row2k


Support row2k!
Advertiser Index

Ergometer Races: Motown Madness
February 4, 2012; Detroit, MI
Thanks to Dick Bell.

Results

Event:  Master Men (age 30-39), 2000 meters           

Place                Name                           Club                                        Time                           

1                      Wayde Worley            Ecorse BC                               7:46.5             

2                      Dan Fleming               Unaffiliated                            7:52.7

           

Master Women (age 30-39), 2000 meters

1                      Andrea Scheid                        Detroit BC                              7:56.7

2                      Peggy Marshall           Unaffiliated                            9:01.3

3                      Megan Loomer            Detroit BC                              9:24.2

 

Senior Women (age 40-49), 2000 meters

1                      Cyndi Ives                  Ann Arbor RC                                    7:57.6

2                      Margaret Perrett          Ann Arbor RC                                    8:20.5

3                      Elizabeth Armstrong   Ann Arbor RC                                    8:37.4

4                      Barbara Meerwald      Detroit BC                              8:40.7

5                      Bobbie Crawford        Detroit BC                              8:41.4

 

Veteran Women (age 50-59), 2000 meters

1                      Lori Owen                   Unaffiliated                            8:37.9

2                      Karen Clark                 DBC                                        9:01.8

3                      Diane Cheklich           DBC                                        9:05.5

4                      Felice DeSautelle        DBC                                        9:10.3

 

Senior Men (age 40-49), 2000 meters

1                      Martin Myers              Ann Arbor RC                                    6:39.7

2                      Skip Martinko             Ann Arbor RC                                    6:41.2

3                      David Olson                Ann Arbor RC                                    6:59.1

4                      Claude Faro                Ann Arbor RC                                    7:08.9

5                      Ulf Meerwald             Detroit BC                              7:12.9

6                      Patrick Clarke             Ecorse BC                               7:21.1

7                      Eric Macke                  Ann Arbor RC                                    7:27.5

                                                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veteran Men (age 50-59), 2000 meters

1                      Stephen Greene           Ann Arbor RC                                    7:00.8

2                      David Crouse              Ann Arbor RC                                    7:03.1

3                      Michael Psarouthakis  Ann Arbor RC                                    7:05.4

4                      Robert Florka              Ann Arbor RC                                    7:08.6

5                      Richard Carolan          Unaffiliated                            7:20.8

6                      Steve Kurcz                Michigan RA                          7:23.4

7                      Mark Breeding            Ann Arbor RC                                    7:25.3

8                      Michael Wattai            Detroit BC                              7:31.8

9                      Jim Weitzmann           Detroit BC                              7:39.4 

10                    Robert DeYoung        Ann Arbor RC                                    7:40.2

11                    Martin Bay                  Detroit BC                              7:47.4

 

Ageless Men (age 60 & up) 2000 meters

Corrected for age using USRowing handicap table

1.                     Dennis Brescoll           Detroit BC                              6:25.5

2                      Carl Krohn                  Unaffiliated                            6:35.9

3                      Ed Benz                      Detroit BC                              6:52.6

4                      Frank Bova                 Detroit BC                              7:10.0

 

Youth Boys (age 14-19), 2000 meters                       

1                      George Perrett             Ann Arbor Pioneer HS           6:28.9

2                      Daniel Suma                Detroit BC                              6:37.8

3                      Connor Campbell        Detroit BC                              6:37.9

4                      Gabe Schat                  Ann Arbor Pioneer HS           6:44.8

5                      Liad Lehavy                Ann Arbor Pioneer HS           6:54.8

6                      Aaron Stryker             Skyline HS                              6:57.4

7                      Chris Smith                 Detroit BC                              6:58.0

8                      Kenneth Debacker      Skyline HS                              7:03.1

9                      Tomer Chen                Ann Arbor Pioneer HS           7:12.1

10                    Josh Mizak                  Grosse Ile HS                          7:13.1

11                    Blake Ebright              Skyline HS                              7:22.4

12                    Donnie Jensen             Grosse Ile HS                          7:23.4

13                    Andrew Almani          Skyline HS                              7:53.9

 

Youth Ltwt Boys (140 lbs.), 2000 meters

1                      Ryan Lindstrom          Ann Arbor Pioneer HS           7:13.3

2                      Jack Hu                       Skyline HS                              7:36.4

3                      Oliver Genyk              Skyline HS                              7:40.7

4                      Alistair            Barrell            Ann Arbor Pioneer HS           7:42.2

5                      Iman Aslani                 Ann Arbor Pioneer HS           7:49.3

6                      Jack Adams                 Grosse Ile HS                          7:51.8

7                      Quentin Faro               Skyline HS                              7:56.3

8                      Shane Mitchell            Grosse Ile HS                          7:58.3

9                      Samir Desai                 Skyline HS                              8:00.4

 

