Rowing Canada Aviron today announced that the following athletes will represent Canada at the 2009 World Rowing Championships in Poznan, Poland, August 23 to 30, 2009.
"The team is a mix of veteran and up-and-coming athletes who are eager to see the results of their training on the world stage," said Peter Cookson, High Performance Director. "We're looking forward to some exciting racing in Poznan later this month."
Teams have already left their Victoria, B.C., and London, Ontario, high performance centres and are currently at training camps in Italy.
Women's Eight (W8+)
-Sarah Bonikowsky (Western/UVic Rowing Clubs)
-Ashley Brzozowicz (Western RC)
-Peggy DeVos (Bayside RC)
-Larissa Lagzdins (Brock University RC)
-Romina Stefancic (Western/Uvic)
-Jane Rumball (Don RC)
-Krista Guloien (University of BC RC)
-Lauren Hutchins (Burnaby Lake RC)
-Lesley Thompson-Willie (London RC)
-(cox) Coach Carsten Hassing
Women's Four (W4-)
-Emma Darling (Burnaby Lake RC)
-Sandra Kisil (Western RC )
-Jennifer Tuters (Peterborough RC)
-Sarah Waterfield (Kingston RC)
-Coach Michael Thompson
Lightweight Women's Quad (LW 4x)
-Katya Herman (St Catharines RC)
-Kristin Jeffery (Western RC)
-Lauren Wells (Ottawa RC)
-Tanya Lahdenranta (University of BC RC)
-Coach Al Morrow
Men's Eight (M8+)
-Gabe Bergen (University of Victoria RC)
-Andrew Byrnes (St Catharines RC )
-Douglas Csima (Leander Boat Club)
-James Dunaway (University of Victoria RC)
-Rob Gibson (Kingston RC)
-Malcolm Howard (Brentwood College RC)
-Derek O'Farrell (McGill University RC )
-Steve VanKnotsenburg (Ridley Graduate Boat Club)
-Mark Laidlaw (cox) (Hanlan Boat Club)
-Coach Mike Spracklen
-Assistant coach: Allison Dobb
Lightweight Men's Double (LM 2x)
-Cameron Sylvester (Western RC)
-Douglas Vandor (McGill University RC)
-Coach Mike Spracklen
-Assistant coach: Allison Dobb
Lightweight Women's Double (LW2x)
-Lindsay Jennerich (University of Victoria RC)
-Sheryl Preston (University of Victoria RC)
-Coach Mike Spracklen
-Assistant coach: Allison Dobb
Lightweight Men's Four (LW 4-)
-Mike Lewis (UVic RC)
-Terry McKall (Edmonton RC)
-John Sasi (Burnaby Lake RC)
-Tim Myers ( Western RC)
-Coach Howie Campbell
Traveling alternates:
-Jan Tize (Brentwood College RC )
-Conlin McCabe (Brockville RC )
-Dan Casaca (Don RC )
-Max Lang (Shawnigan Lake RC )
-Coach Terry Paul
Non-travelling alternates: Simon Gowdy; Nick Pratt (Kingston RC)
--
The following were previously announced:
LTA4+ (Legs, Trunk and Arms Coxed Four)
-Tony Theriault - Nanaimo RC
-Meghan Montgomery - University of Victoria RC
-Stu Starkey - Winnipeg RC
-Victoria Nolan - Argonaut RC/ Bayside RC
-Cox : Laura Comeau - Ridley Graduate Boat Club
-Coach: Michelle Darvill