row2k results » 2014
Head Race
Head of the Potomac
September 28, 2014 - Potomac River, Wash DC
Submitted by Peter Clements
RESULTS
Event # 1A Men's Youth Single
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 375 Eliott lshak Potomac Boat Club 12:00.6 19:20.7
2 2 Christian Marrero Bishop O'Connell High School 13:09.5 20:48.4
3 1 Nipun Kottage Washington Rowing School 13:26.8 26:18.9
Event # 1B Women's Youth Single
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 369 Brigid Saoirse Kennedy Narragansett Boat Club 12:20.8 19:32.2
2 4 Carly Swanson Bishop O'Connell High School 13:23.9 21:16.7
3 5 Dana Griffith Washington Rowing School 18:23.6 28:47.1
Event # 1C Men's Novice Single
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 376 Gabe Crittendon-Toth Potomac Boat Club 11:54.3 19:07.9
2 7 Scott Gehring Alexandria Community Rowing 16:30.0 27:00.6
Event # 1D Women's Novice Single
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 9 Virginia Veiga Bryant Potomac Boat Club 13:44.9 21:48.9
2 8 Laura Battisti Occoquan Boat Club 15:02.1 24:02.7
Event # 2M Men's Open Single
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 10 Lenny Futterman Potomac Boat Club 10:28.7 16:41.6
2 13 Justin Keen Penn A.C. Rowing Association 10:43.6 16:57.6
3 14 Greg Ansolabehere Potomac Boat Club 10:43.7 17:03.9
4 11 Jameson Harper Potomac Boat Club 10:36.1 17:07.7
5 12 Erick Winstead Penn A.C. Rowing Association 10:45.8 17:07.9
6 16 Sean Gorman Potomac Boat Club 10:54.5 17:13.8
7 18 Jackson Reed Potomac Boat Club 10:49.7 17:14.1
8 17 Trofym Anderson Potomac Boat Club 11:05.5 17:35.1
9 20 Chris Buesser Potomac Boat Club 11:00.6 17:35.2
10 15 John Gatti Potomac Boat Club 11:06.2 17:35.7
11 21 Scott Stuard Unaffiliated 11:06.0 17:39.4
12 19 John O'Brien Penn A.C. Rowing Association 11:23.4 18:03.1
13 23 Tolsun Waddle Sofa King Crossfit 11:15.6 18:07.9
14 22 Peregrine Bell-Upp Baltimore Rowing Club 11:42.4 18:52.9
Event # 2W Women's Open Single
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 27 Emily Schmieg Potomac Boat Club 11:29.9 18:19.0
2 25 Erica Stieve-Caldwell Potomac Boat Club 11:46.1 18:40.3
3 29 Nikki Bourassa Potomac Boat Club 11:42.5 18:42.1
4 28 Beth Paret Bishop O'Connell High School 12:45.4 20:16.5
5 26 Jane Turner Alexandria Community Rowing 12:59.7 21:25.0
Event # 3M Men's Lightweight Single
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 30 Jack Devlin Unaffiliated 11:12.4 17:43.0
Event # 3W Women's Lightweight Single
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 35 Stephanie Hedges Capital Rowing Club 12:35.8 19:55.8
2 33 Emily DelSordo Potomac Boat Club 12:43.5 19:59.9
3 39 Gabriella Koloszyc Occoquan Boat Club 12:52.1 20:13.1
4 32 Lara Habel Occoquan Boat Club 13:03.1 20:37.9
5 36 Hilary Wentz Potomac Boat Club 13:19.1 21:10.7
6 34 Natalie Tham U of Maryland Men's Crew 14:15.8 22:22.3
7 38 Miranda Bureau Capital Rowing Club 15:01.5 23:37.4
Event # 4M Men's Open Pair
No entries in this event this year.
