saturday, May 18, 2019 |
- High School/Scholastic
-
Medford Mayor's Cup
, Malden River, Medford, MA
-
Stotesbury Cup Regatta (Saturday)
, Philadelphia, PA
- NEIRA Boys & Girls Eights,Hanover High School/Hingham High School/Tabor Academy/Phillips Andover Lower Boats, Hanover, NH.
- NEIRA Boys & Girls Fours,Gunnery vs. Choate, Deerfield, Miss Porters, Taft, Lake Waramaug, CT
- NEIRA Boys & Girls Fours,Medford Mayor's Cup: Medford, Milton, Worcester Academy, Worcester Public, Marianapolis, Bancroft, Malden River, Medford, MA
- NEIRA Boys & Girls Fours,Northfield Mount Hermon vs. St. Mark's School and Vermont Academy, Gill, MA
- NEIRA Boys & Girls Fours,Suffield, Forman, Holyoke Rows, Holyoke, MA
- NEIRA Boys Eights,Phillips Exeter Academy vs. St. Paul's School--the Richard F. Davis Trophy, Turkey Pond, Concord, NH
- NEIRA Boys Eights,Salisbury, St. John's HS, Fairfield Prep, Lake Washinee, Salisbury, CT
- NEIRA Boys Fours,Berkshire vs. Canterbury, Dexter, Hopkins, Wononpakook Lake
- NEIRA Boys Fours,Berwick boys at Groton, Groton, Nashua River
- NEIRA Boys Fours,Pomfret vs. Middlesex, Quasset Lake, Woodstock CT
- NEIRA Girls Eights,Kent vs. Convent of the Sacred Heart, Housatonic River, Kent, CT
- NEIRA Girls Eights,St. Paul's School vs Phillips Exeter Academy, Turkey Pond, Concord, NH
- NEIRA Girls Fours,Berkshire vs. Canterbury, Hopkins, Dexter/Southfield, Lake Wononpakook, Lakeville, CT
- NEIRA Girls Fours,Berwick, Groton, Nashua River
- NEIRA Girls Fours,Newton Country Day School vs. Winsor, Charles River - Powerhouse Stretch
- NEIRA Girls Fours,Pomfret vs. Middlesex, Quasset Lake, Woodstock, CT
- NEIRA,Brooks vs. BB&N, Thayer and Pingree, Lake Cochichewick
|
Friday, May 17, 2019 |
- Collegiate Women
- ACC Rowing Championship - Heats, Lake Hartwell, Clemson, South Carolina
- American Athletic Conference Championship, US Rowing National Performance Center, Oklahoma City, Okla.
- Patriot League Championship - Finals, Worcester, Mass.
- Patriot League Championship - Heats, Worcester, Mass.
- UCO/SPU/Barry Tri-Duel, Oklahoma City, OK
|
Thursday, May 16, 2019 |
|
Wednesday, May 15, 2019 |
- High School/Scholastic
- NEIRA Boys & Girls Fours,Marianapolis, Suffield, and Thayer, West Thompson Lake
- NEIRA Boys ,St. Mark's vs. Belmont Hill, Lake Quinsigamond
- NEIRA Boys Fours,Belmont Hill, Brookline High. JV boats., Powerhouse Course, Charles River, Boston
|
Monday, May 13, 2019 |
|
Sunday, May 12, 2019 |
|
Saturday, May 11, 2019 |
- Collegiate Women
- Lake Moraine Dual: Canisius College, Colgate University- Morning Session, Lake Moraine, Hamilton, NY
- Lake Moraine Dual: Canisius College, Colgate University-Afternoon Session, Lake Moraine, Hamilton, NY
- UCLA v. USC Dual, Marina Del Rey/ Ballona Creek
- University of Central Oklahoma vs. Stanford Lightweights, Redwood Shores, CA
- University of Central Oklahoma vs. Western Washington University, Redwood Shores, CA
- Western Washington University vs. Stanford Lightweights, Redwood Shores, CA
- High School/Scholastic
-
Midwest Scholastic Championship - Saturday
, Nashport, OH
-
Virginia Scholastic Rowing Championship Day 2
, Occoquan Resevoir, VA
- Middletown vs EO Smith and Stonington High Schools, Connecticut River, Middletown, CT
- NEIRA Boys & Girls Eights,Avon, Glastonbury,, Hingham,Lewis Mills, East Lyme,Shrewsbury,Xavier, Glastonbury Boathouse
- NEIRA Boys & Girls Eights,CRLS vs. Duxbury, Northfield Mt. Hermon, Belmont Hill (Novice 8+s only), Charles River Powerhouse, Cambridge MA
- NEIRA Boys & Girls Eights,Kent Invitational, Lake Waramaug
- NEIRA Boys & Girls Fours,Brooks vs. Belmont Hill, Choate, Groton and NCDS, Lake Cochichewick
- NEIRA Boys & Girls Fours,CRLS vs. Duxbury, Northfield Mt. Hermon, Charles River Powerhouse, Cambridge MA
- NEIRA Boys & Girls Fours,Davison Cup: Derryfield vs. Brewster, Waynflete, Thayer, Bancroft, Vermont, Amoskeag Rowing Club
- NEIRA Boys & Girls Fours,Hopkins vs King, Rumsey Hall, Valley Regional, Housatonic River, Derby CT
- NEIRA Boys & Girls Fours,Lyme/Old Lyme, Dexter-Southfield, Worcester Public, Berkshire, Old Saybrook, Rogers Lake, Old Lyme CT
- NEIRA Boys & Girls Fours,Pingree v. Marianapolis & Suffield, Chebacco Lake, Essex MA
- NEIRA Boys Eights,BC High vs. St. John’s Prep, Charles River Powerhouse
- NEIRA Boys Eights,Hanover High School vs. St. Paul's School, Turkey Pond, Concord, NH
- NEIRA Boys Eights,Tabor, Phillips Exeter, Phillips Andover (David Swift Points Trophy) and St. John's School, Methuen, MA
- NEIRA Boys Fours,du Pont Cup: Pomfret v. BB&N, Gunnery, Taft, St. Mark's, Quasset Lake, Woodstock CT
- NEIRA Boys Fours,Middlesex vs. Deerfield, Nobles, Concord River
- NEIRA Girls Eights,David Swift Trophy: Phillips Andover, Phillips Exter, Tabor. , Merrimack River, Methen, MA
- NEIRA Girls Eights,Middletown vs EO Smith and Stonington High Schools, Connecticut River, Middletown, CT
- NEIRA Girls Eights,St. Paul's School vs. Hanover High School, Turkey Pond, Concord, NH
- NEIRA Girls Fours,Deerfield, Middlesex, Nobles, Northampton, MA
- NEIRA Girls Fours,du Pont Cup: Pomfret vs. Winsor, St. Mark's, Taft, Miss Porters, Gunnery, Quasset Lake, Woodstock, CT
- NEIRA Girls Fours,Lincoln, Dexter- Southfield, BB&N, Power House Course Boston
- Upper Valley Rowing-Lebanon Crew v. Berwick Academy, Hanover, NH
|
Friday, May 10, 2019 |
|
Thursday, May 9, 2019 |
|
Wednesday, May 8, 2019 |
- High School/Scholastic
- Berkshire v. Rumsey Hall - Girls' Fours, Lake Wononpakook, Lakeville, CT
- Berkshire vs. Rumsey Hall - Boys Fours, Lake Wanonpakook, Lakeville, CT
- NEIRA Boys & Girls Eights,Novice: Shewsbury v. St. John's, Worcester Public, Exeter, Lake Quinsigamond
- NEIRA Boys Fours,Belmont Hill, Groton, Brooks JV, The Powerhouse, Charles River
- NEIRA Boys Fours,King School vs Forman, Cos Cob Connecticut
|
Monday, May 6, 2019 |
|
Sunday, May 5, 2019 |
- Collegiate Lightweight Women
- Collegiate Women
- George's Cup - George Mason, George Washington, Georgetown, Occoquan Resevoir
- Louisville, Michigan State at Michigan, Belleville Lake, Michigan
- Women's Eastern Sprints - Morning Heats, Lake Quinsigamond, Worcester, MA
- Women's Eastern Sprints Finals, Lake Quinsigamond, Worsester, MA
- High School/Scholastic
-
VSRC Day 1
, Occoquan Reservoir, VA
-
UVRF-Lebanon Crew Invitational
, Hanover, NH
-
City Championships - Sunday
, Philadelphia, PA
-
WMIRA Championships
, Potomac River, Washington, DC
-
Moose on the Malden Regatta
, Malden River, Malden, MA
-
Founder's Day Regatta
, New Preston, CT
- Guilford High School vs EO Smith High School, Lake Quonnipaug, Guilford, Ct
- Middle of Farmington(Farmington/Avon), Farmington,CT
- NEIRA Boys & Girls Eights,Hanover High School vs. Glastonbury High School, Hanover, NH.
