row2k results:
Ergometer Races: Baltimore Burn
February 9, 2002; Baltimore, MD
Thanks to Sunil Soprey.
Results
Event
Gender
Ltwt
Last
First
Place
Time
Affiliation
Age
Hcsec
HCTime
Youth Girls(14 and under)
1
F
Melvin
Christine
1
08:22.5
IND
14
1
F
Portieles
Isabel
2
08:37.9
IND
14
1
F
Tull
Carmen
3
08:49.3
IND
14
1
F
Burke
Kelly
4
08:51.2
Unaffiliated
14
1
F
Graillot
Jennifer
5
08:51.5
Unaffiliated
14
1
F
Nelson
6
09:01.4
Unaffiliated
14
1
F
Silver
Allison
7
09:22.1
IND
14
1
F
Kersse
Sarah
8
09:27.2
IND
14
1
F
Doody
Christina
9
09:37.6
WSCBC
14
1
F
Tognocchi
Emily
10
09:44.2
IND
14
1
F
Gardner
Daphne
11
09:54.2
IND
14
1
F
Holthaus
Danielle
12
10:00.5
IND
14
Youth Men (14 and under)
1
M
HILLENBRAND
CHRIS
1
07:22.5
Unaffiliated
14
1
M
TATE
BRIAN
2
07:25.5
Unaffiliated
14
1
M
LATTOMAS
DARRIN
3
07:46.8
Unaffiliated
14
1
M
Gregg
Matt
4
07:49.3
WSHS Crew
14
1
M
BUCHANAN
JASON
5
07:54.7
Unaffiliated
14
Youth Female(16 and under)
2
F
Cavey
Lizzy
1
07:48.1
IND
2
F
Roman
Katrina
2
08:06.7
WSHS Crew
16
2
F
Kershaw
Leigh Anne
3
08:07.4
Wilmington Rowing Club
16
2
F
KERR
ERIN
4
08:09.1
Unaffiliated
2
F
Esworthy
Airlia
5
08:09.3
Roland Park
16
2
F
Gunn
Amelia
6
08:23.3
Unaffiliated
16
2
F
Burpo
Anne-Marie
7
08:25.1
WSHS Crew
15
2
F
Long
Libby
8
08:30.3
IND
2
F
Benson
Jessie
9
08:48.4
SPS - Girls
2
F
Broedel
Tiffany
10
08:57.8
IND
2
F
Chase
Marissa
11
09:05.9
IND
2
F
HUNT
JEN
12
09:14.2
Unaffiliated
2
F
PETERS
JEN
13
09:16.7
Unaffiliated
2
F
Rodriguez
Becky
14
09:42.9
IND
2
F
Bruns
Veronica
15
09:44.7
IND
2
F
Dick
Beth-Ann
DNS
WSCBC
16
Youth Male(16 and under)
2
M
Sterbling
Christopher
1
06:34.8
WSHS Crew
16
2
M
BUCHANAN
JACOB
2
06:37.9
Unaffiliated
2
M
Geyer
Chuck
3
06:43.1
WSCBC
16
2
M
HOPPER
ELIOT
4
06:56.3
Unaffiliated
2
M
BOLTIC
ADAM
5
07:07.9
WSCBC
2
M
Geyer
Mike
6
07:21.8
WSCBC
15
2
M
FERRAND
STEWART
7
07:23.1
Unaffiliated
2
M
HURST
BRIAN
8
07:29.8
Unaffiliated
2
M
Vanco
Philip
9
07:33.4
SPS - Boys
2
M
RALAL
GEORGE
10
07:40.8
Unaffiliated
2
M
Ward
Christopher
11
07:46.4
SPS - Boys
2
M
Flick
rOBBIE
12
07:51.2
SPS - Boys
2
M
Stroud
Kevin
14
08:00.6
Great Bridge
2
M
Raccuglia
Owen
13
08:00.6
SPS - Boys
2
M
Kalis
Andrew
DNS
WSCBC
15
2
M
English
Craig
DNS
SPS - Boys
Youth Female(18 and under) High School
