row2k results:
Ergometer Races: Chicago Indoor Rowing Championships
January 26, 2002; Chicago, IL
Thanks to John S. Butsch.
Results
Veteran Men
1
07:27.4
2000
Joseph Dixon
M
1:51.9
indi
Veteran Women
1
08:43.8
2000
Terra Levin
F
2:10.9
LPBC
Senior Men
1
06:53.3
2000
Douglas Steyer
M
1:43.3
Wheaton
2
07:13.2
2000
Alec Dike
M
1:48.3
indi
3
07:13.3
2000
David Smith
M
1:48.3
indi
4
07:14.4
2000
Jim Aldeman
M
1:48.6
indi
Master Men
Place
Time Rowed
Meters Rowed
Boat/Team Name
Avg. Pace
1
06:29.3
2000
Tim Fields
M
1:37.3
CYRC
2
06:55.1
2000
Paul Erickson
M
1:43.8
LPBC
3
06:55.5
2000
Kevin Fanning
M
1:46.9
LPBC
4
07:16.2
2000
Jim Regan
M
1:49.0
indi
Master Women
Place
Time Rowed
Meters Rowed
Boat/Team Name
Avg. Pace
1
08:33.1
2000
Trisha Patterson
F
2:08.3
LPBC
Cox Women
Place
Time Rowed
Meters Rowed
Boat/Team Name
M/F
Avg. Pace
1
09:58.5
2000
Jinna Yun
F
2:29.6
NW
2
10:16.4
2000
Lauren Young
F
2:34.1
NW
Junior Women
Place
Time Rowed
Meters Rowed
Boat/Team Name
Avg. Pace
1
08:16.3
2000
Lorena DeSantiago
F
2:04.1
CYRC
2
08:18.5
2000
Meghan Condon
F
2:04.6
ICC
3
08:20.9
2000
Rosemary Anderson
F
2:05.2
ICC
4
08:22.1
2000
Kendall Gallagher
F
2:05.5
ICC
5
08:25.4
2000
Melissa Trinley
F
2:06.4
ICC
6
08:27.8
2000
Kate Flavin
F
2:06.9
ICC
7
08:28.8
2000
Anna Kryczka
F
2:07.2
ICC
8
08:35.1
2000
Maritza Gonzalez
F
2:08.8
CYRC
9
08:39.9
2000
Amanda Bustos
F
2:10.0
ICC
10
08:40.5
2000
Sylvia
F
2:10.1
Erow
11
08:42.5
2000
Kathy
F
2:10.6
Erow
12
08:44.5
2000
Alex
F
2:11.1
Erow
13
08:45.9
2000
Chrisana Hill
F
2:11.5
CYRC
14
08:52.2
2000
Vanessa Diaz
F
2:13.0
CYRC
15
08:52.7
2000
Liz Matson
F
2:13.2
ICC
16
09:12.0
2000
Terrie Scott
F
2:18.0
CYRC
17
09:15.9
2000
Sonja DeSantiago
F
2:19.0
CYRC
18
09:16.8
2000
Sasha
F
2:19.2
Erow
19
09:18.2
2000
Cherish
F
2:19.6
Erow
20
09:28.8
2000
Francesca
F
2:22.2
Erow
21
09:35.1
2000
Michelle
F
2:23.8
Erow
22
09:39.5
2000
Nici
F
2:24.9
Erow
23
09:39.8
2000
Priscilla
F
2:25.0
Erow
24
09:44.3
2000
Jenelle
F
2:26.1
Erow
25
09:56.8
2000
Alicia
F
2:29.2
Erow
26
11:01.0
2000
Priscylla
F
2:45.2
Erow
27
11:17.3
2000
Eva
F
2:49.3
Erow
Junior Men
Place
Time Rowed
Meters Rowed
Boat/Team Name
Avg. Pace
1
06:41.8
2000
Matthew Donaghue
M
1:40.4
ICC
2
06:52.7
2000
Zachary Fellers
M
1:43.2
ICC
3
07:14.4
2000
Kyle Fraser
M
ICC
4
07:38.6
2000
Dan Rice
M
1:54.7
ICC
5
07:50.8
2000
Barry Schatz
M
1:57.7
ICC
Collegiate Novice Men
Place
Time Rowed
Meters Rowed
Boat/Team Name
Avg. Pace
1
06:42.6
2000
Gregory Pietrowski
1:40.7
NW
2
06:42.9
2000
Jeff Ament
1:40.7
indi
3
06:58.6
2000
Vietor Dupont
1:44.6
UC
4
07:01.5
2000
David Osborne
1:45.4
NW
5
07:02.3
2000
Jeff Gebler
1:45.6
NW
6
07:08.0
2000
Nick Erickson
1:47.0
St.Cloud
7
07:13.8
2000
Jeffery Hreben
1:48.5
UC
8
07:14.8
2000
James Snyder
1:48.7
NW
8
07:14.8
2000
Jonathan Ludeman
1:48.7
Wheaton
10
07:21.4
2000
John Addison
1:50.3
NW
11
07:22.6