- NEIRA Boys & Girls Eights,Saint John's/ BC High Invitational - Brunswick, Fairfield Prep., Tabor, Shrewsbury, and Bay View, Lake Quinsigamond
- NEIRA Boys & Girls Eights,Stonington High School vs East Lyme, Xaiver and Sacred Heart, Mystic Seaport
- NEIRA Boys & Girls Fours,Lincoln, St. Marks, Nobles, Groton, Valley Regional, Derryfield, Seekonk River, Providence, RI
- NEIRA Girls Eights,Guilford High School vs EO Smith High School, Lake Quonnipaug, Guilford, Ct
- NEIRA,Bancroft hosting Dexter-Southfield, Vermont Academy, Worcester Academy, Lake Quinsigamond, Worcester/Shrewsbury, MA
- Junior
-
Greenwich Crew, CRI, Saugatuck, vs. Salisbury School
, Lake Washinee, CT
-
Central Youth Championship - Sunday
, Oklahoma City, OK
-
Greater Chicago Junior Rowing Championships
, Crystal Lake, IL
-
John Bennett Regatta
, Buffalo NY
-
Southwest Youth Championship - Sunday
, Sacramento, CA
|
Saturday, May 4, 2019 |
- High School/Scholastic
-
St. Mary's Prep Laddie Cup
, Orchard Lake, MI
-
City Championships - Saturday
, Philadelphia, PA
-
Foley/Carr Cups: St. Albans School vs. Gonzaga College High School & National Cathedral School vs. Georgetown Visitation
, Potomac River, Washington DC
- MAPL Championship (Girls): Blair, Hill, Hun, Lawrenceville and Peddie , Mercer Lake, NJ
- MAPL Championship Boys: Blair, Hill, Hun, Lawrenceville, Peddie , Mercer Lake
- Middletown High School vs Avon High School, Lake Pocotopaug, East Hampton, CT
- NEIRA Boys & Girls Eights,Boston Latin, Hingham and Brookline , Charles River Powerhouse Stretch
- NEIRA Boys & Girls Eights,Hanover High School and Phillips Exeter, Hanover, NH.
- NEIRA Boys & Girls Fours,Berwick Academy, Pingree School and Great Bay Rowing, Berwick Academy Home course South Berwick Maine
- NEIRA Boys Eights,St. Paul's School, St. John's Prep of Danvers, and Andover, Methuen, MA
- NEIRA Boys Fours,BB&N vs. Middlesex, Charles River Powerhouse
- NEIRA Girls Eights,Phillips Andover, St. Paul's School, Merrimack River, Methuen, MA
- NEIRA Girls Fours,Middlesex V BBN & NCDS, Concord River
|
Friday, May 3, 2019 |
|
Wednesday, May 1, 2019 |
- High School/Scholastic
- Guilford High School vs Avon High School, Lake Quonnipaug, Guilford, Ct
- NEIRA Boys & Girls Eights,Lyme/Old Lyme, Glastonbury, East Lyme, Old Saybrook, Rogers Lake, Old Lyme CT
- NEIRA Boys & Girls Fours,Bancroft hosting Suffield, Duxbury, and Worcester Academy, Lake Quinsigamond, Worcester/Shrewsbury, MA
- NEIRA Boys & Girls Fours,Brooks vs St. Marks and Greenwich Academy, Lake Cochichewick
- NEIRA Boys & Girls Fours,Marianapolis, Eagle Hill, and Westover, West Thompson Lake
- NEIRA Boys Eights,Farmington, Xavier, Farmington
- NEIRA Boys Fours,Belmont Hill vs Nobles, The Bassett Cup, The Powerhouse, Charles River
- NEIRA Girls Fours,Lincoln vs. Valley Regional & Thayer Academy, Seekonk River, Providence, RI
- NEIRA Girls Fours,Middlesex Girls 3/4 v Northfield Mt Hermon, Concord River
- NEIRA Girls Fours,Newton Country Day School vs. Nobles, CRI Basin, Charles River
- NEIRA, Middlesex boys at Groton, Groton, Nashua River
|
Monday, April 29, 2019 |
|
Sunday, April 28, 2019 |
- Collegiate Men
- Bates, Colby, Bowdoin, UMaine, 23rd President's Cup, Greene, Maine
- Holy Cross, St Joes, Trinity, Wesleyan. , Worcester MA
- St. Lawrence vs. RIT, Waddington, NY
- Collegiate Men & Women
-
Albany vs. Skidmore, RPI, SCCC
, Albany, NY (Hudson, NY)
-
Mid-American Collegiate Rowing Association
, Grand River, Grand Rapids, MI
-
WIRA - Sunday
, Sacramento, CA
- SUNY Oswego vs. Le Moyne College Scrimmage, Liverpool, NY
- Collegiate Women
- Bates, Colby, Bowdoin, UMaine, President's Cup, Greene, Maine
- Black Rock Invitational, Tonawanda Creek, Amherst, NY
- Black Rock Invite, Tonawanda Creek, Amherst, NY
- Cornell, Dartmouth, Syracuse, Collyer Boathouse
- Gonzaga at Washington State, Wawawai Landing - Snake River (Pullman, Wash.)
