row2k results:
Ergometer Races: Monster Erg
February 4, 2007; Victoria, BC, CAN

Thanks to Jackie Skender.

Conditions: te- tough enough
mw - monster winner
nc - national champion
L - lightweight

Results

      Event Place       Name     club name Time  
1  masters women c+           
w 1 Morris C+, Dianna gorge rowing club 07:43:09 07:25:09
  2 Crawley C+, kathy gorge rowing club 08:31:04 08:13:04
Lw 1 Irving LC+, Vivienne victoria city rowing club 09:35:08 08:15:08
te 2 Mason C+L, Merri Uvic Supermom 08:46:00 08:34:00
2  masters women b           
w 1 JD Gibbard B victoria city rowing club 07:39:02  
te 2 michelle boss victoria city rowing club 07:58:06  
  3 Kathie Dann B gorge rowing club  08:21:03  
Lw 4 Robyne Maxwell BL gorge rowing club  08:51:01  
te 5 Valerie Bell BL gorge rowing club  08:56:01  
  6 Frances Sketch B gorge rowing club  09:07:07  
3  masters women a          
w 1 Kelley Ainley A victoria city rowing club 07:38:06  
Lw 2 Lisa Lynam LA victoria city rowing club 07:40:08  
Lte 4 Maeve Maguire A independent  07:56:08  
4  masters men c+          
w 1 klinkow C+, Peter vancouver rowing club 06:52:03 06:28:03
te 2 Fountain C+, Michael brentwood school 06:47:06 06:47:06
  3 Bigauskas C+, Ray independent  07:08:01 06:50:01
  4 De Boef C+, Case victoria city rowing club 07:11:03 06:50:03
  5 Vermegen C+, Simon brentwood school 07:25:06 07:01:06
  6 Rudge C+, Frank gorge rowing club 07:20:04 07:02:04
  7 McGreggor C+, Don gorge rowing club 07:18:03 07:09:03
Lw 1 Garrett LC+, John victoria city rowing club 07:29:08 06:43:08
te 2 Hopley LC+, stephen independent  07:18:09 06:51:09
  3 Boudreau LC+, Peter independent  07:06:07 07:06:07
  4 Colistro LC+, Joe independent  07:54:08 07:48:08
5  masters men b          
nc mw 1 michel Pelletier b beyond fitness 06:16:04  
te 2 steve Norman b calgary rowing club 06:22:03  
Lw 3 andrew Berk b l gorge rowing club  06:59:00  
  4 john ellis b gorge rowing club  07:40:06  
  5 joe miller b gorge rowing club  07:51:02  
6  masters men a          
nc mw 1 Vic Castelli  a independent 06:15:03  
Lw 2 Joji Ishikawa aL james bay aa. 06:39:03  
  3 Richard Young a victoria city rowing club 06:40:02  
te 4 Hugh Trenchard aL independent  06:56:05  
  5 Markus Schnorbus a gorge rowing club  07:24:04  
7  adaptive men and women           
w 1 Tony Theriault LTA victoria city rowing club 03:34:07  
w 2 Tami Saj LTA gorge rowing club  04:40:00  
      Event Place       Name     club name Time  
8  masters womens quad           
  1 vcrc-3 victoria city rowing club 03:45:03 03:45:03
  2 vcrc-1 victoria city rowing club 03:50:06 03:50:06
  3 vcrc-4 victoria city rowing club 04:20:50

Copyright © 1997 - 2019, row2k media