Event # 4W Women's Open Pair
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 44 TBC B TBC Racing 11:51.7 18:34.4
2 42 TBC A TBC Racing 12:02.1 19:06.5
3 43 Lena Wang Potomac Boat Club 12:40.4 20:10.0
4 45 CUA C Catholic University 14:36.6 23:32.4
Event # 5M Men's Master Single
# BOW NAME CLUB KEYBRDG ADJTIME PEN
1 52 Steve Neumann Capital Rowing Club 11:25.9 18:02.1
2 46 Emmanuel Caudron Potomac Boat Club 11:23.0 18:14.2
3 47 Paul Conlin St. Mary's College of MD CC 11:28.0 18:20.4
4 53 Jason Higley Potomac Boat Club 11:54.1 18:42.0
5 48 Robert Best Capital Rowing Club 11:59.2 19:05.6
6 51 Rick Trimble Potomac Boat Club 12:04.6 19:06.5
7 49 Tolsun Waddle Sofa King Crossfit 12:00.2 19:17.1 30
49: Late to Start(30)
Event # 5W Women's Master Single
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 55 Olwen Huxley Potomac Boat Club 12:16.0 19:14.4
2 56 Lori Criado Alexandria Community Rowing 12:21.0 19:30.9
3 54 Samantha Wangsgard Alexandria Community Rowing 13:04.8 20:44.0
Event # 6M Men's Senior Master Single
# BOW NAME CLUB KEYBRDG ADJTIME PEN
1 57 Marc Gwadz Potomac Boat Club 10:53.2 17:17.3
2 58 William Newell Wilmington Rowing Center 10:51.3 17:53.5 30
3 62 Curt Browder Penn A.C. Rowing Association 11:32.1 18:16.1
4 61 Chris Conroy Unaffiliated 11:32.2 18:18.6
5 59 Marcus Doesserich Potomac Boat Club 11:37.0 18:20.5
6 60 Steven McDougal Susquehanna RA 12:15.0 19:41.8
58:: Late to Start(30)
Event # 6W Women's Senior Master Single
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 63 Michelle Nielsen Capital Rowing Club 13:11.2 20:47.5
2 64 Julie McEnery Washington Rowing School 13:37.6 21:55.0
Event # 7M Men's Grand Master Single
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 65 Steve Schmitt Potomac Boat Club 11:08.1 17:39.6
2 67 Philip Bogden Potomac Boat Club 11:15.2 17:52.9
3 68 Richard Lewis Potomac Boat Club 11:22.8 18:07.8
4 75 Mark Brown Occoquan Boat Club 11:51.2 18:44.2
5 373 Joe Paduda Potomac Boat Club 11:54.1 18:54.7
6 72 Rush Fisher Wilmington Rowing Center 11:55.8 18:59.5
7 69 Mike Arnold Washington Rowing School 12:09.1 19:08.8
8 76 Joel Levinson Passaic River RA 12:28.3 19:42.2
9 74 Bruce Herring Susquehanna RA 12:43.3 20:15.4
10 70 Paul Thomas Unaffiliated 13:11.5 20:48.2
11 71 Thomas Schreppler Chester River Rowing Club 13:12.1 20:58.2
Event # 7W Women's Grand Master Single
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 77 Cindy Cole Washington Rowing School 12:30.5 19:55.4
2 79 Carol Dinion Composite Affiliation 12:36.5 20:00.7
3 81 Emily Erbelding Baltimore Rowing Club 12:38.0 20:07.3
4 78 Terry Walters Washington Rowing School 12:35.0 20:13.8
5 80 Caryl Salters Potomac Boat Club 16:03.3 25:24.9
Event # 8M Men's Veteran Single
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME ADJTIME AGE
1 82 Bob Spousta Occoquan Boat Club 11:39.5 18:31.0 17:51.0 65
2 85 Rob Slocum Unaffiliated 11:57.8 18:51.3 18:11.3 65
3 83 Neal Young Potomac Boat Club 12:25.3 19:40.6 18:43.0 67
4 87 Ed Ryan Potomac Boat Club 12:09.4 19:11.8 19:04.2 61