- St. John Fisher and D'Youville, Rochester, NY
- St. Lawrence vs. RIT, Waddington, NY
- High School/Scholastic
- E.O. Smith, Avon, Farmington, Middletown, Coventry Lake, Coventry CT
- NEIRA Boys & Girls Eights,Stonington vs Glastonbury, Valley Regional , Mystic Seaport
- NEIRA Boys & Girls Eights,Stonington vs Guillord High School , Mystic Seaport
- NEIRA Boys & Girls Fours,Bancroft hosting Vermont Academy, Worcester Public, Thayer, and Forman, Lake Quinsigamond, Worcester/Shrewsbury, MA
- NEIRA Boys & Girls Fours,Hopkins vs CRLS, Derryfield, Housatonic River, Derby CT
|
Saturday, April 27, 2019 |
- Collegiate Men
- Cal vs. Stanford Dual, Redwood Shores
- Canal Series 3: Hamilton, Ithaca & Colgate, Erie Canal, Rome, NY
- Colby College, UVM, UNH, Sidney, ME
- Holy Cross, Bates, Williams, Tufts. , Worcester MA
- McCarthy/McGee Cup (Boston College, UMass Amherst, USCGA), Worcester MA
- Collegiate Women
- Assumption, Conn College, Franklin Pierce, Merrimack, Trinity, Lake Quinsigamond, Worcester MA
- California vs. Washington , Seattle, WA
- Canal Series 3: Hamilton, Ithaca, Colgate & Marist, Erie Canal, Rome, NY
- Colby College, UVM, UNH, Sidney, ME
- Holy Cross, MIT, Bates, Lake Quinsigamond
- Iona vs Fairfield, Orchard Beach Lagoon
- Lake Wheeler Invitational Finals, Raleigh, N.C – Lake Wheeler
- Lake Wheeler Invitational Heats, Raleigh, N.C – Lake Wheeler
- Longhorn Invite Finals (Indiana, Iowa, Notre Dame, Oklahoma, Oregon State, Texas, USC, Virginia, Austin, TX
- NEWMAC Championships: Clark, Coast Guard, Mt. Holyoke, Simmons, Smith, Wellesley, WPI, Lake Quinsigamond, Worcester MA
- Radcliffe vs. Yale (Case Cup) and Northeastern (Rowlands Trophy), Charles River Basin
- University of Wisconsin, Rutgers, Columbia and Princeton, Carnegie Lake
- EARC HW Men
- Adams Cup and Clothier Cup: Harvard vs Penn, Navy, Charles River Basin
- Atalanta Cup: Dartmouth College vs. Brown University , Lake Morey, Fairlee, VT
- Carnegie Cup: Cornell University, Princeton University & Yale University, Housatonic River, Derby, CT
- Lusins Cup: Columbia vs. Boston University, Syracuse, Overpeck Park
- Rutgers, University of Delaware, Raritan River, New Brunswick NJ
- High School/Scholastic
-
Maryland & Delaware High School Rowing Championships
, Noxontown Pond, DE
-
Garden State Scholastic Championships
, Cooper River, NJ
- Gonzaga vs. Central Catholic w/Chaminade, Lake Marburg, Codorus State Park, PA
- NEIRA Boys & Girls Eights,Phillips Exeter and Kent School, St. Paul's, Turkey Pond, Concord, NH
- NEIRA Boys & Girls Eights,Quinsigamond Cup, Lake Quinsigamond
- NEIRA Boys & Girls Fours,Berwick, Eagle Hill, Marianapolis, Worcester Academy, DRC
- NEIRA Boys & Girls Fours,Brooks vs. Middlesex, Lincoln, NMH and Medford, Lake Cochichewick
- NEIRA Boys & Girls Fours,Gunnery vs. Greenwich Academy, Miss Porter's, Newton Country Day, Lyme/Old Lyme, Canterbury, Lake Waramaug
- NEIRA Boys & Girls Fours,Pingree vs. Duxbury, Milton HS, Brewster, Chebacco Lake, Essex MA
- NEIRA Boys ,King School vs South Kent , Mianus River, Cos Cob CT
- NEIRA Boys Eights,BC High, Hingham, Tabor, Boston Latin, & Andover, Methuen, MA
- NEIRA Boys Eights,Kulaga Cup: Fairfeld v Brunswick, Cedar Creek, Black Rock, CT
- NEIRA Boys Eights,Salisbury School vs. Xavier, Lake Washinee
- NEIRA Boys Fours,BB&N v. Belmont Hill (Ducey Cup), Charles River Powerhouse
- NEIRA Boys Fours,Pomfret v. Deerfield, Groton, Dexter-Southfield, Taft, Nobles, Quasset Lake, Woodstock CT
- NEIRA Girls Eights,Hingham, Boston Latin, & Andover, Methuen, MA
- NEIRA Girls Fours,BB&N, Nobles, Winsor, Power House Course Boston
- NEIRA Girls Fours,Pomfret vs. Groton, Deerfield, Taft, Dexter-Southfield, Quasset Lake, Woodstock, CT
|
Friday, April 26, 2019 |
- Collegiate Women
- George Washington vs. West Virginia, Washington, D.C.
- Kansas Creighton Dual, Lawrence, Kansas (Kansas River)
- Longhorn Invite (Indiana, Iowa, Notre Dame, Oklahoma, Oregon State, Texas, USC, Virginia), Austin, TX
- SMU vs Alabama, White Rock Lake, Dallas
- Sunshine State Conference Championship - Barry University, Embry-Riddle Aeronautical Univ., Florida Institute of Technology, Nova Southeastern U., Rollins College, University of Tampa, Nathan Benderson Park, Sarasota, FL
|
Wednesday, April 24, 2019 |
- High School/Scholastic
- NEIRA Boys ,Pomfret vs. Berkshire, Marianapolis, Quasset Lake, Woodstock, CT
- NEIRA Boys Eights,Boston College High School vs. St.Paul’s School, Charles River Powerhouse
- NEIRA Boys Fours,Eagle Hill vs. Forman School, Lake Wickaboag, West Brookfield
- NEIRA Boys Fours,Middlesex vs. Belmont Hill, Concord River
- NEIRA Boys Fours,St. Mark's vs. Groton, Worcester High School, Lake Quinsigamond
- NEIRA Girls Fours,Groton vs. St. Marks, Nashua River
- NEIRA Girls Fours,Pomfret vs. Berkshire, Marianapolis, Quasset Lake, Woodstock, CT
|
Sunday, April 21, 2019 |
- US National Selection Regatta
|
Saturday, April 20, 2019 |
- Collegiate Lightweight Women
- Collegiate Men
- 51st Little Three Regatta: Williams vs. Wesleyan, Amherst, Lake Onota, Pittsfield, MA
- Canal Series: Hamilton, Rochester, St. Lawrence, Union, Vassar, Erie Canal, Rome, NY
- Hillen Cup - UCLA vs USC, Ballona Creek, Los Angeles, CA
- Patriot Cup: UConn, UMass, UVM, Coventry Lake, Coventry CT
- Rainier Cup; Lewis & Clark, Puget Sound, Pacific Lutheran, Vancouver Lake, WA
- Trinity, Ithaca, UNH, Colby, WPI, Worcester MA
- Collegiate Men & Women
-
River Hawk Challenge
, Merrimack River - Lowell, MA
-
SIRA - Semis and Finals
, Oak Ridge, TN
-
Kerr Cup
, Philadelphia PA
- SUNY Invitational, Buffalo, Buffalo State, Geneseo, Canisius, Case Western Reserve, Nazareth, St. John Fisher, Conesus Lake, Geneseo, NY
- Collegiate Women
- 51st Little Three Regatta: Williams vs. Wesleyan, Amherst, Lake Onota, Pittsfield, MA
- Assumption,Coast Guard, Mt. Holyoke, Lake Quinsigamond, Worcester,MA
- Brown - Radcliffe Varsity 8 Trophy, Providence RI
- Canal Series: Hamilton vs Union, Erie Canal, Rome, NY
- Canal Series: Hamilton, Rochester, St. Lawrence, Vassar, Erie Canal, Rome, NY
- Canal Series: St. Lawrence vs Vassar, Erie Canal, Rome, NY
- Cherry Hill Invitational , Cooper River Park, Cherry Hill NJ
- Cherry Hill Invitational , SW Headwind, strong gusts
- Clark, Colby, Conn College, Ithaca, UNH, Trinity, William Smith, WPI, Lake Quinsigamond, Worcester
- Clark, Colby, Conn College, Ithaca, UNH, Trinity, William Smith, WPI, Lake Quinsigamond, Worcester, MA
- Dale England Cup: Indiana, Michigan State, Notre Dame, Lake Lemon, Bloomington, Ind.