Youth Ltwt Boys (150 lbs.), 2000 meters

1                      Christian Nemeh         Detroit BC                              7:22.1

2                      Noah Steinberg           Skyline HS                              7:22.3

3                      Zach Wiese                 Detroit BC                              7:24.4

4                      Alijah Dillard              Detroit BC                              7:24.5

5                      Lukas Eddy                Skyline HS                              7:25.3

6                      Jack Sullivan               Detroit BC                              7:25.4

7                      Dylan Aikens              Skyline HS                              7:26.6

8                      Trevor Duncan            Detroit BC                              7:31.2

9                      James Heide                Detroit BC                              7:35.5

10                    Hunter Pfeiffer           Grosse Ile HS                          7:55.9

 

Youth Ltwt Boys (160 lbs.), 2000 meters

1                      Zak Jatkowski             Detroit BC                              6:56.7

2                      Sam Ellison                 Skyline HS                              6:56.8

3                      Andrew Seski             Detroit BC                              6:58.4

4                      Nick Willson               Detroit BC                              7:04.9

5                      Brendan Kennedy       Ann Arbor Pioneer HS           7:05.6

6                      Ethan Ames                Grosse Ile HS                          7:19.5

7                      Lyle Antieau               Grosse Ile HS                          7:30.6

8                      Ian Thompson             Detroit BC                              7:38.5

 

Youth Girls (age 14-19), 2000 meters

1                      Marijane Brennan        Detroit BC                              7:23.8

2                      Casey Wizner              Detroit BC                              7:36.0

3                      Jeanette Llorens          Detroit BC                              7:38.8

4                      Karlene McGarry        Detroit BC                              7:54.7

5                      Lexie Hamilton           Detroit BC                              7:58.5

6                      Claire Platt                  Detroit BC                              8:03.0

7                      Ruby Emberling          Ann Arbor Pioneer HS           8:04.6

8                      Paige Krohn                Grosse Ile HS                          8:13.4

9                      Samantha Ralston       Grosse Ile HS                          8:14.6

10                    Emily Davila               Skyline HS                              8:28.9

11                    Maddi Hagan              Skyline HS                              8:33.9

12                    Lucy Passmore            Skyline HS                              8:34.0

13                    Jahri Sow                    Skyline HS                              8:40.2

14                    Ella Webb                   Skyline HS                              8:40.2

 

Youth Ltwt Girls (125 lbs.), 2000 meters

1                      Michelle Buitron         Skyline HS                              8:35.5

2                      Maddie Boisvert         Skyline HS                              8:39.8

3                      Casey Paskus              Skyline HS                              9:52.1 

 

 

 

 

Youth Ltwt Girls (135 lbs.), 2000 meters

1                      Sophia Kendall           Skyline HS                              7:58.4

2                      Lindsay Davis-Brady  Skyline HS                              7:59.2

3                      Maggie Sullivan          Detroit BC                              8:01.3

4                      Meghan Shook            Detroit BC                              8:03.0

5                      Gabriela Tucker           Detroit BC                              8:10.5             

6.                     Alexis Baxter              Grosse Ile HS                          8:10.7

7                      Emily Hughes             Detroit BC                              8:11.1

8                      Ella Bourland              Skyline HS                              8:11.6

9                      Anna Mordell              Detroit BC                              8:15.5

10                    Erin Langan                Skyline HS                              8:17.3

11                    Chloe Walker              Detroit BC                              8:31.1

12                    Devon McKinley        Detroit BC                              8:46.3

13                    Kaitlin Karrar              Grosse Ile                                9:05.7

14                    Tina Lee                      Skyline HS                              9:16.8

 

Youth Novice Girls, 2000 meters

1                      Noelle Perry                Detroit BC                              7:53.4

2                      Isabella Strickler         Detroit BC                              8:00.5

3                      Paige Swegles             Detroit BC                              8:10.5

4                      Sarah Tischbein           Detroit BC                              8:13.3

5                      Erin Langan                Detroit BC                              8:17.3

6                      Nicole  Marek              Grosse Ile HS                          8:17.7

7                      Hannah Davis             Detroit BC                              8:25.6

8                      Sarah McColm            Skyline HS                              8:27.4

9                      Asha Sanford              Detroit BC                              8:31.2

10                    Danielle Thiesiger       Skyline HS                              8:35.1

11                    Gianna Manchester     Detroit BC                              8:36.8

12                    Mercedes Ramon        Skyline HS                              8:41.6

13                    Allison O’Donnell       Grosse Ile HS                          8:43.0

14                    Annie Boisvert            Skyline HS                              8:45.0

15                    Catherine Brieden       Detroit BC                              8:56.3

16                    Jumanah Colvin          Skyline HS                              8:59.2

17                    Olivia Chapman          Skyline HS                              10:08.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Youth Novice Boys, 2000 meters

