Event: 2 | Womens Open 1x | Final | | Start | 8:00:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | L. Lindblad-Carolina Masters Crew Club | 4 | | | 8:38.4 |
|
Event: 2 | Womens Lwt Open 1x | Final | | Start | 8:00:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | J. Vorhes-Three Rivers Rowing Associatio | 3 | 0:28.8 | | 9:07.2 |
|
Event: 4 | Mens Youth 1x | Final | | Start | 8:07:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | A. Doak-Augusta Junior Rowing Associat | 1 | | | 7:48.8 |
2 | R. Reynolds-Augusta Junior Rowing Associat | 4 | 0:02.1 | | 7:50.9 |
3 | B. Keegan-Chattanooga Rowing | 2 | 0:21.2 | | 8:10.0 |
4 | R. Hall-Chattanooga Rowing | 5 | 0:30.4 | | 8:19.2 |
5 | J. Desmet-Lake Lanier Rowing Club | 3 | 0:53.8 | | 8:42.6 |
6 | M. Riley-Lake Lanier Rowing Club | 6 | 1:14.5 | | 9:03.3 |
|
Event: 5H1 | Mens Open 1x | Final | | Start | 8:15:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | Burckmyer-Riverside | 2 | | | 7:42.8 |
2 | J. Vose-Augusta Rowing Club | 4 | 0:04.8 | | 7:47.6 |
3 | P. Harvin-Bahama Training Center | 5 | 0:08.5 | | 7:51.3 |
4 | Georgalis-Georgia Tech Crew | 3 | 0:20.6 | | 8:03.4 |
|
Event: 5H2 | Mens Open 1x | Final | | Start | 8:22:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | J. Werner-Riverside Boat Club | 2 | | | 7:32.6 |
2 | E. Breiland-Unaffiliated | 3 | 0:03.9 | | 7:36.5 |
3 | R. Ezold-Mariner Point Scullers | 5 | 0:15.0 | | 7:47.6 |
4 | R. Lampert-Georgia Tech Crew | 4 | 1:47.7 | | 9:20.3 |
|
Event: 6 | Mens Ltwt Open 1x | Final | | Start | 8:30:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | A. Preetam-Unaffiliated | 3 | | | 7:37.6 |
2 | K. Montenegro-Auburn University Crew | 4 | 0:47.6 | | 8:25.2 |
|
Event: 7 | Mens Masters A-C 1x | Final | | Start | 8:40:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | R. Canavan-Georgia Tech Crew | 1 | | 0:01.6 | 3:33.5 |
2 | J. Lucas-Columbia Rowing Club | 2 | 0:39.8 | 0:05.6 | 4:09.3 |
3 | D. Gardner-Frederica Acad | 3 | | 0:07.2 | SCR |
|
Event: 7 | Mens Masters D 1x | Final | | Start | 8:40:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | D. Trosper-Atlanta Rowing Club | 6 | 0:10.2 | 0:15.6 | 3:29.7 |
2 | B. Youtie-Atlanta Rowing Club | 4 | 0:11.8 | 0:13.2 | 3:33.7 |
3 | M. Shaffer-Columbia Rowing Club | 5 | 0:29.2 | 0:13.2 | 3:51.1 |
|
Event: 8 | Mens Masters F-I 1x | Final | | Start | 8:50:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | J. Rudd-Lightwave Rowing Association | 4 | | 0:34.2 | 3:42.8 |
2 | A. Salazar-Jacksonville Rowing Club | 2 | 0:34.1 | 0:57.6 | 3:53.5 |
3 | M. Williams-Lake Lanier Rowing Club | 3 | 0:20.4 | 0:27.2 | 4:10.2 |
4 | A. Lee-Lake Lanier Rowing Club | 1 | | 0:44.1 | SCR |
5 | E. Muther-New Bern BC | 5 | | 0:48.4 | SCR |
|
Event: 10 | Womens Masters (27-39) 1x | Final | | Start | 9:10:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | A. Forster-Lake Lanier Rowing Club | 6 | | 0:06.4 | 3:57.2 |
2 | L. Smith-Lake Lanier Rowing Club | 4 | 0:11.1 | 0:11.0 | 4:03.7 |
3 | B. Brown-Lightwave Rowing Association | 3 | 0:17.2 | 0:13.2 | 4:07.6 |
4 | L. Lindblad-Carolina Masters Crew Club | 2 | 0:07.5 | 0:00.6 | 4:10.5 |