5 91 Robert Edwards Potomac Boat Club 14:19.0 22:49.5 19:35.7 80
6 84 Garret Rasmussen Potomac Boat Club 12:56.3 20:19.9 19:39.9 65
7 90 Walter Cesewski Baltimore Rowing Club 13:51.6 21:57.6 20:22.2 71
8 86 Tim Rhynalds Chester River Rowing Club 13:10.3 20:58.7 20:51.1 61
9 89 Bruce Beckner Potomac Boat Club 13:54.2 22:09.9 21:29.9 65
10 88 Louis Krupnick Thompson Boat Center 14:25.6 22:51.5 22:36.2 62
Event # 8W Women's Veteran Single
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME ADJTIME AGE
1 94 Jean Hopkins Potomac Boat Club 13:26.6 21:19.0 21:19.0 60
2 92 Dana Perrone Potomac Boat Club 14:12.5 23:23.3 22:25.7 67
3 93 Jane Casey Annapolis Rowing Club 14:27.3 23:11.5 22:48.2 63
Event # 9 Men's Youth Eight
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 113 TBC C TBC Racing 08:38.3 14:08.1
2 106 Condor Fordham Prep Rowing 08:54.7 14:15.7
3 96 TBC A TBC Racing 09:37.4 15:11.0
4 111 Fordham A Fordham Prep Rowing 09:35.6 15:17.2
5 98 Walter Johnson A Walter Johnson HS 09:40.2 15:22.3
6 100 Fagan Annapolis Junior RA 09:40.6 15:22.6
7 105 Wilson A Woodrow Wilson High School 09:44.6 15:24.3
8 99 Scully Bishop O'Connell High School 09:59.1 15:46.4
9 107 Heilbrunner Brighton Rowing Club 10:04.7 15:54.0
10 116 Fordham B Fordham Prep Rowing 10:08.3 16:06.7
11 101 Johnson St. John's College HS 10:12.1 16:09.6
12 104 BCC A B-CC Crew Boosters, Inc. 10:14.7 16:15.4
13 97 TBC B TBC Racing 10:21.7 16:18.5
14 109 BCC B B-CC Crew Boosters, Inc. 10:30.5 16:25.5
15 103 Churchill A Churchill Crew 10:24.6 16:27.0
16 114 ODBC C Old Dominion Boat Club 10:26.0 16:31.9
17 108 ODBC B Old Dominion Boat Club 10:34.0 16:36.4
18 115 BCC C B-CC Crew Boosters, Inc. 11:00.1 17:15.4
19 110 Walter Johnson B Walter Johnson HS 10:29.2 17:16.4
20 112 Wilson B Woodrow Wilson High School 11:26.2 18:17.2
Event #10 Men's Club Eight
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 119 Prevatt Potomac Boat Club 08:45.9 13:57.9
2 131 Georgetown D Georgetown University 08:54.2 14:03.0
3 117 USNA A U.S. Naval Academy 09:01.9 14:11.8
4 118 Georgetown A Georgetown University 09:07.8 14:31.6
5 126 Georgetown C Georgetown University 09:14.5 14:37.4
6 120 USNA B U.S. Naval Academy 09:20.1 14:43.1
7 127 USNA C U.S. Naval Academy 09:26.6 14:53.5
7 134 Georgetown E Georgetown University 09:27.9 14:53.5
8 130 USNA D U.S. Naval Academy 09:33.8 15:03.6
9 121 Georgetown B Georgetown University 09:38.5 15:12.7
10 123 Rhodes SUNY Geneseo 09:40.3 15:17.7
11 124 Sim Unafilliated 09:37.9 15:22.0
12 122 Maryland A U of Maryland Men's Crew 09:38.7 15:24.6
13 125 Susan McKay Capital Rowing Club 09:52.9 15:41.1
14 132 Maryland B U of Maryland Men's Crew 10:13.9 16:16.3
15 135 Stratmoen D.C. Strokes Rowing Club 10:34.7 16:52.1
16 129 Maini Cantab DC Boat Club 10:49.5 16:59.7
17 133 Poor Capital Rowing Club 10:54.3 17:14.4
18 128 Muller D.C. Strokes Rowing Club 11:27.7 18:04.7
Event #11M Men's Masters Four-with
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME ADJTIME AGE
1 145 Young Potomac Boat Club 10:01.9 15:57.1 14:52.4 54