3
F
Meade
Allison
1
07:50.4
Great Bridge
3
F
Welsh
Ashley
2
07:55.1
SPS - Girls
3
F
Haes
Rachel
3
07:57.7
St. Mary's
18
3
F
Krause
Stephanie
4
07:57.8
IND
3
F
MEREDITH
LESLIE
5
08:01.7
Unaffiliated
3
F
MAGGIULLI
COURTNEY
6
08:06.2
Unaffiliated
3
F
Cramer
Becky
7
08:07.6
St. Mary's
18
3
F
Landry
Anna
8
08:09.0
Great Bridge
3
F
Scott
Amanda
9
08:09.2
Great Bridge
3
F
Trowbridge
Caroline
10
08:09.3
Great Bridge
3
F
Blair
Lindsay
12
08:09.5
Great Bridge
3
F
Munter
Sally
11
08:09.5
Great Bridge
3
F
Bruie
Rina
13
08:15.9
St. Mary's
18
3
F
Rivard
Melissa
14
08:24.5
Great Bridge
3
F
Cobb
Emily
15
08:25.5
SPS - Girls
3
F
Flanagan
MK
16
08:26.8
IND
3
F
Bliss
Danielle
17
08:34.3
St. Mary's
18
3
F
Anderson
Christina
18
08:35.4
SPS - Girls
3
F
FLOOD
K
19
08:37.6
Unaffiliated
3
F
McGrain
Liz
20
08:41.2
IND
3
F
Burgess
Laura
21
08:43.9
St. Mary's
18
3
F
Scheer
Meagan
22
08:44.0
Great Bridge
3
F
Kalis
Jennifer
23
08:44.8
WSCBC
17
3
F
Metzbower
Annie
24
08:48.0
St. Mary's
18
3
F
Schuck
Natalie
25
08:48.8
IND
3
F
Marinaro
Laura
26
08:52.9
St. Mary's
18
3
F
Gephardt
Tera
27
08:54.3
IND
3
F
Brownley
Holly
28
08:59.3
St. Mary's
18
3
F
Baylin
Melanie
29
09:03.5
Baltimore Rowing Club
17
3
F
BOUNDS
ERIN
30
09:16.4
Unaffiliated
3
F
Vetter
Suz
31
09:20.0
IND
3
F
Maggiulli
Courtney
DNS
Bethesda Chevy Chase HS
17
3
F
Meyer
Christina
DNS
IND
3
F
Meredith
Leslie
DNS
Unaffiliated
17
3
F
Agudelo
Monica
DNS
Great Bridge
Youth Male(18 and under) High School
3
M
Fallahnejad
Robert
1
06:35.8
Unaffiliated
18
3
M
Haley
Joe
2
06:43.1
Great Bridge
3
M
Savage
Kemp
3
06:58.1
Great Bridge
3
M
McLamb
Adam
4
07:02.9
Great Bridge
3
M
Smith
Chase
5
07:06.3
Great Bridge
3
M
Rivard
David
6
07:08.3
Great Bridge
3
M
Gorski
Alex
7
07:10.4
WSCBC
18
3
M
Doyle
Taylor
8
07:12.5
Great Bridge
3
M
Squires
Kevin
9
07:13.3
Great Bridge
3
M
Valery
Nick
10
07:15.1
Great Bridge
3
M
Schramm
Ben
11
07:15.4
Unaffiliated
3
M
Padgett
Justin
12
07:16.7
Great Bridge
3
M
DeClercq
Brandon
13
07:17.2
Great Bridge
3
M
Carmen
Zach
14
07:23.8
Great Bridge
3
M
Cook
Alex
15
07:30.1
SPS - Boys
3
M
de los Santos
Geno
16
07:34.1
Great Bridge
3
M
Maynard
Phil
17
07:39.6
Great Bridge
3
M
Baxter
Bren
18
07:42.6
Great Bridge
3
M
Spencer
Joe
DNS
Capital R.C.