5 | W. Breiland-Merrimack River Rowing Associa | 5 | 0:55.0 | 0:24.0 | 4:34.6 |
|
Event: 11 | Womens Youth (<=16) 4+ | Final | | Start | 9:20:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | C. Sherby-Lake Lanier Rowing Club | 3 | | | 8:59.4 |
2 | C. Marks-Augusta Junior Rowing Associat | 2 | 0:27.6 | | 9:27.0 |
3 | M. Green-Westminster School | 4 | 1:45.2 | | 10:44.6 |
|
Event: 13aH1 | Womens Coll Novice 4+ | Final | | Start | 9:30:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | K. Bryant-Georgia State University Crew | 6 | | | 8:43.1 |
2 | A. McInteer-Georgia Tech Crew | 3 | 0:11.2 | | 8:54.3 |
3 | J. Stidham-Berry College Viking Crew | 5 | 0:24.7 | | 9:07.8 |
4 | C. Bunker-SUNY Stony Brook | 4 | | | SCR |
|
Event: 13aH2 | Womens Coll Novice 4+ | Final | | Start | 9:40:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | S. Postel-Auburn University Crew | 3 | | | 8:17.6 |
2 | C.Hurley-Vanderbilt Crew | 5 | 0:44.6 | | 9:02.2 |
3 | V. Luke-Emory Crew Club | 4 | 0:56.9 | | 9:14.5 |
4 | Hawley-Brenau U | 6 | 1:42.3 | | 9:59.9 |
5 | K. Townsend-Berry College Viking Crew | 2 | 1:48.8 | | 10:06.4 |
|
Event: 13cH1 | Womens Collegiate Varsity 4+ | Final | | Start | 9:50:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | A. Cook-Emory Crew Club | 2 | | | 7:51.6 |
2 | S. Schwegman-Georgia Tech Crew | 5 | 0:14.6 | | 8:06.2 |
3 | J. Trump-Auburn University Crew | 3 | 0:34.5 | | 8:26.1 |
4 | J. Cuppia-Georgia State University Crew | 4 | 0:40.3 | | 8:31.9 |
|
Event: 13cH2 | Womens Collegiate Varsity 4+ | Final | | Start | 10:00:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | Ervin-Vanderbilt Crew | 3 | | | 7:59.6 |
2 | J. Birch-Georgia State University Crew | 4 | 0:02.9 | | 8:02.5 |
3 | C. Whitebay-SUNY Stony Brook | 2 | 0:04.1 | | 8:03.7 |
4 | S. Radbill-Georgia Tech Crew | 5 | 0:16.2 | | 8:15.8 |
5 | Mauldin-Brenau U | 6 | 1:03.8 | | 9:03.4 |
|
Event: 14aH1 | Mens Collegiate Novice 4+ | Final | | Start | 10:10:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | B. Good-Georgia Tech Crew | 2 | | | 7:23.0 |
2 | D. Postel-Auburn University Crew | 4 | 0:13.1 | | 7:36.1 |
3 | T. Jordan-Berry College Viking Crew | 3 | 0:52.5 | | 8:15.5 |
|
Event: 14aH2 | Mens Collegiate Novice 4+ | Final | | Start | 10:20:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | Emory | 3 | | | 8:52.5 |
2 | B. Bedingfield-Georgia State University Crew | 4 | 0:19.2 | | 9:11.7 |
3 | T. Beckenhauer-Georgia Tech Crew | 2 | 0:23.6 | | 9:16.1 |
4 | E. Vargas-SUNY Stony Brook | 1(5) | 0:24.0 | | 9:16.5 |
5 | W. Lyons-Warren Wilson | 6 | 0:45.0 | | 9:37.5 |
6 | Faulkner-Vanderbilt Crew | 5 | 1:59.4 | | 10:51.9 |
|
Event: 14b | Mens Collegiate Ltwt 4+ | Final | | Start | 10:30:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | K. Montenegro-Auburn University Crew | 3 | | | 7:09.2 |
2 | V. Lantukh-Georgia State University Crew | 4 | 0:21.9 | | 7:31.1 |
|
Event: 14c | Mens Collegiate Varsity 4+ | Final | | Start | 10:40:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | T. Maryak-Georgia Tech Crew | 4 | | | 6:40.0 |
2 | J. Kapteyn-Georgia Tech Crew | 1 | 0:00.4 | | 6:40.4 |
