row2k results:
Club: Lawrence Celebration Regatta
June 7, 2004; Lawrence MA
Thanks to Ellen Minzner.
Results
Heats
Lane:
1(north shore)
2
3
4 (south shore)
8:45
1a
MM1X E
Melcher-Amosk.
Sproull-Cygnet
Keating-Union
no handicap
3:53
3:55
4:09
raw time
8:55
1b
MM1X D-E
Johnson-SlackTide
Wakeman-Tabor
Falk-Warthogs
handicap:
1.4
1.4
0
raw time
3:56.24
3:58.84
3:55.05
3:54.84
3:57.44
3:55.05
1
3
2
9:05
1c
MM1X D
Washburn-Narr
Saxelby-Cygnet
Emmel-RBC
Wright-Northampton
no handicap:
0
0
0
0
raw time
3:42
3:49
4:03
4:09
1
2
9:15
2a
MW1x
Wagner-CRI
Watkins
LeFebvre
Curran-Amoskeag
handicap
0.1
0.4
0.4
4.2
raw time
3:51.35
4:14.0
3:54.86
3:58.02
3:51.34
4:13.6
3:54.82
3:53.82
1
4
3
2
9:25
2b
MW1x
Truman-CRI
Breiland-MRRA
Elfstrom-
Spang-Great Bay
handicap
2.5
22.5
3.6
22.5
raw time
4:20
5:40
4:25
4:54
4:17.5
5:17.5
4:21
4:31.5
1
4
2
3
9:35
4a
OW4+
F
time
9:45
4b
OW4+
F
time
9:55
14
JM4+
Mystic Valley-b
CRI
WPS-a
time
4:22.49
3:50.11
3:35.15
10:05
14
JM4+
Shenendehowa
Mystic Valley-a
Derryfield
time
3:21.10
3:46.49
3:18.15
10:15
14
JM4+
WPS
Great Bay
Narragansett
time
1
5:01.70
1
10:25
6a
OW1x
Wagner
Euiler
Watkins
Eldridge
time
3:51.35
5:11.46
4:34.82
4:45.94
10:35
6b
OW1x
Twardowski
Elfstrom
London
Goldsmith
time
4:18.10
4:31.13
4:43.17
4:43.87
10:45
6c
OW1x
Bernhard
Kabawat
LeFebvre
time
4:23.28
4:44.44
4:13.8
11:00
Exhibition Row
Winnepesaukie
FINALS
Lane 1
Lane 2
Lane 3
Lane 4
12:30
1
Men's Master 1x C
F
Eldridge
Watne
Parejo
3:51.58
3:56.34
4:46.04
1
2
3
12:38
2
Women's Open 4+
F
CRI-Martell
G-Row (Byrne)
CRI-(Samek)
CRI-(Smith)
3:49.66
3:41.00
3:55.25
4:24.43
3
1
2
4
12:46
3
Women's Master 1x
Elfstrom
Wagner
Curran
Truman
4:31.38
4:09.26
4:13.98
4:29.18
3.6
0.1
4.2
2.5
4:27.78
4:09.16
4:09.78
4:26.68
4
1
2
3
12:54
4
Men's Open 1x
F
Dennison
Brieland
Kroft
Duprey
scratch
3:31.30
3:43.23
3:40.58
1
3
2
1:02
5
Men's Open 4+
F
CRI
Derryfield
CRI
CRI
3:20.39
3:11.07
3:06.20
3:30.79
3
2
1
4
1:10
break
1:18
6
Women's Open 1x
Bernhard
Lefebvre
Twardowski
Wagner
4:03.16
3:56.81
3:46.37
3:51.72
4
3
1
2
1:26
11
Wmn's Junior 8+
F
Shenendohowa-a
G-Row
Great Bay
Shenendohowa-b
3:21.31
3:35.36
3:40.53
3:26.51
1:34
7
Men's Masters 2x
F
CRI-a
Cygnet
Slack Tide
Riverside
need handicap
3:22.86
3:29.00
3:42.79
3:41.78
7
15.7
31.2
10.5
3:15.86
3:13.3
3:11.59
3:31.28
1:42
11a
Wmn's Jr. Novice 8
F
CRI-a
G-Row
CRI-b
3:38.05
5:18.54
3:58.27
1:50
9
Men's A-B 4+
F
CRI-Steppanian
Duxbury
CRI-Dawson
0
3.7
3:16.38
3:21.25
3:33.30
1:58
9a
Men's C-D 4+
Northampton
Great Bay
CRI-Schmuck
handicap
6.9
0
1.5
3:50.38
4:02.05
3:39.42
2:06
10
Women's B 4+
F
CRI-Rourke
Northampton
no handicap
3:46.89
3:53.09
2:14
10a
Women's C 4+
F
Great Bay-Hafner
CRI-Morse
Great Bay-Woodburn
no handicap
3:40.60
3:51.43
4:02.68
2:22
break
2:30
15
Men's Open 2x
F
Duxbury
WPS-a
Duxbury
WPS-b
4:13.80
4:35.80
4:14.20
4:38.32
2:38
13
Women's Junior 4+
F
G-Row
Narragansett
4:04.70
4:05.27
2:46
13a
Wmn's Jr. Novice 4
F
Mystic Valley
G-Row
Winnepesaukee
Narragansett
4:45.07
4:41.34
5:38.48
4:28.53
2:54
14
Men's Junior 4+
WPS
WPS-a
Derryfield
Narragansett
3:47.35
3:29.29
3:25.15
3:48.69
3:02
16
Women's Open 2x
F
CRI-a
Great Bay-a
Mystic Valley
Great Bay-b
4:41.29
4:05.87
4:52.97
4:32.73
3:10
17a
Women's Master 8+
F
CBC composite (42)
Northampton (43)
CRI (51)
Great Bay (45)
handicap
3:37.7
4:03.75
3:53.11
3:54.91
4.5
5.1
11.5
6.5
3:33.2
3:58.65
3:41.61
3:48.41
3:18
17
Women's Open 8+
F
CRI-c
CRI-a
CRI-b
3
1
2
3:26
18
Men's Open 8+
F
CRI-b
Shenendohowa
CRI-a
3:07.19
3:40.29
3:17.33
3:34
19
Mixed 2X
F
Slack Tide
CRI
MRRA
Cygnet
4:07.32
3:41.24
4:04.24
3:56.02
Copyright © 1997 - 2024, row2k media