- Lake Las Vegas Women's Collegiate Challenge, Lake Las Vegas
- Northwest Conference Championships, Vancouver Lake, WA
- Yale, Texas and Princeton, The Eisenburg Cup , Carnegie Lake
- EARC HW Men
- Bill Cup: Boston University vs. Dartmouth College, Charles River Basin - Boston
- Blackwell Cup: Yale, Penn, Columbia, Schuylkill River
- Compton Cup: Princeton University vs. Harvard University, Lake Carnegie
- Dreissigacker Cup: Brown vs Northeastern, Seekonk River, Providence, RI
- Goes Trophy: Cornell, Navy, Syracuse , Lake Carnegie, Princeton, NJ
- Healy Cup, Lake Carnegie
- High School/Scholastic
-
Kahle Cup
, Lake Merced, San Francisco, CA
- Lenape Invitational: Host St Augustine, LaSalle College High School, Chaminade, St Peter's Prep, Crescent, Mays Landing NJ
- NEIRA Boys & Girls Eights,Exeter Invitational, Lake Quinsigamond
- NEIRA Boys & Girls Fours,Lyme-Old Lyme, Hopkins, Canterbury, Old Saybrook, Rogers Lake, Old Lyme CT
- NEIRA Boys Eights,Tabor Academy vs St. Paul's School, Turkey Pond, Concord, NH
- NEIRA Boys Fours,Bancroft vs. Medford, Milton, Derryfield, Worcester Public, Worcester Academy, Lake Quinsigamond, Worcester/Shrewsbury, MA
- NEIRA Boys Fours,BB&N vs. Groton, Nobles, Charles River Powerhouse
- NEIRA Boys Fours,Belmont Hill vs Duxbury, The Powerhouse, Charles River
- NEIRA Boys Fours,Berkshire vs. Choate, Taft, Wononpakook Lake
- NEIRA Boys Fours,Dexter Southfield vs. Middlesex, Concord River
- NEIRA Girls Eights,St. Paul's School vs. Tabor Academy, Turkey Pond, Concord, NH
- NEIRA Girls Fours,BB&N Groton Duxbury, Power House Course Boston
- NEIRA Girls Fours,Berkshire School v. Choate and Taft, Lake Wononpakook, Lakeville, CT
- NEIRA Girls Fours,Medford, Milton, Derryfield, Worcester Academy, Lake Quinsigamond, Worcester/Shrewsbury, MA
- NEIRA Girls Fours,Middlesex Girls vs Dexter-Southfield, Concord River
- Noxontown Regatta # 4 - Boys: St. Andrew's, Bethesda-Chevy Chase, Kent, Montclair, St. Alban's, TC Williams, Noxontown Pond
- Noxontown Regatta #4 - Girls: St. Andrew's, Kent, Montclair, Bethesda-Chevy Chase, Nat'l Cathedral, TC Williams, St. Andrew's School, Middletown DE
- Junior
-
GR Spring Scrimmage
, Grand Rapids, MI
-
League Race #2
, Lake Natoma, Gold River, CA
-
Mercer Lake Sprints & ISA Championship
, Mercer Lake, West Windsor NJ
-
Texoma Challenge Cup
, White Rock Lake, Dallas, TX
-
The Hoover
, Columbus, OH
- Greater Lawrence Rowing vs. Bromfield Acton Boxborough, Arlington-Belmont, Riverfront Recapture (Varsity), Merrimack River, Lawrence MA
- Greater Lawrence vs. Bromfield Acton Boxborough, Arlington-Belmont, and Riverfront Recapture (Novice), Merrimack River, Lawrence MA
- US National Selection Regatta
|
Friday, April 19, 2019 |
|
Thursday, April 18, 2019 |
- US National Selection Regatta
|
Wednesday, April 17, 2019 |
|
Sunday, April 14, 2019 |
- Collegiate Men
- Bates RIT WPI, Worcester MA
- MIT vs. Marist, Cambridge, MA
- Stanford Invitational: Stanford, Hobart, Oregon State, Santa Clara, UC Davis, Wisconsin, Redwood Shores, Calif.
- UC Davis vs California Lightweights, Port of Sacramento CA
- Collegiate Women
- Bates, RIT, Trinity, Wellesley, WPI, Lake Quinsigamond, Worcester, MA
- Clark vs. Mt. Holyoke, Rochester, Simmons, Lake Quinsigamond, Worcester,MA
- Endicott at Bryant, Smithfield, RI
- George Mason Invitational, Occoquan Resevoir
- George Mason Invitational Heats, Occoquan Resevoir
- Lake Natoma Invite (Brown, Cal, Stanford), Gold River, Ca
- Lake Natoma Invite (Gonzaga, Notre Dame, USC), Gold River, Ca
- Lake Natoma Invite (Miami, Sac St., Tulsa), Gold River, Ca
- Lake Natoma Invite N8/3V (Cal, Notre Dame, Sacramento State, Stanford), Gold River, CA
- High School/Scholastic
-
West Coast Scholastic Championships
, Lake Perris State Recreation Area CA
-
Manny Flick 5
, Philadelphia, PA
- E.O. Smith HS, Lewis Mills HS, Middletown HS, Coventry Lake Community Rowing, Coventry Lake, Coventry CT
- NEIRA Boys & Girls Eights,E.O. Smith HS, Lewis Mills HS, Middletown HS, Coventry Lake Community Rowing, Coventry Lake, Coventry CT
- NEIRA Boys & Girls Eights,Salvo Cup: Boston Latin vs. Brookline, Charles River Powerhouse Stretch
- NEIRA Boys & Girls Fours,E.O. Smith HS, Lewis Mills HS, Middletown HS, Coventry Lake Community Rowing, Coventry Lake, Coventry CT
|
Saturday, April 13, 2019 |
- Collegiate Men
-
Colby, Coast Guard, UMass Lowell, & Amherst College
, Merrimack River - Lowell, MA
- Canal Series: Hamilton vs. RIT, Erie Canal, Rome, NY
- Donahue Cup( WPI, MIT, Conn College, Williams), Worcester MA
- Fawley Cup; Gonzaga vs. Washington State, Wawawai Landing, Snake River, WA
- Guy Lundberg Memorial Cup - UCLA vs LMU, Ballona Creek Regatta Center
- La Salle vs Loyola, Schuylkill
- Stanford Invitational: Stanford, California, Hobart, Oregon State, UC Davis, Wisconsin, Redwood Shores, Calif.