3 | S. Fankhauser-Georgia Tech Crew | 2 | 0:21.1 | | 7:01.1 |
4 | T. Kapral-Emory Crew Club | 3 | 0:29.1 | | 7:09.1 |
5 | Rosmus-Georgia Tech Crew | 6 | 0:40.1 | | 7:20.1 |
6 | Mansfield-Vanderbilt Crew | 5 | 1:02.6 | | 7:42.6 |
|
Event: 16 | Mens Youth (<=16) Novice 8+ | Final | | Start | 10:50:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | D. Dixon-Augusta Junior Rowing Associat | 3 | 0:25.2 | | 6:46.3 |
|
Event: 16 | Mens Youth Novice 8+ | Final | | Start | 10:50:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | R. Reynolds-Augusta Junior Rowing Associat | 5 | | | 6:21.1 |
2 | S. Burnett-Riverside Military Academy | 4 | 0:45.2 | | 7:06.3 |
|
Event: 17H1 | Womens Coll Novice 8+ | Final | | Start | 11:00:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | S. Bartels-Colby College Crew | 4 | | | 7:08.2 |
2 | N. Sullivan-Georgia Tech Crew | 5 | 0:20.4 | | 7:28.6 |
3 | A. Schmon-Emory Crew Club | 2 | 0:37.0 | | 7:45.2 |
4 | L. Calvert-Auburn University Crew | 3 | 0:50.2 | | 7:58.4 |
5 | K. Bryant-Georgia State University Crew | 6 | 2:25.8 | | 9:34.0 |
|
Event: 17H2 | Womens Coll Novice 8+ | Final | | Start | 11:10:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | J. Kaler-Colby College Crew | 4 | | | 7:43.5 |
2 | A. Nabholz-Warren Wilson | 2 | 0:16.9 | | 8:00.4 |
3 | J. Lee-SUNY Stony Brook | 5 | 0:38.0 | | 8:21.5 |
4 | S. Gilardi-Wellesley Col Crew | 6 | 0:44.1 | | 8:27.6 |
5 | C. Weddle-Emory Crew Club | 3 | 1:27.1 | | 9:10.6 |
|
Event: 18 | Mens Collegiate Novice 8+ | Final | | Start | 11:20:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | B. Good-Georgia Tech Crew | 3 | | | 6:37.7 |
2 | A. Auerbach-Colby College Crew | 2 | 0:03.0 | | 6:40.7 |
3 | D. Hofmayer-Emory Crew Club | 4 | 0:52.5 | | 7:30.2 |
4 | M. Pieper-Georgia Tech Crew | 5 | | | SCR |
|
Event: 19 | Womens Youth (<=16) 8+ | Final | | Start | 11:30:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | E. Cook-Westminster School | 2 | 1:15.2 | | 8:46.5 |
|
Event: 19 | Womens Youth 8+ | Final | | Start | 11:30:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | K. Sternchuss-Augusta Junior Rowing Associat | 3 | | | 7:31.3 |
2 | K. Townsend-Westminster School | 4 | 0:25.6 | | 7:56.9 |
|
Event: 20 | Womens Collegiate 8+ | Final | | Start | 11:40:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | C. Andresen-Colby College Crew | 2 | | | 7:00.0 |
2 | K. Jones-Colby College Crew | 6 | 0:12.9 | | 7:12.9 |
3 | Spencer-Wellesley Col Crew | 3 | 0:24.1 | | 7:24.1 |
4 | S. Schwegman-Georgia Tech Crew | 5 | 0:33.8 | | 7:33.8 |
5 | Frieman-Vanderbilt Crew | 1 | 0:45.3 | | 7:45.3 |
6 | M. Herman-Wellesley Col Crew | 7 | 0:51.3 | | 7:51.3 |
7 | R. Sevin-Auburn University Crew | 4 | 1:17.8 | | 8:17.8 |
|
Event: 5F | Mens Open 1x | Final | | Start | 11:55:00 AM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | Werner - Riverside Boat Club | 4 | | | 7:20.5 |
2 | Breiland - Unaffiliated | 5 | 0:01.8 | | 7:22.3 |
3 | Vose - Augusta Rowing Club | 2 | 0:23.6 | | 7:44.1 |
4 | Ezold - Mariner Point Scullers | 6 | 0:27.0 | | 7:47.5 |
5 | Burckmyer - Riverside Boat Club | 3 | 0:27.2 | | 7:47.7 |