18
3
M
Ward
Steve
DNS
SPS - Boys
3
M
Weir
Ryan
DNS
SPS - Boys
Masters (Men and Women)
4
F
RASHIDI
LINDA
1
08:57.7
Unaffiliated
4
M
Banchy
Tom
1
06:37.2
Unaffiliated
34
4
M
HERUTH
G
2
07:07.0
Unaffiliated
4
M
Garzino-Demo
Alfredo
3
07:23.7
Baltimore Rowing Club
36
4
M
LaPointe
James
DNS
Wilmington Rowing Club
31
4
M
Hammon
Michael
DNS
Wilmington Rowing Club
37
4
M
Lwt.
Griffiths
Robert
1
06:49.4
Annapolis RC
39
4
M
Lwt.
MARSHALL
CHRIS
2
07:25.8
Baltimore Rowing Club
Senior Masters (Female)
5
F
FERRARO
L
1
09:12.1
WSCBC
5
F
GEYER
RHONDA
2
09:44.5
WSCBC
5
F
Lwt.
Pistochini
Deirdre
1
09:13.6
WSCBC
46
Senior Masters (Male)
5
M
VERMILLION
S
1
06:32.3
Unaffiliated
5
M
Kershaw
Justin
2
06:35.9
Wilmington Rowing Club
40
5
M
Geyer
Charles
3
07:00.9
WSCBC
49
5
M
Anderson
Judd
4
07:02.5
Baltimore Rowing Club
5
M
Fox
Michael
5
07:02.5
Unaffiliated
46
5
M
Rocha
Domingo
6
07:13.3
Unaffiliated
46
5
M
HOLLAND
WENDELL
7
07:18.8
Unaffiliated
5
M
BUCHANAN
JEFFREY
8
07:24.1
Unaffiliated
5
M
WILKINS
SCOTT
9
07:24.5
Unaffiliated
Veterans (Men and Women)
6
F
McGuirk
Mary
1
07:57.9
Unaffiliated
51
3
07:54.9
6
M
McGuirk
Michael
3
07:02.0
Forum Flyers
59
27
06:35.0
6
M
Spencer
Duncan
2
07:02.1
Capital R.C.
61
34
06:28.1
6
M
WEISHEIT
BO
4
07:09.8
Baltimore Rowing Club
53
9
07:00.8
6
M
Rounds
Stephen
1
07:12.5
Carnegie Lake RA
73
58
06:14.5
6
M
MILLER
LLOYD
7
07:25.8
Unaffiliated
52
6
07:19.8
6
M
Schexnayder
Brian
8
07:33.0
Cape Cod Viking RC
50
0
07:33.0
6
M
SCHMITT
JOSEPH
5
07:35.3
Unaffiliated
61
34
07:01.3
6
M
BOARDMAN
JOHN
6
07:45.8
Unaffiliated
62
38
07:07.8
6
M
Pistochini
Mark
9
07:51.6
WSCBC
51
3
07:48.6
6
M
Lwt.
Peltosalo
Eric
1
07:17.8
St. John's College
52
6
07:11.8
High School Mixed Relay
7
M
GREAT BRIDGE
1
10:22.0
Great Bridge
7
M
GREAT BRIDGE
2
10:24.2
Great Bridge
7
M
ST. PAUL'S
3
10:32.6
Great Bridge
Open Lightweight Female
8
F
Lwt.
Rivard
Melissa
1
08:25.9
Great Bridge
8
F
Lwt.
SCHEER
M
2
08:47.5
Unaffiliated
8
F
Lwt.
Barrett
Elana
DNS
UM-College Park
20
Open Lightweight Male
8
M
Lwt.
McLamb
Adam
1
07:01.3
Great Bridge
8
M
Lwt.
McMahon
Bryan
2
07:04.0
Baltimore Rowing Club
8
M
Lwt.
Doyle
Taylor
3
07:14.0
Great Bridge
8
M
Lwt.
PERRY
MARCUS
4
07:23.0
Unaffiliated
8
M
Lwt.
Carmen
Zach
5
07:25.4
Great Bridge
8
M
Lwt.