- States Cup (Ohio State vs. Michigan State), O'Shaugnessy Reservoir, Columbus, OH
- Tufts, Bates, Wesleyan, UMass: Finals, Malden River
- Tufts, Bates, Wesleyan, UMass: Heats, Malden River
- Wisconsin vs. University of Minnesota and Milwaukee School of Engineering, Lake Mendota, Madison, WI
- Collegiate Men & Women
-
Illinois Collegiate Rowing Invitational
, Farmer City, IL
-
SHU Invitational
, Shelton, CT
-
George Washington Invitational
, Potomac River, Washington, DC
- Collins Cup - Orange Coast College vs UC Irvine, Newport Harbor
- Vermont Cup: Vermont vs Middlebury, Lamoille River, VT
- Collegiate Women
- Big Ten Double Dual AM: Indiana, Minnesota (includes Wisconsin 3V4), Lake Macbride, Solon, IA
- Big Ten Double Dual AM: Iowa, Wisconsin (includes Minnesota 2N8), Lake Macbride, Solon, IA
- Big Ten Double Dual AM: Michigan State, Rutgers, Griggs Reservoir - Columbus, Ohio
- Big Ten Double Dual AM: Ohio State, Michigan, Griggs Reservoir - Columbus, Ohio
- Big Ten Double Dual PM: Indiana, Wisconsin, Lake Macbride, Solon, IA
- Big Ten Double Dual PM: Iowa, Minnesota (includes Wisconsin 2N8), Lake Macbride, Solon, IA
- Big Ten Double Dual PM: Michigan, Rutgers, Griggs Reservoir - Columbus, Ohio
- Big Ten Double Dual PM: Ohio State, Michigan State, Griggs Reservoir - Columbus, Ohio
- Canal Series: Hamilton, RIT, Smith College, William Smith (am), Erie Canal, Rome, NY
- Canal Series: Hamilton, RIT, Smith College, William Smith (pm), Erie Canal, Rome, NY
- Canal Series: Hamilton, RIT, Smith, William Smith-Finals, Erie Canal, Rome, NY
- Canal Series: Hamilton, RIT, Smith, William Smith-Heats, Erie Canal, Rome, NY
- Colby, Coast Guard, UMass Lowell & Amherst College - Finals, Merrimack River - Lowell, MA
- Colby, Coast Guard, UMass Lowell, & Amherst College - Heats, Merrimack River - Lowell, MA
- Conn College, Rochester U, Simmons, Williams, WPI, Lake Quinsigamond, Worcester MA
- Dartmouth vs Boston University, Hanover, NH
- Fairfield; Manhattan; Iona; Sacred Heart; Geneseo; Albany - SHU Invitational, Shelton, CT
- Jim Schaab Regatta (Canisius, D'Youville, St John Fisher, Nazareth, University at Buffalo), Tonawanda Creek Amherst, NY
- La Salle vs Loyola, Schuylkill
- Lake Natoma Invite 2V4 (Brown, Cal, Notre Dame, Sacramento State, Stanford, Tulsa), Gold River, Ca
- Lake Natoma Invite AM (Cal, Notre Dame, Tulsa), Gold River, Ca
- Lake Natoma Invite AM (Stanford, Gonzaga, Sac St.), Gold River, Ca
- Lake Natoma Invite PM (Brown, Notre Dame, Sac St.), Goid River, CA
- Lake Natoma Invite PM (California, Miami, Gonzaga), Gold River, Ca
- Lake Natoma Invite PM (Stanford, Tulsa, USC), Gold River, CA
- Malden River Challenge, Malden River
- Malden River Challenge, Malden River
- Portland Invite, Vancouver Lake, Vancouver, WA.
- Union College Women vs RPI Women, Union College
- Woodbury Cup, Columbia at Northeastern, Charles River, Boston, MA
- Yale and Cornell (The Cayuga Cup), Housatonic River Derby CT
- High School/Scholastic
-
Dillon Lake Scholastic Sprints
, Zanesville, OH
-
Darrell Winslow Regatta
, Occoquan Reservoir, VA
- Brown Cup-Lawrenceville vs. Peddie- boys results, Mercer Lake
- Brown Cup: Peddie vs. Lawrenceville - Girls Results, Mercer Lake, NJ
- NEIRA Boys & Girls Eights,Farmington, Glastonbury, Bayview and Sacred Heart, Farmington, CT
- NEIRA Boys & Girls Eights,Simsbury/Tabor Invitational, Lake Quinsigamond
- NEIRA Boys & Girls Fours,Brooks vs. Nobles, Berwick, Lake Cochichewick
- NEIRA Boys Eights,BC High vs. St. John's Prep, Belmont Hill School, Charles River Powerhouse
- NEIRA Boys Eights,Curtis Cup: Salisbury vs. Brunswick, Lake Washinee
- NEIRA Boys Eights,Founder's Cup: Fairfield vs Xavier, Cedar Creek, Black Rock, CT
- NEIRA Boys Fours,BB&N Vs Dexter, Medford, Charles River Powerhouse
- NEIRA Boys Fours,Belmont Hill, CRLS, Dexter, The Powerhouse, Charles River
- NEIRA Boys Fours,St. Mark’s vs Canterbury, Choate, and Gunnery, Lake Quinsigamond
- NEIRA Boys Fours,Taft, Lyme/Old Lyme, Valley, Bantam Lake
- NEIRA Girls Eights,Kent vs. Phillips Andover, Housatonic River, Kent, CT
- NEIRA Girls Fours,CRLS vs. Dexter Southfield, Charles River Powerhouse, Cambridge MA
- NEIRA Girls Fours,Lincoln vs. NCDS and Groton, Seekonk River, Providence, RI
- NEIRA Girls Fours,St. Mark's School vs. BB&N, Winsor, Canterbury, Gunnery, Lake Quinsigamond, Worcester, MA
- NEIRA Girls Fours,Taft, Greenwich Academy, Lyme/Old Lyme, Valley High School, Bantam Lake, Morris, CT
- NEIRA,Kent School vs Phillips Andover, Kent
- Noxontown Regatta # 3 - Boys: St. Andrew's, Central Catholic, Dallas Jesuit, Gonzaga, St. Joseph's Prep, Walt Whitman, Noxontown Pond
- Noxontown Regatta #3 - St. Andrew's School, Mount St. Joe's, Merion Mercy, Holy Spirit, GT Visitation, Whitman, St. Andrew's School Middletown, DE
|
Wednesday, April 10, 2019 |
|
Sunday, April 7, 2019 |
- Collegiate Lightweight Women
- Collegiate Men
- Bates, Marist, WPI, Conn College, Hamilton, Worcester MA
- Geneseo, Ithaca, St. John Fisher and Nazareth, Cayuga Inlet, Ithaca NY
- Meyer Cup: Puget Sound vs. Pacific Lutheran, American Lake, WA
- Pac-12 Challenge: Stanford, Northeastern, Oregon State, Washington, Redwood Shores, CA