6 | Harv in - Bahama Training Center | 1 | 0:44.2 | | 8:04.7 |
|
Event: 22 | Mens Collegiate 8+ | Final | | Start | 12:40:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | T. Maryak-Georgia Tech Crew | 2 | | | 6:06.4 |
2 | J. Berg-Colby College Crew | 3 | 0:01.9 | | 6:08.3 |
3 | J. Kapteyn-Georgia Tech Crew | 5 | 0:10.3 | | 6:16.7 |
4 | T. Roberts-Colby College Crew | 6 | 0:25.0 | | 6:31.4 |
5 | C. Roberson-Auburn University Crew | 1 | 0:51.2 | | 6:57.6 |
6 | J. Harris-Georgia State University Crew | 4 | 1:11.7 | | 7:18.1 |
|
Event: 24 | Mens Masters 4x | Final | | Start | 12:50:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | J. Fletcher-Columbia Rowing Club | 3 | | 0:09.7 | 3:30.7 |
2 | M. Delgado-Lake Lanier Rowing Club | 4 | 0:15.7 | 0:21.8 | 3:34.3 |
|
Event: 25 | Mens Masters 4+ | Final | | Start | 1:00:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | C. Fletcher-Atlanta Rowing Club | 2 | | 0:02.6 | 3:30.0 |
2 | R. Spengler-Lake Lanier Rowing Club | 5 | 0:10.2 | 0:07.0 | 3:35.8 |
3 | E. Helmes-Asheville Rowing Club | 4 | 0:24.5 | 0:04.2 | 3:52.9 |
4 | D. Schlereth-Lake Lanier Rowing Club | 3 | 0:42.9 | 0:13.5 | 4:02.0 |
|
Event: 26 | Womens Masters 4+ | Final | | Start | 1:10:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | K. Spengler-Lake Lanier Rowing Club | 4 | | 0:13.5 | 4:12.8 |
2 | J. Dowdy-Columbia Rowing Club | 2 | 0:03.6 | 0:02.6 | 4:27.3 |
3 | J. McCollough-Atlanta Rowing Club | 3 | | | SCT |
4 | Herr-Atlanta Rowing Club | 5 | | 0:15.7 | SCT |
|
Event: 30 | Womens Open 2x | Final | | Start | 1:20:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | J. Halterman-Augusta Junior Rowing Associat | 4 | | | 8:27.1 |
2 | J. Birch-Georgia State University Crew | 3 | 1:26.9 | | 9:54.0 |
3 | Domm-Berry College | 2 | 2:09..4 | | 10:36.5 |
|
Event: 30 | Womens Open 2- | Final | | Start | 1:20:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | Ludvigsen-Georgia Tech | 5 | | | SCT |
|
Event: 32a | Mens Masters C 2x | Final | | Start | 1:30:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | D. Wolff-Atlanta Rowing Club | 2 | | 0:07.0 | 3:26.7 |
2 | J. Lucas-Columbia Rowing Club | 1 | 0:32.8 | 0:07.8 | 3:58.7 |
3 | P. Cunningham-Columbia Rowing Club | 3 | 0:41.8 | 0:08.6 | 4:06.9 |
|
Event: 32a | Mens Masters D 2x | Final | | Start | 1:30:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | B. Youtie-Atlanta Rowing Club | 5 | 0:03.5 | 0:12.4 | 3:24.8 |
2 | B. Akins-Lake Lanier Rowing Club | 4 | 0:09.7 | 0:11.4 | 3:32.0 |
3 | H. Liese-Columbia Rowing Club | 6 | 0:51.8 | 0:12.4 | 4:13.1 |
|
Event: 32b | Mens Masters F-G 2x | Final | | Start | 1:40:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | J. Rudd-Jacksonville Rowing Club | 3 | 0:00.9 | 0:38.1 | 3:40.1 |
2 | M. Williams-Lake Lanier Rowing Club | 4 | | 0:28.0 | 3:49.3 |
|
Event: 34a | Mens Youth (under 19) 2x | Final | | Start | 1:50:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | R. Reynolds-Augusta Junior Rowing Associat | 4 | | | 7:27.2 |
2 | Keegan-Chattanooga | 2 | 0:05.9 | | 7:33.1 |
3 | A. Coe-Riverside Military Academy | 3 | 0:22.1 | | 7:49.3 |
|