2000
Aaron Ferguson
1:50.7
Wheaton
12
07:27.0
2000
Leslie Lee
1:51.8
NW
13
07:30.8
2000
Daniel Eder
1:52.7
NW
14
07:43.7
2000
Christopher Nammour
1:55.9
NW
15
07:44.8
2000
Nick Bjelajac
1:56.2
St.Cloud
16
07:49.3
2000
Travis Turner
1:57.3
NW
17
07:57.4
2000
Paul Gross
1:59.3
NW
18
07:57.6
2000
Ben Patten
1:59.4
St.Cloud
19
08:19.0
2000
Christopher Coordes
2:04.7
UC
20
08:22.9
2000
Adhisher Kumar
2:05.7
UC
Collegiate Novice Women
Place
Time Rowed
Meters Rowed
Boat/Team Name
Avg. Pace
1
07:54.1
2000
Elly O'Beirne
1:58.5
NW
2
07:59.7
2000
Kara Martin
1:59.9
UC
3
08:20.6
2000
Ann Gawel
2:05.2
UC
4
08:29.4
2000
Morgan Binnie
2:07.4
St.Cloud
5
08:35.3
2000
Sharon M Roberson
2:08.8
NW
6
08:37.5
2000
Sarah Frank
2:09.4
UC
7
08:41.4
2000
Stephanie Gantz
2:10.4
UC
8
08:43.3
2000
Elizabeth Hay
2:10.8
NW
9
08:46.0
2000
Deanna Williams
2:11.5
NW
10
08:46.7
2000
Claire Long
2:11.7
NW
11
08:59.8
2000
Sarah Allison
2:14.9
NW
12
09:01.4
2000
Kelly Hanlon
2:15.3
St.Cloud
13
09:06.1
2000
Sun Young Lee
2:16.5
UC
14
09:19.1
2000
Linda Ding
2:19.8
UC
15
09:32.7
2000
Leah Goldschmidt
2:23.2
NW
16
09:35.5
2000
JoAnn Garcia
2:23.9
UC
Open Men
Place
Time Rowed
Meters Rowed
Boat/Team Name
Avg. Pace
1
06:25.5
2000
Steve Johnson
M
1:36.4
NW
2
06:36.4
2000
Michael Arold
M
1:39.1
NW
3
06:53.6
2000
Matt Aldeman
M
1:43.4
NW
4
06:56.8
2000
Mike Benham
M
1:44.2
St.Cloud
5
06:58.2
2000
Will Schaefer
M
1:44.6
St.Cloud
6
07:00.2
2000
Luke Shepard
M
1:45.1
UC
7
07:12.9
2000
Mike Henry
M
1:48.2
St.Cloud
8
07:13.2
2000
Timothy Lindquist
M
1:48.3
Wheaton
Open Women
Place
Time Rowed
Meters Rowed
Boat/Team Name
Avg. Pace
1
08:11.4
2000
Brooke D.Kennedy
2:02.8
LPBC
2
08:18.7
2000
Kristin Ratzlaff
2:04.7
Wheaton
3
08:22.5
2000
Kristina Preussner
2:05.6
UC
4
08:23.8
2000
Abigail Cumpton
2:06.0
UC
5
08:39.7
2000
Nicole Abrev
2:09.9
UC
500 Open Men
Place
Time Rowed
Meters Rowed
Boat/Team Name
Avg. Pace
1
01:20.2
500
Peter Froehlick
M
1:20.2
LPBC
2
01:26.9
500
Paul Erickson
M
1:26.9
LPBC
3
01:27.8
500
Bryan Sullivan
M
1:27.8
LPBC
4
01:34.1
500
Aaron Ferguson
M
1:34.1
Wheaton
5
01:50.3
500
Mike Benham
M
1:50.3
St.Cloud
500 Open Women
Place
Time Rowed
Meters Rowed
Boat/Team Name
Avg. Pace
1
01:49.1
500
Trisha Patterson
F
1:49.1
LPBC
2
01:53.0
500
Brooke D Kennedy
F
1:53.0
LPBC
2000 Open Relay
Place
Time Rowed
Meters Rowed
Boat/Team Name
M/F
Avg. Pace
TM
1
06:46.6
2000
Trisha Paterson
F
1:41.7
LPBC
Brooke D. Kennedy
F
LPBC
Peter Froehlich
M
LPBC
Paul Erickson
M
LPBC
2
06:59.3
2000
Mike Benham
M
1:44.8
St.Cloud
Maggie Klaviter
F
CYRC
Will Schaefer
M
St.Cloud
Vanessa Diaz
F
CYRC
3
07:14.9
2000
Nick Erickson
M
1:48.7
St.Cloud
Terrie Scott
F
CYRC
Mike Henry
M
St.Cloud
Sonja DeSanitiago
F
CYRC
4
07:35.2
2000
Kelly Hanlon
F
1:53.8
St.Cloud
Nick Bjelajac
M
St.Cloud
Ben Patten
M
St.Cloud
Morgan Binnie
F
St.Cloud
Copyright © 1997 - 2024, row2k media