- River Cup: Lehigh vs Lafayette w/guests Mercyhurst and Bucknell, Lake Nockamixon, Quakertown, PA
- Collegiate Men & Women
-
Lubbers Cup Regatta
, Grand Rapids MI
-
New England State University Regatta
, Merrimack River, Lowell, MA
- Amherst, Bowdoin, Middlebury, Hadley, MA
- Vermont, St. Lawrence, and Skidmore, West Milton, VT
- Collegiate Women
- Amherst v. Smith, Malden River
- Assumption, Clark, Hamilton, JWU, Mount Holyoke, Simmons, Washington College, WPI , Lake Quinsigamond, Worcester MA
- Assumption, Clark, JWU, Hamilton, Mount Holyoke, Simmons, Washington College, WPI, Lake Quinsigamond, Worcester MA
- Cooper Invitational Finals, Cooper River Park, Cherry Hill NJ
- Cooper Invitational Heats, Cooper River Park, Cherry Hill NJ
- Geneseo, Ithaca, Nazareth, and St. John Fisher, Cayuga Inlet, Ithaca NY
- Irving-Christensen Cup, Lake Quinsigamond
- Ivy Invite, AM race- Penn, Dartmouth, Radcliffe and Princeton; Class of 1984 Plaque, Carnegie Lake
- Ivy Invite, AM race- Yale and Brown, Lake Carnegie
- Ivy Invite, AM race-Cornell and Columbia, Carnegie Lake
- Ivy Invite, PM race- Columbia, Yale and Penn, Carnegie Lake
- Ivy Invite, PM race- Dartmouth and Brown, Carnegie Lake
- Ivy Invite, PM race-Harvard- Radcliffe, Cornell and Princeton; Class of 1975 Cup, Carnegie Lake
- Lamberth Cup: Puget Sound vs. Pacific Lutheran, American Lake, WA
- River Cup: Lehigh, Lafayette, Jefferson, Mercyhurst, Lake Nockamixon, Quakertown, PA
- Tufts v. Amherst, Malden River
- Tufts v. Smith, Malden River
- University of Rochester vs. William Smith, Rochester, NY
|
Saturday, April 6, 2019 |
- Collegiate Lightweight Women
- Collegiate Men
- Class of 2003 Cup, Wocester MA
- Iona vs Manhattan, Orchard Beach Lagoon
- Ithaca, RIT and U. Rochester, Cayuga Inlet, Ithaca NY
- Pac-12 Challenge: Stanford, Northeastern, Oregon State, Washington, Redwood Shores, CA
- Saint Joseph's University v. Georgetown University, Schuylkill River
- Saint Joseph's University vs. Hobart College, Schuylkill River
- Temple University v. Georgetown University, Schuylkill River, Philadelphia PA
- Temple University v. Hobart College, Schuylkill River, Philadelphia PA
- Vassar, Franklin & Marshall, Union, Union College
- Williams College, US Coast Guard Academy, at Tufts, Malden River, MA
- Collegiate Women
- ACC/B1G Double Dual AM Racing Virginia/Michigan, Lake Monticello, VA
- ACC/B1G Double Dual AM Racing Ohio State/Duke/Syracuse, Lake Monticello, VA
- ACC/B1G Double Dual PM Racing Virginia/Ohio State, Lake Monticello, VA
- ACC/B1G Double Dual PM Racing Michigan/Syracuse/Duke, Lake Monticello, VA
- Assumption College, Clark University, Connecticut College, Johnson and Wales, and Washington College, Lake Quinsigamond, Worcester, MA
- Boston University, Boston College, Northeastern University, Charles River, Boston, MA
- BU lightweight, Bates, Boston
- Colby, Hamilton, Smith, Wesleyan, WPI, Lake Quinsigamond, Worcester, MA
- Creighton VS Drake, Omaha, NE
- Holy Cross and Colgate, Lake Quinsigamond, Worester
- Iona vs Manhattan, Orchard Beach Lagoon
- Ithaca, RIT and U. Rochester, Cayuga Inlet, Ithaca NY
- Merrimack at Bryant, Smithfield RI
- Sunshine State Invite - Finals, Nathan Benderson Park, Sarasota, FL
- Trinity v. USCGA, Malden River
- Tufts v. Trinity, Malden River
- Tufts v. USCGA, Malden River
- Vassar, Franklin & Marshall, Union, Union College
- William Smith v. Williams and Wellesley, Cayuga-Seneca Canal
- Navy vs. Georgetown & Lehigh, Annapolis, MD
- High School/Scholastic
-
Lake Lenape III
, Mays Landing, NJ
-
Steve Neczypor Regatta
, Philadelphia, PA
-
FSRA East District Championship
, Canal 54, Melbourne, FL
-
Walter Mess Regatta
, Occoquan Resevoir, VA
-
Gunston Invitational
, Centreville, MD
- Bethesda-Chevy Chase (BCC) vs. Georgetown Visitation (Girls), Washington, DC
- NEIRA Boys & Girls Eights,Guilford High School, East Lyme High School, Lake Quonnipaug
- NEIRA Boys & Girls Eights,Salisbury, Andover, Brookline, Lake Washinee, Salisbury, CT
- NEIRA Boys & Girls Eights,Shrewsbury vs. Brunswick, Tabor, Farmington, Kent, Glastonbury, Cape Cod, Lake Quinsigamond
- NEIRA Boys & Girls Fours,Brooks vs. Dexter Southfield, Duxbury Bay, Valley Regional, Lake Cochichewick
- NEIRA Boys & Girls Fours,Worcester Public vs. Eagle Hill, Marianapolis, Cape Cod, Worcester, MA
- NEIRA Boys Eights,Kent School vs St. John's School, Kent, CT
- NEIRA Boys Eights,Stonington High School vs Fairfield Prep , Mystic Seaport
- NEIRA Boys Fours,Mayor's Cup: BB&N vs. CRLS, Charles River Powerhouse
- NEIRA Girls Fours,Mayor's Cup: BB&N vs. CRLS, Charles River Powerhouse
- Noxontown Regatta # 2 - Boys: St. Andrew's, Chaminade, James Madison, Lawrenceville, Thomas Jefferson, Winter Park, Noxontown Pond
- Noxontown Regatta #2: St. Andrew's, Wilson, Madison, Yorktown, Lawrenceville, Thomas Jefferson, St. Andrew's School, Middletown, DE
- The Hill School vs Blair Academy (Boys), Paulinskill Lake, Newton, NJ
- The Hill School vs Blair Academy (Girls), Paulinskill Lake, Newton, NJ
- Junior
-
CRI, St. Joe's Prep, Greenwich, RA Rye, Saratoga, BC High
, Charles River Basin, MA
-
510 Sprints
, Oakland, CA
-
New Trier vs Chicago Rowing Foundation Dual
, Dammrich Rowing Center, Skokie, Il
|
Friday, April 5, 2019 |
|