Maynard
Phil
6
07:32.9
Great Bridge
8
M
Lwt.
Baxter
Bren
7
07:45.0
Great Bridge
8
M
Lwt.
Hebbeler
Andrew
DNS
Baltimore Rowing Club
22
Open Women
9
F
Ruckwardt
Tracy
1
07:34.6
Baltimore Rowing Club
25
9
F
JOHN
S
2
08:00.5
Unaffiliated
9
F
PIANKE
DEBBIE
3
08:20.5
Unaffiliated
9
F
AGUDELO
M
4
08:22.7
Unaffiliated
9
F
HOFFMAN
ERICA
5
08:39.6
Unaffiliated
9
F
McInturff
Elizabeth
DNS
Unaffiliated
20
Open Men
9
M
KAYE
NIGEL
1
06:23.3
Unaffiliated
9
M
Stambaugh
Bryan
2
06:40.2
Great Bridge
9
M
FALLAHNEJAD
ROBERT
3
06:42.1
Unaffiliated
9
M
Conlin
Paul
4
06:45.6
St. Mary's
23
9
M
SANFORD
D
5
06:54.7
Unaffiliated
9
M
Haley
Joe
6
06:57.4
Great Bridge
9
M
Savage
Kemp
7
06:59.0
Great Bridge
9
M
WURST
MICHAEL
8
07:02.1
Unaffiliated
9
M
Crabb
Andrew
9
07:02.6
Baltimore Rowing Club
38
9
M
CURTIS
FRANK
10
07:04.3
Unaffiliated
9
M
FLESTER
GARY
11
07:07.8
Unaffiliated
9
M
de los Santos
Geno
12
07:36.9
Great Bridge
College Lightweights Women
10
F
Lwt.
BARRETT
E
1
07:52.7
Unaffiliated
10
F
Lwt.
Schreiber
Catherine
2
08:01.6
UM-College Park
19
10
F
Lwt.
GALWAY
K
3
08:11.4
Unaffiliated
10
F
Lwt.
Pack
Lindsay
4
08:15.6
St. Mary's
19
10
F
Lwt.
Lowenbraun
Vienna
5
08:22.0
Loyola
10
F
Lwt.
Lowery
Karyn
6
08:22.4
UMBC
10
F
Lwt.
PFARR
KAREN
7
08:27.1
Unaffiliated
10
F
Lwt.
DOETZER
RUTHANNE
8
08:33.6
Unaffiliated
10
F
Lwt.
Dundon
Samantha
9
08:35.3
St. Mary's
19
10
F
Lwt.
Kramer
Missy
10
08:51.1
UMBC
10
F
Lwt.
DESONZA
11
09:04.8
Unaffiliated
10
F
Lwt.
GUPTA
P
12
09:14.1
Unaffiliated
10
F
Lwt.
Naylor
Tracy
13
09:29.0
St. Mary's
19
10
F
Lwt.
AIKENS
14
09:35.4
Unaffiliated
10
F
Lwt.
Condon
Sharon
DNS
Loyola
10
F
Lwt.
Maggiulli
Courtney
DNS
Bethesda Chevy Chase HS
17
10
F
Lwt.
Agudelo
Monica
DNS
Great Bridge
10
F
Lwt.
Veilluex
Suzanne
DNS
Loyola
10
F
Lwt.
Scheer
Meagan
DNS
Great Bridge
10
F
Lwt.
Higgins
Devon
DNS
Loyola
10
F
Lwt.
Zech
Katie
DNS
Loyola
10
F
Lwt.
McGinnis
Kira
DNS
Loyola
College Lightweights Men
10
M
Lwt.
Ferguson
Mike
1
06:32.6
Loyola
10
M
Lwt.
Kelly
James
2
06:57.7
Loyola
10
M
Lwt.
Scrivner
David
3
07:08.5
St. Mary's
19
10
M
Lwt.
DULANEY
M
4
07:14.6
Unaffiliated
10
M
Lwt.
STARMER
J
5
07:27.0
Unaffiliated
10
M
Lwt.