2 136 Schumer Potomac Boat Club 09:47.8 15:32.8 15:17.1 42
3 139 McKay Capital Rowing Club 10:20.1 16:18.6 15:59.9 43
4 137 Stovall Prince William Rowing Club 11:00.9 17:28.5 16:07.1 57
5 146 Roberts Alexandria Community Rowing 11:39.4 18:33.7 16:47.4 61
6 138 Snyder Alexandria Community Rowing 11:10.6 17:43.4 16:53.6 51
7 148 Brady Capital Rowing Club 10:54.8 17:15.8 17:08.0 39
8 140 Freedman D.C. Strokes Rowing Club 10:58.7 17:32.8 17:22.6 40
9 147 Gellatly Rock Creek Rowing 11:39.8 18:41.3 17:25.7 56
10 144 Koch Capital Rowing Club 11:41.0 18:25.0 17:59.7 45
11 141 Felker Rock Creek Rowing 12:06.7 19:27.8 18:17.7 55
12 143 Saladino Genesee Rowing Club, Inc. 12:57.3 20:47.9 18:26.1 66
13 142 Bishop O'Connell A Bishop O'Connell High School 13:19.6 21:01.9 20:02.3 53
Event #11W Women's Masters Four-with
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME ADJTIME AGE
1 150 Medlock Prince William Rowing Club 11:46.4 18:35.4 17:45.6 51
2 156 Tannery Genesee Rowing Club, Inc. 11:18.4 18:09.6 17:56.7 41
3 157 Hoff Alexandria Community Rowing 11:21.3 18:07.5 17:57.3 40
4 149 Boucher Rock Creek Rowing 11:57.8 19:01.3 18:06.7 52
5 158 Chin Baltimore Rowing Club 12:01.9 18:58.1 18:12.8 50
6 155 Snyder Alexandria Community Rowing 11:39.2 18:23.2 18:23.2 35
7 160 Chu Rock Creek Rowing 12:14.3 19:39.1 18:29.0 55
8 152 PBC Potomac Boat Club 12:04.9 19:13.0 18:32.1 49
9 153 Malhani Rock Creek Rowing 12:04.3 19:16.8 18:35.9 49
10 159 Buffkin WeCanRow DC 12:42.3 20:19.8 18:52.5 58
11 154 Flash Capital Rowing Club 12:40.9 20:04.9 19:59.3 38
12 161 MacKenzie Capital Rowing Club 13:56.6 21:58.9 20:31.6 58
13 151 Hill Annapolis Rowing Club 13:19.9 21:17.3 20:40.6 48
Event #12 Women's Club Eight
# BOW NAME CLUB KEYBRDG ADJTIME PEN
1 168 Jenkins Capital Rowing Club 10:43.4 17:02.2
2 164 Medeiros Georgetown University Alumni 10:50.4 17:11.6
3 163 Abell Capital Rowing Club 10:49.7 17:13.9
4 166 Palmer SUNY Geneseo 11:23.6 17:59.3
5 167 Stratmoen D.C. Strokes Rowing Club 11:24.2 18:01.9
6 170 Snyder Alexandria Community Rowing 11:39.8 18:30.8
7 169 Newman Prince William Rowing Club 12:09.6 19:23.6
8 171 Brady Capital Rowing Club 12:24.7 20:18.1 30
171: Late to Start(30)
Event #13M Men's Open Double
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 172 Harper Potomac Boat Club 09:56.8 15:48.2
2 40 Bahere/Reed Potomac Boat Club 10:02.5 15:56.8
3 173 Reich Penn A.C. Rowing Association 10:07.5 16:06.1
4 176 Butt Occoquan Boat Club 10:11.9 16:23.3
5 241 Buesser/O'Brien Potomac BC/Penn AC 10:31.2 16:45.6
6 177 O'Loughlin Hampton Roads Rowing Club 10:35.9 16:46.5
7 379 Steigler/Crittendon-Toth Potomac Boat Club 10:54.1 17:28.1
8 175 CUA Catholic University 11:04.6 17:28.7
9 174 Whatley/Eigier-Harding Potomac Boat Club 11:03.6 17:46.2
10 178 Giroux/Quillin Potomac Boat Club 11:35.2 18:29.7
11 378 Agim/McFarlane Potomac Boat Club 12:42.3 20:16.9
Event #13W Women's Open Double
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 182 Schmieg/Bourassa Potomac Boat Club 10:58.1 17:20.0
2 179 Stieve Potomac Boat Club 11:09.8 17:41.2
