row2k results:
Head Race: Marathon Rowing Championships
November 10, 2007; Natchitoches LA

Thanks to Alan Pasch.

Conditions: 26.2 miles. High 80. 5 mph sw wind. 75% humidity.

Results

Bow # Description Organization Boat Label Start Finish Time
1 Women Rec 1x Birmingham Rowing Club J. Humming 8:07:52 13:18:45 5:10:53
             
2 Men Rec 1x Rowing Dock S. Matthews 8:08:57 12:51:52 4:42:55
             
3 Men's C2 Jr Canoe Bogalusa Venture Crew 313, BSA P. Dauterive 8:02:55 12:40:50 4:37:55
             
4 Men's C2 Canoe Bogalusa Venture Crew 313, BSA D. Dauterive 8:03:10 13:08:37 5:05:27
             
7 Kayak - K1 Women Unaffiliated M. Morrison 8:01:48 13:07:14 5:05:26
5 Kayak - K1 Women Unaffiliated A. Reitzersmith 8:05:41 13:37:52 5:32:11
6 Kayak - K1 Women Unaffiliated R. Breaux SCRATCH    
             
11 Kayak - K1 Men Unaffiliated W. Reitzersmith 8:06:44 12:53:37 4:46:53
9 Kayak - K1 Men Unaffiliated M. Mascagni 8:01:41 13:33:15 5:31:34
8 Kayak - K1 Men Unaffiliated D. Lloyd 8:07:16 14:38:39 6:31:23
10 Kayak - K1 Men Phat Water Kayak Challenge B. Barden 8:08:31 15:38:44 7:30:13
             
12 Womens Novice 1x Hampton Roads Rowing Club, Ltd. D. Haupt 8:09:49 12:16:41 4:06:52
             
14 Women 1x Masters A Austin Rowing Club C. Wagner 8:11:58 11:40:55 3:28:57
13 Women 1x Masters A Rocky Mountain Rowing Club A. Tomany 8:11:40 12:08:09 3:56:29
             
15 Women 1x Masters B Atlanta Rowing Club L. Imperial 8:12:17 12:24:51 4:12:34
             
16 Women 1x Masters C Austin Rowing Club C. Gondran 8:12:34 12:15:32 4:02:58
17 Women 1x Masters C Occoquan Boat Club E. Bell 8:12:52 12:45:56 4:33:04
             
19 Women 1x Masters D Austin Rowing Club V. Hoffman 8:13:36 12:36:10 4:22:34
             
20 Mens Novice 1x Hampton Roads Rowing Club, Ltd. E. Bautista 8:16:08 11:50:52 3:34:44
21 Mens Novice 1x Kansas State Mens Crew J. Lightner 8:14:43 12:29:48 4:15:05
             
23 Men 1x Masters A Austin Rowing Club K. DeHaas 8:15:15 11:40:12 3:24:57
22 Men 1x Masters A Greater Houston Rowing Club N. Ellson 8:15:05 11:55:37 3:40:32
             
26 Men 1x Masters B Ft. Worth Rowing Club, Inc. P. McDonough 8:17:02 11:32:55 3:15:53
25 Men 1x Masters B Episcopal School of Dallas T. Howell 8:16:42 11:34:57 3:18:15
             
32 Men 1x Masters C Oak Ridge Rowing Association L. Burwell 8:19:34 11:50:45 3:31:11
27 Men 1x Masters C Orlando Rowing Club A. Ardaman 8:17:26 12:19:19 4:01:53
30 Men 1x Masters C Rowing Dock J. Gatti 8:18:55 12:54:42 4:35:47
29 Men 1x Masters C Atlanta Rowing Club B. Meares 8:17:44 13:26:28 5:08:44
             
36 Men 1x Masters F Atlanta Rowing Club E. Bauer 8:20:47 12:35:04 4:14:17
34 Men 1x Masters F Birmingham Rowing Club C. Bennick 8:19:54 13:01:20 4:41:26
33 Men 1x Masters F Tulane University Rowing Association F. King SCRATCH    
             
37 Men 1x Masters G Austin Rowing Club J. Parnell 8:22:34 12:27:52 4:05:18
38 Men 1x Masters G Birmingham Rowing Club R. McAlevy 8:23:03 13:45:08 5:22:05
             
40 Mens Open 1x Texas Crew K. Villamin 8:23:35 11:53:04 3:29:29
42 Mens Open 1x Northwestern State University M. Hooker 8:24:42 12:01:18 3:36:36
41 Mens Open 1x Topeka Rowing Association B. Pack 8:24:08 12:22:52 3:58:44
             