Wednesday, April 3, 2019 |
|
Monday, April 1, 2019 |
|
Sunday, March 31, 2019 |
- Collegiate Women
- Pac 12 Challenge: California, Iowa, Redwood Shores, Redwood City CA
- Pac 12 Challenge: Santa Clara, Stanford, Redwood Shores, Redwood City CA
- Pac 12 Challenge: Stanford, Virginia, Redwood Shores, Redwood City CA
- Pac 12 Challenge: USC, Wisconsin , Redwood Shores, Redwood City CA
|
Saturday, March 30, 2019 |
- Collegiate Lightweight Women
- Collegiate Men
- Amherst vs. Union , Union College
- Cayuga Duels: Bucknell, Cornell Lightweights, Hobart, Ithaca, Johnson and Wales, Cayuga Inlet, Ithaca NY
- Florida Tech, Jacksonville University, Canal-54, Florida
- La Salle vs Fairfield & Lehigh, Schuylkill
- Oregon State vs UCLA, Dexter, OR
- Washington College Invitational (Men): Villanova, Washington College, Franklin and Marshall, St. Mary's, Washington College Invitational Men
- Wesleyan University vs US Coast Guard Academy, Middletown, CT
- Collegiate Women
- Big 10 Ivy League Double Dual: Indiana, Michigan State, Harvard, Belleville Lake, Belleville, Michigan
- Big 10 Ivy League Double Dual: Michigan, Yale, Belleville Lake, Belleville, Michigan
- Cayuga Duels: Canisius, Ithaca, Johnson & Wales and William Smith, Cayuga Duels: Canisius, Ithaca, Johnson & Wales, William Smi
- Cayuga Duels: Canisius, Ithaca, Johnson & Wales, and William Smith, Cayuga inlet, Ithaca NY
- Crimson Tide Invitational: Alabama, Creighton, Jacksonville, Black Warrior River - Tuscaloosa, AL
- Doc Hosea Invitational (Finals), Cooper River
- Doc Hosea Invitational (Heats), COOPER RIVER
- La Salle vs Fairfield & Lehigh, Schuylkill
- MIT LW, Bates, Trinity, Simmons, Charles River Basin
- MIT, BC, BU lightweights, Charles River
- Ohio State, Brown and Princeton- Class of 1987 Trophy , Carnegie Lake Princeton
- Pac 12 Challenge AM Session: California 3V, Stanford 3V, Redwood Shores, Redwood City CA
- Pac 12 Challenge AM Session: California, Virginia , Redwood Shores, Redwood City CA
- Pac 12 Challenge AM Session: Iowa, USC, Redwood Shores, Redwood City CA
- Pac 12 Challenge PM Session: California, Wisconsin , Redwood Shores, Redwood City CA
- Pac 12 Challenge PM Session: Iowa, Stanford, Redwood Shores, Redwood City CA
- Pac 12 Challenge PM Session: Stanford 2V4, Virginia 2V4, Redwood Shores, Redwood City CA
- Pac 12 Challenge PM Session: USC, Virginia, Redwood Shores, Redwood City CA
- Pac-12 Challenge AM Session: Stanford, Wisconsin, Redwood Shores, Redwood City
- Pacific Lutheran vs. Mills College, Lake Perris, CA
- Saint Mary's College of Ca, Santa Clara University, Humboldt State, Briones Reservoir, Orinda CA
- Union College, Amherst, Union College
- Washington College Invitational, Chestertown, MD
- Washington College Invitational, Chestertown, MD
- Wesleyan University vs US Coast Guard Academy, Middletown, CT
- High School/Scholastic
-
Lake Lenape sprints II
, Lake Lenape, NJ
-
Regional Park Regatta
, Occoquan Resevoir, VA
- Kent School Boys vs Lawrenceville , Kent CT
- Noxontown Regatta # 1 - Boys: St. Andrew's, LaSalle, McLean, Ocean City, St. Augustine, Woodson, Noxontown Pond
- Noxontown Regatta # 1 - Girls: St. Andrew's, TC Williams, McLean, Ocean City, Moorestown, Woodson , Noxontown Pond
- Rustbelt Catholic Championship: St. Ignatius, St. Edward, and Central Catholic (Pittsburgh), Lake Milton, OH
|
Friday, March 29, 2019 |
- US National Selection Regatta
|
Thursday, March 28, 2019 |
- US National Selection Regatta
|
Wednesday, March 27, 2019 |
|
Tuesday, March 26, 2019 |
- US National Selection Regatta
|
Monday, March 25, 2019 |
|
Sunday, March 24, 2019 |
- Collegiate Women
- Alabama and Tennessee, Melton Lake, Oak Ridge
- Berg Cup OCC vs. ASU, Dhapman, UCI, UCSB, UCSD, Newport Beach, CA
- Cooper Sprints Finals, Cooper River Park, Cherry Hill NJ
- Cooper Sprints Heats, Cooper River Park, Cherry Hill NJ
- Gonzaga, Loyola Marymount, Seattle Pacific , Wawawai Landing (Snake River)
- Gonzaga, Oregon State, Washington State, Loyola Marymount, Seattle Pacific , Wawawai Landing (Snake River)
- Stockton-AC Boat Race: Cabrini, Rochester, Atlantic City, NJ
- Stockton-AC Boat Race: Stockton, Cabrini, Atlantic City, NJ
- Stockton-AC Boat Race: Stockton, Rochester, Atlantic City, NJ
|
Saturday, March 23, 2019 |
- Collegiate Women
- Blue Heron Redwood Sprints Regatta, Humboldt Bay, Eureka, CA
- FIT vs Barry (as part of the DII duals), Canal 54 Fellsmere, FL
- FIT vs ERAU (as part of the "DII Duals), Canal 54 Fellsmere, FL
- Nova and ERAU as part of "DII Duals", Canal 54 Fellsmere, FL
- Nova vs Barry (as part of the DII duals), Canal 54 Fellsmere, FL
- Old Dominion University Invitational: George Mason University, Old Dominion University, Lafayette River, Norfolk VA
- Stetson Sprints-Drake, Jackonsville and Stetson, Sandra Stetson Aquatic Center, DeLand, FL
|
Friday, March 22, 2019 |
|
Tuesday, March 19, 2019 |
|
Sunday, March 17, 2019 |
- Collegiate Women
- Oak Ridge Cardinal Invite: Clemson, Alabama, Indiana (10:36a-11:08a), Melton Lake- Oak Ridge, TN
- Oak Ridge Cardinal Invite: Minnesota, Yale, Wisconsin (11:24a-11:56a), Melton Lake- Oak Ridge, TN
- Oak Ridge Cardinal Invite: Notre Dame, Tennessee, Miami (9:48a-10:20a), Melton Lake- Oak Ridge, TN