3 180 Mosier Penn A.C. Rowing Association 11:41.7 18:40.0
4 183 Criado Alexandria Community Rowing 12:08.8 19:15.7
5 181 Wilde Alexandria Community Rowing 12:21.3 19:32.0
Event #14 Women's Youth Eight
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 184 Teferra Old Dominion Boat Club 10:13.8 16:12.8
2 188 TBC C TBC Racing 10:32.3 16:42.5
3 187 TBC B TBC Racing 10:33.2 16:47.6
4 191 BCC A B-CC Crew Boosters, Inc. 10:44.4 17:00.8
5 195 Brideau Bishop O'Connell High School 10:49.5 17:09.4
6 190 St. John Old Dominion Boat Club 10:56.8 17:20.9
7 186 McNally Annapolis Junior RA 10:49.9 17:23.8
8 185 TBC A TBC Racing 11:08.1 17:31.6
9 192 Wilson A Woodrow Wilson High School 11:07.4 17:38.4
10 196 Castelein Brighton Rowing Club 11:04.2 17:39.3
11 203 TBC D TBC Racing 11:15.3 17:46.5
12 197 Roda Old Dominion Boat Club 11:09.7 17:58.6
13 201 Gleeson Old Dominion Boat Club 11:22.3 18:07.2
14 204 Cardwell Old Dominion Boat Club 11:33.0 18:23.7
15 198 Swanson Bishop O'Connell High School 11:49.2 18:40.8
16 199 Wilson B Woodrow Wilson High School 11:48.9 18:42.2
17 205 TBC E TBC Racing 11:44.1 18:43.9
18 206 Hernandez Old Dominion Boat Club 11:30.3 18:49.9
19 200 BCC B B-CC Crew Boosters, Inc. 11:57.4 19:01.2
20 189 Walter Johnson A Walter Johnson HS 11:56.7 19:02.9
21 194 Cohen St. John's College HS 12:59.9 20:24.2
22 193 Churchill A Churchill Crew 13:08.0 21:10.5
23 165 CUA Catholic University 13:47.9 22:02.2
24 202 Wilson C Woodrow Wilson High School 14:14.6 22:41.3
Event #15 Men's Open Eight
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 208 USNA B U.S. Naval Academy 08:51.6 13:56.7
2 207 USNA A U.S. Naval Academy 08:57.5 14:07.6
3 210 USNA C U.S. Naval Academy 09:03.3 14:18.4
4 212 USNA E U.S. Naval Academy 09:08.8 14:25.9
5 209 Young Potomac Boat Club 09:06.8 14:27.2
6 211 USNA D U.S. Naval Academy 09:09.0 14:28.0
7 214 USNA G U.S. Naval Academy 09:24.1 14:50.3
8 213 USNA F U.S. Naval Academy 09:23.8 14:51.6
Event #16 Women's Four-with
# BOW NAME CLUB KEYBRDG ADJTIME PEN
1 224 TBC A TBC Racing 10:59.3 17:24.5
2 217 Georgetown B Georgetown University 11:15.4 18:00.7
3 223 Zelazny George Washington University 11:16.9 18:04.9
4 222 Georgetown C Georgetown University 11:23.3 18:08.4
5 372 Elliot Wilmington Rowing Center 11:18.5 18:16.0
6 370 Malhani Saint Joseph's University 11:27.4 18:20.5
7 218 Cetnar George Washington University 11:42.5 18:45.0
8 215 Georgetown A Georgetown University 11:32.7 18:49.3 30
9 371 Storr Saint Joseph's University 11:52.1 18:56.7
10 216 Nichols George Washington University 11:51.8 19:00.2
11 233 Schwartz Rachel George Washington University 12:13.2 19:17.3
12 236 TBC B TBC Racing 11:59.0 19:20.4
13 227 Newman Prince William Rowing Club 12:18.5 19:45.5
14 235 Stratmoen D.C. Strokes Rowing Club 12:43.1 20:09.7
15 220 CUA Catholic University 12:32.6 20:19.4
16 228 Poor Capital Rowing Club 12:59.2 20:31.7
17 326 American American University Crew 13:11.3 21:23.3
18 219 Maryland A U of Maryland Women's Crew 13:34.7 22:04.1
19 226 Murphy SUNY Geneseo 13:29.8 22:09.7