KOCH
N
6
07:28.9
Unaffiliated
10
M
Lwt.
DULL
JAMES
7
07:31.8
Unaffiliated
10
M
Lwt.
Carver
Michael
8
07:33.0
St. Mary's
18
10
M
Lwt.
CLAY
TIM
9
07:33.9
Unaffiliated
10
M
Lwt.
OVERMILLER
10
07:34.0
Unaffiliated
10
M
Lwt.
WINTERS
D
11
07:37.2
Unaffiliated
10
M
Lwt.
BLAY
V
12
07:48.6
Unaffiliated
10
M
Lwt.
Babbitt
Graham
13
07:53.8
St. Mary's
19
10
M
Lwt.
WILLIAMS
JASON
14
07:57.6
Unaffiliated
10
M
Lwt.
Louis
Jean-Luc Pierre
DNS
Loyola
10
M
Lwt.
Cox
John
DNS
Loyola
10
M
Lwt.
Forgach
Nandor
DNS
Loyola
10
M
Lwt.
Farrel
Will
DNS
Loyola
10
M
Lwt.
Castilla
Diego
DNS
Loyola
10
M
Lwt.
Kyle
DNS
Loyola
10
M
Lwt.
Truesdale
Brian
DNS
St. Mary's
18
10
M
Lwt.
Kovacs
Michael
DNS
St. Mary's
20
10
M
Lwt.
Maggi
Mark
DNS
St. Mary's
18
College Women
11
F
Kutz
Lissa
1
07:06.7
Unaffiliated
21
11
F
MCINTURFF
E
2
07:19.6
Unaffiliated
11
F
Heller
Lauren
3
07:23.5
Unaffiliated
20
11
F
Lally
Kate
4
07:29.3
Loyola
11
F
Ferrand
Leanna
5
07:33.9
Unaffiliated
20
11
F
O'Connor
Danah
6
07:40.0
Unaffiliated
20
11
F
Nichols
Ann
7
07:45.3
Loyola
11
F
LANDGRAF
BETH
8
07:48.9
Unaffiliated
11
F
Gallagher
Katie
9
07:51.0
Loyola
11
F
Stone
Sarah
10
07:51.5
Loyola
11
F
VILLEUX
SUZANNE
11
07:51.8
Unaffiliated
11
F
KNOLL
MOLLY
12
07:57.0
Unaffiliated
11
F
Humphries
Liz
13
08:02.2
UMBC
11
F
HIGGINS
D
14
08:03.8
Unaffiliated
11
F
McCormick
Kathleen
15
08:09.9
Loyola
11
F
Forman
Stephanie
16
08:10.0
St. Mary's
19
11
F
Welch
Caitlin
17
08:16.4
Loyola
11
F
SHIELDS
M
18
08:16.5
Unaffiliated
11
F
MARTIN
SARA
19
08:16.7
Unaffiliated
11
F
Kotting
Jenni
20
08:16.8
UMBC
11
F
Kiriluk
Kristin
21
08:16.9
UM-College Park
18
11
F
CONDON
SHARON
22
08:22.7
Unaffiliated
11
F
Petyak
Kari
23
08:23.1
UMBC
11
F
Wienand
Laura
24
08:30.1
St. Mary's
19
11
F
Simmers
Megan
25
08:30.4
St. Mary's
21
11
F
Strange
Lauren
26
08:31.3
St. Mary's
19
11
F
Golombeck
Rebecca
27
08:33.4
St. Mary's
21
11
F
Lemmert
Jennifer
28
08:35.2
St. Mary's
19
11
F
McCray
Tyi
29
08:35.8
UMBC
11
F
TINNIRELLA
J
30
08:38.9
Unaffiliated
11
F
Kasicky
Katie
31
08:43.5
St. Mary's
19
11
F
LIESE
JENNIFER
32
08:44.6
Unaffiliated
11
F
SHEA
AMY
33
08:45.1
Unaffiliated
11
F
WANZER
LAUREN
34
08:45.9
Unaffiliated
11
F
Miller