43 Mens 2- Masters C Greater Houston Rowing Club G. Knight 8:26:26 13:24:00 4:57:34
             
46 Mens Open 2- Texas Crew J. Reicher 8:38:40 12:37:28 3:58:48
44 Mens Open 2- Texas Crew S. Spann 8:38:08 dnf  
             
47 Women Novice 2x The Cambridge School of Dallas C. Driver 8:50:40 13:27:49 4:37:09
             
48 Women Junior 2x Hockaday School M. See 8:35:01 12:55:32 4:20:31
             
49 Women 2x Masters A Rowing Dock R. Howell 8:27:30 12:52:13 4:24:43
             
50 Women 2x Masters D Dallas Rowing Club M. Humm 8:39:42 12:53:20 4:13:38
             
51 Womens Open 2x Rowing Dock S. Chiarello 8:29:23 12:49:46 4:20:23
             
53 Mixed 2x Masters D Ft. Worth Rowing Club, Inc. J. Trimble 8:33:37 12:01:01 3:27:24
52 Mixed 2x Masters D Austin Rowing Club P. Scripko 8:40:18 12:29:26 3:49:08
             
54 Mixed 2x Masters F Dallas/Woodlands S. Jones 8:41:20 12:47:01 4:05:41
             
55 Men Junior 2x The Cambridge School of Dallas N. Castilla 8:57:15 13:09:31 4:12:16
             
58 Men 2x Masters F Northwestern State University W. Morgan 8:29:55 12:32:40 4:02:45
             
59 Men Open 2x The Cambridge School of Dallas P. Hamner 8:55:12 12:31:36 3:36:24
            0:00:00
             
61 Women Novice 4+ Wichita State University Rowing K. Laha 9:04:25 13:04:18 3:59:53
             
63 Women Open 4+ Texas Crew E. Wev 8:54:20 12:51:01 3:56:41
66 Women Open 4+ Berry College Viking Crew M. Costyn 8:54:44 13:12:21 4:17:37
62 Women Open 4+ LSU Rowing Club H. Fullerton 8:53:18 13:39:29 4:46:11
             
67 Mixed Open 4+ Wichita State University Rowing E. Kuhlman 9:05:14 12:56:37 3:51:23
             
68 Men Novice 4+ Tulane University Rowing Association D. Monlezun 8:00:17 11:35:34 3:35:17
69 Men Novice 4+ Wichita State University Rowing J. Klatt 9:08:12 12:45:06 3:36:54
             
70 Men Junior 4+ Dallas Jesuit Prep W. Garvey 9:09:17 12:43:44 3:34:27
71 Men Junior 4+ Dallas Jesuit Prep C. Henry 9:02:42 13:05:42 4:03:00
             
78 Men Open 4+ Texas Crew J. Morrow 9:11:13 12:22:42 3:11:29
73 Men Open 4+ Berry College Viking Crew C. Beckman 9:09:57 12:22:51 3:12:54
75 Men Open 4+ Wichita State University Rowing A. Jarvis 9:10:26 12:27:14 3:16:48
77 Men Open 4+ Northwestern State University J. Harvey 9:10:53 12:29:55 3:19:02
76 Men Open 4+ Berry College Viking Crew P. Browning 9:10:42 13:15:52 4:05:10
74 Men Open 4+ Texas A&M University at Galveston B. Gonzalez SCRATCH    
             
79 Mens 4- Masters D Greater Houston Rowing Club J. Crean 9:12:42 13:00:39 3:47:57
             
81 Women Novice 4x Ursuline Academy of Dallas E. Andrews 9:16:27 12:47:19 3:30:52
             
84 Women Junior 4x Episcopal School of Dallas F. Gaidarski 9:15:18 12:51:58 3:36:40
85 Women Junior 4x Ursuline Academy of Dallas K. Kazor 9:15:59 13:02:17 3:46:18
83 Women Junior 4x Ursuline Academy of Dallas E. Wallace 9:14:13 13:16:47 4:02:34
             
87 Women 4x Masters B Ft. Worth Rowing Club, Inc. R. Fuller 9:19:02 13:37:23 4:18:21
             
88 Women 4x Masters C BARC/TRC E. McClendon 9:24:51 13:34:18 4:09:27
             
89 Mixed Junior 4x The Cambridge School of Dallas J. Knowles 9:25:49 13:56:45 4:30:56
             
93 Mixed 4x Masters B Austin Rowing Club A. Rebber 9:36:41 13:43:08 4:06:27
92 Mixed 4x Masters B Atlanta Rowing Club K. Gardner 9:32:21 13:55:30 4:23:09
             