- Oak Ridge Cardinal Invite: Virginia, Louisville, Tulsa (9:00a-9:32a), Melton Lake- Oak Ridge, TN
- San Diego State vs Kansas State, Lake Natoma
|
Saturday, March 16, 2019 |
- Collegiate Men
- Drexel, La Salle, Villanova, Schuylkill
- Florida Tech, Stetson, Canal-54, Florida
- Logger Invitational: Puget Sound vs. Pacific Lutheran and Lewis & Clark, American Lake
- Spring Break Race (Rollins, Wesleyan, UF), Lake Maitland
- Collegiate Women
- Drexel vs La Salle, Schuylkill
- Kansas State vs St Marys, Lake Natoma
- Lehigh vs Loyola, Lake Nockamixon, Quakertown, PA
- Logger Invitational: Pacific Lutheran vs. Lewis & Clark (AM Races), American Lake, WA
- Logger Invitational: Pacific Lutheran vs. Pacific (PM Races), American Lake, WA
- Logger Invitational: Puget Sound vs. Lewis & Clark (PM Races), American Lake, WA
- Logger Invitational: Puget Sound vs. Pacific (AM Races), American Lake, WA
- Marina del Rey Dual: UCLA vs. LMU, Ballona Creek
- Oak Ridge Cardinal Invite: Indiana, Louisville, Miami (4:36p-5:08), Melton Lake- Oak Ridge, TN
- Oak Ridge Cardinal Invite: Louisville, Alabama, Notre Dame (11:32a-12:04p), Melton Lake- Oak Ridge, TN
- Oak Ridge Cardinal Invite: Minnesota, Tenessee, Tulsa (5:24p-5:56p), Melton Lake- Oak Ridge, TN
- Oak Ridge Cardinal Invite: Virginia, Minnesota, Miami (9:48a-10:28a), Melton Lake- Oak Ridge, TN
- Oak Ridge Cardinal Invite: Wisconsin, Indiana, Tulsa, Melton Lake- Oak Ridge, TN
- Oak Ridge Cardinal Invite: Wisconsin, Notre Dame, Clemson (3:48p-4:20p), Melton Lake- Oak Ridge, TN
- Oak Ridge Cardinal Invite: Yale, Tennessee, Clemson (9:00a-9:35a), Melton Lake- Oak Ridge, TN
- Oak Ridge Cardinal Invite: Yale, Virginia, Alabama (3:00p-3:32p), Melton Lake- Oak Ridge, TN
- Sacramento State vs Kansas State, Lake Natoma
- Sacramento State vs San Diego State, Lake Natoma
- San Diego State vs St Marys, Lake Natoma
- Spring Break Race (Rollins, Barry, UF, Stockton), Lake Maitland
- St. Joseph's University v. Delaware, Villanova, Schuylkill River
- UCI Invite: UCI Vs. CSULB and Chapman, Newport Harbor, CA
- University of Portland & Seattle University Dual, Vancouver Lake, Washington
|
Friday, March 15, 2019 |
|
Thursday, March 14, 2019 |
|
Tuesday, March 12, 2019 |
|
Sunday, March 10, 2019 |
|
Saturday, March 9, 2019 |
- Collegiate Men
- Jacksonville University vs. Embry Riddle / Grand Valley State, St. Johns River - Jacksonville, Fl
- PLU Invite - Men's Races AM Session (WWU, UPS, PLU, SU), American Lake
- PLU Invite - Men's Races PM Session (WWU, UPS, PLU, SU), American Lake
- Rollins Invitational (Rollins, Stetson), Lake Maitland
- Collegiate Women
- Ballona Creek Dual : UCLA vs. SDSU, Ballona Creek
- Carolina Cup, Lake Hartwell in Clemson, SC
- Jacksonville University vs. Embry Riddle / Grand Valley State, St. John's River - Jacksonville, FL
- PLU Invite - AM Session (Seattle Pacific vs. Pacific Lutheran & Puget Sound vs. Western Washington), American Lake - Tacoma, WA
- PLU Invite - PM Session (WWU vs. PLU & UPS vs. SPU), American Lake - Tacoma, WA
- Rollins Invitational (Rollins, Assumption, Clark, Stetson, Villanova, Duquesne), Lake Maitland
- Sacramento State Invitational, Lake Natoma
- San Diego State at UCLA, Ballona Creek, Marina Del Rey, Calif.
- Stanford vs. Oregon State, Redwood Shores, Redwood City, CA
|
Friday, March 8, 2019 |
|
Sunday, March 3, 2019 |
|
Saturday, March 2, 2019 |
- Ergometer Races
-
Shuffle Off to Buffalo
, Town Ballroom Buffalo NY
-
Island Sprints
, Gross Ile, MI
-
Ontario Ergometer Championships
, St. Catharines, ON
-
Greenhead Sprints
, Brigantine, NJ
-
Mohawk Meltdown
, Niskayuna, NY
-
Rogue Valley Indoor Sprints
, Medford, OR
-
Twin Cities Youth Rowing Erg Sprints
, Minneapolis, MN
|
Sunday, February 24, 2019 |
|
Saturday, February 23, 2019 |
|
Friday, February 22, 2019 |
|
Thursday, February 21, 2019 |
|
Tuesday, February 19, 2019 |
|
Sunday, February 17, 2019 |
|
Saturday, February 16, 2019 |
|
Sunday, February 10, 2019 |
|
Saturday, February 9, 2019 |
- Ergometer Races
-
The Hammer Ergatta
, Cleveland, OH
-
Minnesota Power Pull
, Rochester, MN
-
South Side Smackdown
, Chicago, IL
-
Shocker Sprints
, Wichita, KS
-
Gami Sprints
, Absegami High School, Absecon, NJ
-
Saint Valentine's Day Regatta
, Mount Saint Michael Academy, Bronx, NY
-
McMaster 2x4 Challenge
, Hamilton, ON
-
Iowa Indoor Rowing Challenge
, Iowa City, IA
-
Southern Sprints Indoor Rowing Championships
, Clemente Center at Florida Tech in Melbourne, FL
-
Southern Sprints Indoor Rowing Championships Veterans events
, Clemente Center at Florida Tech in Melbourne, FL
|
Sunday, February 3, 2019 |
|
Saturday, February 2, 2019 |
|
Sunday, January 27, 2019 |
|
Saturday, January 26, 2019 |
- Ergometer Races
-
Ironmen Erg Classic
, Ramsey, NJ
-
Northeast Erg Sprints
, North Andover, MA
-
European Rowing Indoor Championships
, Copenhagen, Denmark
-
Nevada Indoor Rowing Championships
, Lake Las Vegas Rowing Club, NV
-
San Diego Indoor Classic Rowing Championships
, San Diego, CA
-
Pittsburgh Indoor Sprints
, Pittsburgh, PA
-
NW Ergomania
, Seattle, WA
-
Miami Shake an Erg
, Miami, FL
-
Mark Williams Ergatta
, Gainesville, GA
|
Saturday, January 19, 2019 |
|
Saturday, January 12, 2019 |
|
|