Christina
35
08:47.4
UMBC
11
F
ADLER
EMILY
36
08:50.3
Unaffiliated
11
F
Pehush
Christa
37
08:53.1
Loyola
11
F
Barker
Amyre
38
08:56.6
UMBC
11
F
Chaloux
Lauren
39
09:02.3
St. Mary's
19
11
F
Bamezon
Didi
40
09:11.1
UMBC
11
F
Kuchilla
Ana
41
09:11.9
UMBC
11
F
Carter
Kathleen
42
09:13.5
UMBC
11
F
HALT
MELISSA
43
09:16.7
Unaffiliated
11
F
Soares de Souza
Franca
DNS
UMBC
11
F
Luehman
Tino
DNS
UMBC
11
F
Doetzer
Ruthanne
DNS
UMBC
11
F
Faddis
Hannah
DNS
St. Mary's
19
11
F
Daiger
Kate
DNS
UMBC
11
F
Shields
Melissa
DNS
Unaffiliated
11
F
Lange
Kristie
DNS
St. Mary's
19
11
F
Hallman
Elizabeth
DNS
UMBC
11
F
Truesdell
Elizabeth
DNS
St. Mary's
20
11
F
Alkins
Suzanne
DNS
UMBC
College Men
11
M
SPENCER
JOE
1
06:27.0
Unaffiliated
11
M
Revelle
Jack
2
06:54.7
UMBC
11
M
Merritt
Andrew
3
06:57.2
St. Mary's
21
11
M
Harrison
Michael
4
06:59.3
St. Mary's
20
11
M
Bailey
Robb
5
07:08.4
UMBC
11
M
Guten
Pasha
6
07:24.4
UMBC
11
M
BROOKS
JUSTIN
7
07:26.5
Unaffiliated
11
M
KELLEY
JAMES
8
07:29.8
St. Mary's
19
11
M
Shores
Colin
DNS
St. Mary's
20
11
M
Cooper
Michael
DNS
UMBC
11
M
Case
Jim
DNS
UMBC
11
M
Choi
David
DNS
UMBC
11
M
Clay
Tim
DNS
UMBC
11
M
Dulaney
Mike
DNS
UMBC
11
M
Dull
James
DNS
UMBC
11
M
Frank
James
DNS
UMBC
11
M
Blay
Vitya
DNS
UMBC
11
M
Allan
Dave
DNS
Loyola
11
M
Galligan
Sean
DNS
Loyola
11
M
Overmiller
Josh
DNS
UMBC
11
M
Winters
Dan
DNS
UMBC
11
M
O'Keefe
Sean
DNS
UMBC
Coxswains(Men and Women)
12
F
ARCIERI
A
1
08:30.7
Unaffiliated
12
F
Hjemvik
Leeann
2
08:59.7
St. Mary's
18
12
F
Drager
Tammy
3
09:01.1
UMBC
12
F
Joy
Erika
4
09:05.5
St. Mary's
18
12
F
Mull
Allison
5
09:11.5
St. Mary's
19
12
F
Dempster
Amanda
6
09:12.8
St. Mary's
18
12
F
Coxon
Heidi
7
09:20.9
St. Mary's
19
12
F
Cole
Amy
8
09:59.1
UMBC
12
F
Travels
Rebecca
DNS
St. Mary's
18
12
F
Fenton
Mali
DNS
St. Mary's
19
12
M
DUBEL
A
1
08:26.1
Unaffiliated
30 Minute Row
13
M
KAYE
NIGEL
1
8279
Baltimore Rowing Club
13
M
CRABB
ANDREW
2
7847
Baltimore Rowing Club
Mixed Relay(3 men, 3 women)
14
3
UMBC
10:03.5
Unaffiliated
14
2
UMBC
10:09.6
Unaffiliated
14
1
ST MARY'S
10:27.3
Unaffiliated
14
2
ST MARY'S
10:27.5
Unaffiliated
14
1
UMBC
10:41.0
Unaffiliated
Copyright © 1997 - 2024, row2k media