row2k results:
Mixed Regatta: Michigan Club Invitational Regatta
July 23, 2005; Ann Arbor MI

Thanks to Noel Aaron Cimmino.

Conditions: Ann Arbor Rowing Club retained the Tom Kraft Cup awarded to the State Champions with Grand Rapids Rowing Association a close second and Wyandotte Boat Club in third. Michael Raisky of Ecorse won the Dominick DeVarti Cup for the top adjusted time in the Men's Masters 1x.

Results

 EVENT #1  MENS MASTERS 2x

                   TEAM                  RAW TIME                 HANDICAP    FINAL TIME              FINAL

HEAT 1                                                                                                                                  PLACE

LANE 1           GR/Ecorse       3:38.2                          11.9                 3:26.3                          1

LANE 2           Wyandotte       3:59.1                          0                                                          2

 

EVENT #2  WOMENS REC 1x

                   TEAM                  RAW TIME                 HANDICAP    FINAL TIME              FINAL

HEAT 1                                                                                                                                  PLACE

LANE 1 Lansing-Stewart                     10:00 +                                                                        5

LANE 2  AARC-Brown                      5:00                                                                             1

LANE 3 AARC-Stef                            5:01                                                                             2

HEAT 2

LANE 1 Lansing-Driscoll                     5:21.5                                                                          4

LANE 2   G Rapids                              5:11.5                                                                          3

 

EVENT #3  MENS OPEN 4+    SCRATCHED

 

 

EVENT #4 - BOYS HS 1x

                   TEAM                  RAW TIME                 HANDICAP    FINAL TIME              FINAL

HEAT 1                                                                                                                                  PLACE

LANE 1 AARC-Remsen          4:00.7                                                                                      4

LANE 2 AARC-Elner              3:53                                                                                         2

LANE 3 GR-Rasche                3:52                                                                                         1

HEAT 2

LANE 1 G Rapids-Sidek         3:58.8                                                                                      3

LANE 2  AARC-Warner         4:15.2                                                                                      5

 

EVENT #5  GIRLS HS 4+

                   TEAM                  RAW TIME                 HANDICAP    FINAL TIME              FINAL

HEAT 1                                                                                                                                  PLACE

LANE 1 AARC-Murphy          4:19.0                                                                                      5

LANE 2  GR-Fraker                4:20.0                                                                                      6

LANE 3  Wyandotte A            4:22.0                                                                                      8

HEAT 2

LANE 1  GR-VanHul               4:06.8                                                                                      4

LANE 2  Wyandotte B 4:20.8                                                                                      7

LANE 3   AARC-Miekstyn      3:57.7                                                                                      3

HEAT 3

LANE 1  AARC                      3:42.0                                                                                      1

LANE 2  GR-Bacon                3:53.7                                                                                      2

 

EVENT #6  MIXED OPEN 2x

                   TEAM                  RAW TIME                 HANDICAP    FINAL TIME              FINAL

HEAT 1                                                                                                                                  PLACE

LANE 1    Ecorse                    3:48.3                                                                                      2

LANE 2   Grand Rapids           3:47.7                                                                                      1

LANE 3   Bay City                   4:29.6                                                                                      3

 

EVENT #7  WOMENS MASTERS 8+

                   TEAM                  RAW TIME                 HANDICAP    FINAL TIME              FINAL

HEAT 1                                                                                                                                  PLACE

LANE 1   AARC-Gomez         3:48.0                          0.7                   3:47.3                          1

LANE 2   Wyand-Parker         4:02.6                          4.5                   3:58.1                          3

HEAT 2

LANE 1 _Grand Rapids           4:29.3                          0                      4:29.3                          5

LANE 2   AARC-Miranda       4:36.2                          0                      4:36.2                          6

HEAT 3

LANE 1   AARC-Fiscelli         4:01.0                          5.2                   3:56.8                          2

LANE 2   Wyand-Ambrosio    4:47.4                          3.2                   4:44.2                          7

LANE 3   DBC/AARC Comp 4:10.1                           0.7                   4:09.4                          4

 

EVENT #8  MENS OPEN 1x

                   TEAM                  RAW TIME                 HANDICAP    FINAL TIME              FINAL

HEAT 1                                                                                                                                  PLACE

LANE 1   AARC-Whelan              3:51.3                                                                                3        

LANE 2  Grand Rapids Arend     3:46.6                                                                                   2        

LANE 3   Grand Rapids-Postma  4:01.6                                                                                  5

HEAT 2

LANE 1  ECORSE                        4:41.0                                                                                6

LANE 2   Grand Rap-Anderson   3:41.0                                                                                  1

LANE 3   Grand Rap-Bartek         3:52.9                                                                                4

 

EVENT # 9  MENS MASTERS 4+

 

                   TEAM                  RAW TIME                 HANDICAP    FINAL TIME              FINAL

HEAT 1                                                                                                                                  PLACE

LANE 1  AARC-Woodman     3:52.1                          9.7                   3:42.4                          2

LANE 2 Wyand-Maille_          3:48.5                          0                      3:48.5                          3

LANE 3  Grand Rapids            3:39.9                          6.2                   3:33.7                          1

HEAT 2

LANE 1  Wyandotte-Gorno     4:13.4                          9.7                   4:03.7                          5

LANE 2  AARC-Mcintosh       3:52.0                          1.5                   3:50.5                          4

LANE 3  DBC                         5:04.7                          0.6                   5:04.1                          6

 

 

EVENT #10  WOMENS OPEN 2x

                   TEAM                  RAW TIME                 HANDICAP    FINAL TIME              FINAL

HEAT 1                                                                                                                                  PLACE

LANE 1   LANS-NELSON    5:28.2                                                                                      9

LANE 2  DWRA-WARN        4:03.2                                                                                      3

LANE 3   GR-MUSTO           4:00.3                                                                                      2

HEAT 2

LANE 1   LAN-THOR            4:35                                                                                         8

LANE 2  AARC                      3:44                                                                                         1

LANE 3  BAY CITY               4:20.1                                                                                      5

HEAT 3

LANE 1  DWRA-BERG          4:08.2                                                                                      4

LANE 2 G.R.-LAKENEN       4:21.7                                                                                      6

LANE 3 DWRA                      4:24.2                                                                                      7

 

EVENT #11  MIXED OPEN 4+

                   TEAM                  RAW TIME                 HANDICAP    FINAL TIME              FINAL

HEAT 1                                                                                                                                  PLACE

LANE 1 AARC-DeYoung       3:49.0                                                                                      2

LANE 2 AARC-Williams         Scratch

LANE 3 AARC-Simpson         3:59.1                                                                                      4

HEAT 2

LANE 1  AARC-Williams        3:53.3                                                                                      3

LANE 2  AARC-Remsen         3:35.0                                                                                      1

LANE 3 Grand Rapids 4:05.2                                                                                      5

 

EVENT #12  MENS MASTER 1x (AA-C)

Copyright © 1997 - 2019, row2k media