20 221 Bradtke U of Maryland/UMBC Crew 14:03.4 22:13.5
215: Buoy-2(30)
Event #17M Men's Club Double
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 240 Caruso Capital Rowing Club 12:20.6 19:40.1
Event #17P Parent-Child Double
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 243 Downing West Side Rowing Club 11:50.5 18:58.9
Event #17W Women's Club Double
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 242 Solms Alexandria Community Rowing 12:35.6 20:21.2
Event #18A Men's Open Quad
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 244 Harper/Ansolabehere/Reich/Keen Potomac BC/Penn AC 09:21.1 14:55.6
2 245 Anderson/Futterman/Judah/Winst Potomac BC/Penn AC 09:22.6 14:56.1
3 246 Ishak/Steigler/Whately/Toth Potomac Boat Club 10:36.0 17:03.2
Event #18B Men's Master Quad
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME ADJTIME AGE
1 250 Blaszkiewicz Alexandria Community Rowing 11:52.4 19:06.3 17:33.9 60
2 247 Barton Baltimore Rowing Club 11:32.8 18:29.6 17:51.7 49
3 249 Arnold Annapolis Rowing Club 11:45.6 19:08.6 18:08.7 54
4 248 Levinson Alexandria Community Rowing 12:18.2 19:30.3 18:25.4 55
Event #18C Women's Open Quad
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 377 Schmeig/Mosier/Bourassa/Propst Potomac BC/Penn AC 11:08.4 17:48.8
Event #18D Women's Master Quad
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME ADJTIME AGE
1 251 Nielsen Capital Rowing Club 11:26.7 18:18.1 18:00.8 43
2 252 Crawford Wilmington Rowing Center 13:17.6 21:19.5 19:47.1 60
Event #18X Mixed Open Quad
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME ADJTIME AGE
1 254 Conner Hampton Roads Rowing Club 11:30.9 18:30.4 17:25.5 55
2 255 Parker Alexandria Community Rowing 13:58.0 22:30.4 20:45.8 62
3 253 ACR Alexandria Community Rowing 14:33.8 23:40.5 23:40.5
Event #19M Men's Masters Eight
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME ADJTIME AGE
1 258 Mathis Potomac Boat Club 09:26.7 15:02.8 14:12.2 52
2 257 Occoquan Occoquan International 10:03.4 16:07.2 14:28.8 61
3 256 Prevatt Potomac Boat Club 09:19.6 15:05.7 15:02.5 37
4 265 Hyzy Prince William Rowing Club 10:26.7 16:38.7 15:33.8 55
5 263 NVRC Northern Virginia RC 10:13.1 16:23.8 15:45.9 49
6 264 Higgins St. Andrew's Alumni Racing 10:37.0 17:02.3 15:52.3 56
7 260 Freedman D.C. Strokes Rowing Club 10:18.7 16:31.6 16:17.1 42
8 261 Abbott Genesee Rowing Club, Inc. 10:54.6 17:28.3 16:23.4 55
9 259 CRC Capital Rowing Club 11:02.8 17:39.3 17:34.2 38
10 262 RCR Rock Creek Rowing 11:21.9 18:16.5 18:16.5
11 266 Heaton D.C. Strokes Rowing Club 12:07.5 19:13.9 18:47.1 46
Event #19W Women's Masters Eight
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME ADJTIME AGE
1 271 Tannery Genesee Rowing Club, Inc. 10:53.9 17:18.0 16:47.7 47
2 267 Medlock Prince William Rowing Club 11:33.8 18:21.9 17:26.7 53
3 275 Hoff Alexandria Community Rowing 11:03.1 17:32.8 17:27.7 38
4 270 Chu Rock Creek Rowing 11:56.5 18:58.1 17:37.3 58
5 268 Snyder Alexandria Community Rowing 11:57.6 19:03.9 18:22.0 50
6 274 Boucher Rock Creek Rowing 11:55.5 19:02.3 18:28.3 48