94 Mixed 4x Masters C Austin Rowing Club K. DeHaas 9:33:40 13:19:55 3:46:15
             
95 Mixed Open 4x Texas Rowing Center L. Jackson 9:35:14 13:33:42 3:58:28
             
97 Men Novice 4x Dallas Rowing Club F. Stich 9:43:24 13:09:46 3:26:22
96 Men Novice 4x The Cambridge School of Dallas J. Jenkins 9:41:32 13:55:52 4:14:20
             
99 Men Junior 4x Episcopal School of Dallas N. Lovitt 9:44:07 12:49:47 3:05:40
98 Men Junior 4x Episcopal School of Dallas Vargo 9:41:40 13:15:41 3:34:01
             
100 Men 4x Masters C Bay Area Rowing Club of Houston K. Zimmer 9:21:50 12:37:26 3:15:36
             
102 Men 4x Masters E Lake Lanier Rowing Club K. Spengler 9:50:27 13:29:55 3:39:28
101 Men 4x Masters E Lake Lanier Rowing Club B. Meltzer 9:48:46 14:16:15 4:27:29
             
90 Men Open 4x Austin Rowing Club A. Bell 9:32:08 12:59:06 3:26:58
103 Men Open 4x Texas Rowing Center E. Meiske 9:51:56 13:21:52 3:29:56
             
104 Women Novice 8+ Tulane University Rowing Association M. Underwood 9:57:20 14:10:30 4:13:10
105 Women Novice 8+ Texas A&M University at Galveston M. Behymer SCRATCH    
             
106 Women Junior 8+ Oak Ridge Rowing Association K. Dickinson 9:55:30 13:40:40 3:45:10
             
107 Women Open 8+ Texas Crew S. Keidel 10:00:46 13:29:37 3:28:51
109 Women Open 8+ Tulane University Rowing Association A. Erck 10:01:27 13:35:22 3:33:55
108 Women Open 8+ Northwestern State University M. Dickey 10:01:04 13:41:46 3:40:42
             
110 Mixed Novice 8+ Texas A&M Rowing Club R. Jackson 10:14:33 13:42:00 3:27:27
112 Mixed Novice 8+ Northwestern State University B. Neely 10:03:11 14:05:12 4:02:01
111 Mixed Novice 8+ Texas A&M University at Galveston A. Chastain SCRATCH    
             
113 Mixed Junior 8+ Kansas State Rowing Association K. Coffey 10:03:50 13:37:44 3:33:54
114 Mixed Junior 8+ Oak Ridge Rowing Association A. Watson 10:04:25 13:50:00 3:45:35
             
115 Mixed 8+ Masters D Texas Rowing Center N. Pierson 10:11:02 13:49:26 3:38:24
             
116 Mixed 8+ Masters E BARC/GHRC E. Peltier 8:42:12 13:24:07 4:41:55
             
118 Mixed Open 8+ Rice Crew R. Wydra 10:15:14 13:56:45 3:41:31
117 Mixed Open 8+ Texas A&M University at Galveston H. DeSemedt SCRATCH    
             
119 Mixed Octuple (8x+) GHRC / Chesapeake R. Jose 10:16:04 13:39:11 3:23:07
             
123 Mens Novice 8+ Dallas Jesuit Prep S. Puckett 10:21:02 14:08:12 3:47:10
120 Mens Novice 8+ Tulane University Rowing Association R. Castro 10:19:12 14:20:44 4:01:32
121 Mens Novice 8+ LSU Rowing Club J. Miller 10:19:43 14:36:33 4:16:50
122 Mens Novice 8+ Texas A&M University at Galveston J. Acosta scratch    
             
126 Mens Junior 8+ Oak Ridge Rowing Association Z. Dukes 10:22:42 13:27:17 3:04:35
124 Mens Junior 8+ Dallas Jesuit Prep A. Clark 10:21:55 13:35:53 3:13:58
             
127 Mens 8+ Masters Oak Ridge Rowing Association J. Altobelli 10:28:34 14:48:08 4:19:34
             
129 Mens Open 8+ Texas Crew G. Raaberg 10:31:49 13:29:21 2:57:32
131 Mens Open 8+ Texas Crew K. Villiman 10:32:28 13:30:13 2:57:45
128 Mens Open 8+ Tulane University Rowing Association D. Ringo 10:31:32 13:34:23 3:02:51
130 Mens Open 8+ Dallas Jesuit Prep S. Whittemore 10:32:12 13:44:19 3:12:07
132 Mens Open 8+ LSU Rowing Club K. Hanegan 10:33:10 13:47:24 3:14:14

Copyright © 1997 - 2019, row2k media