1                      Raymond Mattingly    Detroit BC                              7:30.2

2                      Dylan Goitz                Detroit BC                              7:32.6

3                      Zach Burns                  Skyline HS                              7:35.4

4                      Niko LeVigne             Detroit BC                              7:43.7

5                      Justin Sleiwa               Detroit BC                              7:49.2

6                      Ben Bavonese             Skyline HS                              7:49.7

7                      Michael Landuyt         Detroit BC                              7:53.1

8                      Ted Li                         Skyline HS                              7:53.5

9                      Stefan Teodoru           Skyline HS                              7:58.1

10                    Uzair Shahid               Detroit BC                              7:59.4

11                    Bennett Ross               Detroit BC                              8:00.5

12                    Zach Goedert              Skyline HS                              8:08.2

13                    DJ Brausch                  Grosse Ile HS                          8:08.7

14                    Noah Bavonese           Skyline HS                              8:13.3

15                    Andrew Tian               Detroit BC                              8:14.5

16                    Hyven Lin                   Detroit BC                              8:22.1             

17                    Joe Kalmar                  Detroit BC                              8:35.4

18                    Nikhil Chaturvedi       Detroit BC                              8:26.6

19                    Jeff Tepas                    Skyline HS                              8:29.5 

20                    Nathan Ceeley                        Skyline HS                              8:32.5

21                    Matthew Lyles            Grosse Ile HS                          8:53.6

22                    Alex Wong                  Detroit BC                              DNF

 

Coxswains Men (120 lbs.), 1000 meters

1                      Sean Nemeh                Detroit BC                              3:45.2

2                      Mark Strader               Ann Arbor Pioneer HS           4:14.7

3                      Donald Rosati             Detroit BC                              4:14.8

4                      Jonathan Balogh         Grosse Ile HS                          4:18.4

5                      Matthew Dimond       Detroit BC                              4:19.5

6                      Matthew Hoying         Grosse Ile HS                          4:55.6 

 

Coxswains Women (110 lbs.), 1000 meters

1                      Erin Dwyer                 Detroit BC                              4:19.2

2                      Jennifer Gmeiner         Detroit BC                              4:23.9             

3                      Audrey Hass               Detroit BC                              4:24.9

4                      Heaven Shaman          Grosse Ile HS                          4:38.9             

5                      Olivia Chapman          Skyline HS                              4:51.2             

6                      Morgan Ebright           Detroit BC                              5:07.3

 

 

 

 

 

 

Team Race – Men, 2000 meters (4x500)

1                      Detroit BC – Sleator                                                   5:59.1

2                      Ann Arbor RC            - Croose                                              6:10.9

3                      Ann Arbor RC – Faro                                                 6:15.4

4                      Ann Arbor RC            - Martinko                                          6:31.4

5                      Detroit BC – Benz                                                      7:10.1

 

Team Race – Youth Boys, 2000 meters (4x500)

1                      Detroit BC – Jatkowski                                              5:56.4

2                      Ann Arbor Pioneer HS – Perrett                                 5:58.7

3                      Detroit BC – Willson                                                  6:20.0

4                      Skyline HS                                                                  6:21.2

5                      Grosse Ile HS – Ames                                                            6:33.0

6                      Ann Arbor Pioneer HS – Chen                                   6:38.4

 

Team Race – Women, 2000 meters (4x500)

1                      Ann Arbor RC – Ives                                                 7:31.4

2                      Detroit BC – Crawford                                              8:01.7

 

Team Race – Youth Girls, 2000 meters (4x500)

1                      Detroit BC – Brennan                                                 6:54.5

2                      Detroit BC – Sullivan                                                 7:31.2

3                      Grosse Ile HS – Krohn                                               7:31.8

4                      Skyline HS                                                                  7:32.2

5                      Ann Arbor Pioneer HS – Ordani                                7:40.4

 
Email this Result  Print this Result 

back to row2k Results

Contact row2k

Write row2k | row2k Home | Copyright © 1997-2014 row2k media. All Rights Reserved. | Privacy Policy