7 269 Henry Annapolis Rowing Club 12:17.2 19:38.7 19:15.3 45
8 272 Tucker Virginia Boat Club 12:23.7 19:41.7 19:21.4 44
9 273 A. Jolie WeCanRow DC 14:13.6 22:28.8 21:18.8 56
10 276 Castelein Genesee Rowing Club, Inc. 14:21.8 22:40.1 21:30.1 56
Event #20M Men's Youth Four-with
# BOW NAME CLUB KEYBRDG ADJTIME PEN
1 374 Young TBC Racing 10:30.3 16:40.2
2 286 Hazard St. John's College HS 10:53.5 17:04.6
3 284 ODBC A Old Dominion Boat Club 10:38.9 17:11.0
4 278 TBC A TBC Racing 10:57.4 17:22.9
5 281 Walter Johnson A Walter Johnson HS 10:48.9 17:23.0
6 282 Wilson A Woodrow Wilson High School 11:03.4 17:26.2
7 380 Bishop O'Connell B Bishop O'Connell HS 11:17.8 17:47.5
8 283 Heilbrunner Brighton Rowing Club 11:03.6 17:50.3
9 277 BCC A B-CC Crew Boosters, Inc. 11:21.7 18:01.0
10 291 Isola St. John's College HS 11:25.3 18:11.2
11 287 TBC B TBC Racing 11:30.1 18:11.9
12 288 ODBC B Old Dominion Boat Club 11:36.5 18:20.1
13 292 Walter Johnson B Walter Johnson HS 11:22.9 18:24.4
14 279 O'Brien Bishop O'Connell High School 11:55.7 19:06.9
15 293 Fagan Annapolis Junior RA 11:59.9 19:10.4
16 290 Wilson B Woodrow Wilson High School 12:19.5 19:55.2
17 280 Adams Annapolis Junior RA 12:17.1 20:10.3
18 289 BCC B B-CC Crew Boosters, Inc. 13:07.6 21:22.7 30
19 285 Churchill Churchill Crew 14:33.9 23:42.6
289: Late to Start(30)
Event #20W Women's Youth Four-with
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 294 TBC A TBC Racing 11:53.9 18:56.5
2 295 Harrison Annapolis Junior RA 12:25.0 19:37.0
3 297 TBC B TBC Racing 12:43.8 20:14.8
4 230 Walter Johnson A Walter Johnson HS 14:09.4 20:30.7
5 296 BCC A B-CC Crew Boosters, Inc. 13:19.4 21:10.4
6 299 Jeyadev Brighton Rowing Club 13:19.7 21:13.5
7 301 Churchill B Churchill Crew 13:04.0 21:23.9
8 303 BCC B B-CC Crew Boosters, Inc. 13:21.0 21:26.5
9 239 Wilson B Woodrow Wilson High School 13:25.5 21:34.8
10 237 Walter Johnson B Walter Johnson HS 13:47.2 22:04.6
11 229 Cohen St. John's College HS 13:56.7 22:33.9
12 238 Cohen St. John's College HS 14:04.1 22:43.9
13 298 Adams Annapolis Junior RA 14:10.9 22:50.6
14 225 Wilson A Woodrow Wilson High School 14:23.1 23:13.9
15 302 Castelein Brighton Rowing Club 13:42.5 24:30.3
16 300 Churchill A Churchill Crew 15:11.1 24:33.4
Event #21 Men's Four-with
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 306 Georgetown A Georgetown University 09:45.7 15:40.2
2 307 USNA B U.S. Naval Academy 10:06.2 15:59.0
3 308 USNA C U.S. Naval Academy 10:11.1 16:05.3
4 317 USNA D U.S. Naval Academy 10:12.7 16:10.1
5 305 USNA A U.S. Naval Academy 10:06.1 16:11.5
6 312 Georgetown B Georgetown University 10:14.1 16:27.7
7 316 Georgetown C Georgetown University 10:48.5 17:08.4
8 311 Lalire SUNY Geneseo 17:29.5
9 309 Schumer Potomac Boat Club 11:08.4 17:59.3
10 310 Maryland U of Maryland Men's Crew 11:20.8 18:18.3
11 313 American American University Crew 11:42.3 19:09.7
12 314 Webb U of Maryland/UMBC 11:56.4 19:15.7
13 315 Catholic Catholic University 13:03.6 21:02.6
14 318 Tham U of Maryland Men's Crew 13:01.5 21:11.1
Event #22 Women's Open Eight
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME
1 319 Georgetown A Georgetown University 10:10.6 16:10.9
2 323 Dopkeen Potomac Boat Club 10:12.9 16:22.4
3 327 Abell Capital Rowing Club 10:16.8 16:28.0
4 322 Honore George Washington University 10:30.9 16:36.3
5 321 Georgetown B Georgetown University 10:38.9 16:50.7
6 324 SJU A Saint Joseph's University 10:36.5 16:57.4
7 325 TBC A TBC Racing 10:54.3 17:23.2
8 328 SJU B Saint Joseph's University 10:52.6 17:29.0
9 320 Cetnar George Washington University 10:55.6 17:31.3
10 333 SJU D Saint Joseph's University 11:01.1 17:33.7
11 330 SJU C Saint Joseph's University 11:19.6 18:06.4
12 332 Poor Capital Rowing Club 12:27.9 19:50.3
Event #23M Men's Masters Double
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME ADJTIME AGE
1 339 Brown Occoquan Boat Club 11:33.3 18:32.7 16:52.9 60
2 336 Bogden Potomac Boat Club 11:06.6 17:46.5 16:56.7 51
3 338 Lyons Potomac Boat Club 11:18.4 18:13.5 17:08.8 54
4 335 Barron University Barge Club 11:30.2 18:32.3 17:27.6 54
5 337 Lally Capital Rowing Club 12:50.5 20:38.0 19:52.7 50
6 351 Owens Annapolis Rowing Club 15:07.4 24:36.1 22:49.8 61
Event #23W Women's Masters Double
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME ADJTIME AGE
1 344 Coffman Rivanna Rowing Club 11:47.7 18:57.8 18:08.0 51
2 349 Weeks Potomac Boat Club 11:40.7 18:51.0 18:10.1 49
3 348 Dinion Composite Affiliation 12:00.0 19:25.1 18:44.2 49
4 340 Clarke Annapolis Rowing Club 12:46.8 20:43.9 19:49.3 52
5 341 Walters Washington Rowing School 12:40.6 20:31.0 19:50.1 49
6 346 Gonyea Occoquan Boat Club 12:34.7 20:22.4 20:00.5 44
7 343 Avery Potomac Boat Club 13:15.8 21:24.0 20:55.1 46
8 342 Kelly Capital Rowing Club 14:36.6 23:37.1 23:26.9 40
9 345 Way Alexandria Community Rowing 15:02.3 24:31.3 24:18.4 41
Event #23X Masters Mixed Double
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME ADJTIME AGE
1 352 Bunce Annapolis Rowing Club 14:06.6 22:49.6 20:42.6 64
Event #24 Mixed Eight
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME ADJTIME AGE
1 354 Mathis Potomac Boat Club 10:28.5 16:38.8 16:18.5 44
2 364 Jenkins Capital Rowing Club 10:36.7 16:50.7 16:50.7
3 365 ACR B Alexandria Community Rowing 11:18.7 17:56.3 17:36.0 44
4 381 Unknown WIlson H. S. 11:07.9 17:41.2 17:41.2
5 360 NVRC Northern Virginia RC 11:38.8 18:33.5 17:51.6 50
6 357 Eydt Capital Rowing Club 11:16.6 17:52.0 17:52.0
7 358 ACR A Alexandria Community Rowing 11:39.7 18:43.9 18:13.6 47
8 355 Stovall Prince William Rowing Club 12:16.7 19:41.9 18:51.3 52
9 366 MacKenzie Capital Rowing Club 12:45.1 20:21.8 20:21.8
10 361 Bishop O'Connell Bishop O'Connell High School 14:15.0 22:25.0 21:43.1 50
11 363 Marth Prince William Rowing Club 14:31.0 22:33.5 22:16.2 43
12 362 TBC Thompson Boat Center 14:05.3 22:34.7 22:25.2 40
359 Sopko TBC Racing Scratch
Event #25 Grand Challenge Octuple
# BOW NAME CLUB KEYBRDG TIME ADJTIME AGE
1 368 Evans Wilmington Rowing Center 09:57.1 15:50.8 15:43.6 39
2 367 NVRC Northern Virginia RC 12:19.8 19:32.7 19:32.7