Event: 34a | Mens Youth (<=16) 2x | Final | | Start | 1:50:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | Riley-Lake Lanier Rowing Club | 5 | | | SCT |
|
Event: 34b | Womens Youth (under 19) 4x | Final | | Start | 2:00:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | Balberg-Augusta Junior | 5 | | | 8:12.3 |
2 | K. Gabor-Chattanooga Rowing | 4 | 0:04.7 | | 8:17.0 |
3 | C. Sherby-Lake Lanier Rowing Club | 3 | 0:40.6 | | 8:52.9 |
|
Event: 35 | Mens Open 2- | Final | | Start | 2:10:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | R. Lampert-Georgia Tech Crew | 3 | | | SCT |
2 | Harvin-Three Rivers | 2 | | | SCT |
|
Event: 35 | Mens Open 2x | Final | | Start | 2:10:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | Mixed - Unaffiliated | 2 | | | 8:11.6 |
2 | LLRC | | | | SCR |
|
Event: 37 | Womens Youth (under 19) 4+ | Final | | Start | 2:20:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | A. Gaston-Einholm-Westminster School | 3 | | | 9:00.1 |
2 | C. Marks-Augusta Junior Rowing Associat | 4 | 0:57.3 | | 9:57.4 |
5 | Lake Lanier (Exhibition) | | | | 7:11.3 |
|
Event: 38 | Mens Youth (under 19) 4+ | Final | | Start | 2:30:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | T. Evans-Augusta Junior Rowing Associat | 4 | | | 7:41.1 |
2 | Dixon-Augusta Junior Rowing Association | 5 | 0:07.8 | | 7:48.9 |
3 | C. Kemp-Augusta Junior Rowing Associat | 2 | 0:10.7 | | 7:51.8 |
4 | S. Burnett-Riverside Military Academy | 3 | 0:15.6 | | 7:56.7 |
|
Event: 39 | Mixed Masters 2x | Final | | Start | 2:40:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | B. Youtie-Atlanta Rowing Club | 3 | | 0:07.8 | 3:51.1 |
2 | B. Brown-Lightwave Rowing Association | 2 | 0:12.2 | 0:19.4 | 3:51.7 |
3 | G. Sharrow-Lightwave Rowing Association | 5 | 0:08.8 | 0:11.4 | 3:56.3 |
4 | J. Vorhes-Three Rivers Rowing Associatio | 4 | 0:00.3 | 0:00.2 | 3:59.0 |
5 | J. Martiniere-Lake Lanier Rowing Club | 6 | 0:30.4 | 0:08.6 | 4:20.7 |
|
Event: 40a | Mixed Masters 4x | Final | | Start | 2:50:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | B. Millard-Lake Lanier Rowing Club | 3 | | 0:15.7 | 3:47.5 |
2 | H. Liese-Columbia Rowing Club | 4 | 0:08.3 | 0:03.9 | 4:07.6 |
|
Event: 40b | Mixed Masters 4+ | Final | | Start | 3:00:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | R. Spengler-Lake Lanier Rowing Club | 3 | 0:06.8 | 0:14.6 | 3:44.1 |
2 | Landers-Georgia State Pink Panther | 4 | | | 3:51.9 |
3 | J. Dowdy-Columbia Rowing Club | 2 | 0:15.3 | 0:03.1 | 4:04.1 |
|
Event: 41 | Womens Coll Novice 4+ | Final | | Start | 3:10:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | S. Postel - Auburn University | 3 | | | 8:49.8 |
2 | K. Bryant - Georgia State | 4 | 0:07.8 | | 8:57.6 |
3 | C. Hurley - Vanderbilt | 5 | 0:13.7 | | 9:03.5 |
4 | A. McInteer - Georgia Tech | 2 | 0:14.2 | | 9:04.0 |
5 | V. Luke - Emory | 6 | 1:51.1 | | 10:40.9 |
6 | J. Stidham - Berry College | 1 | | | SCT |
|
Event: 42 | Mens Collegiate Novice 4+ | Final | | Start | 3:20:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | Emory | 5 | | | 7:10.8 |
2 | Good - Georgia Tech | 3 | 0:13.4 | | 7:24.2 |
3 | BreckenHauer - Georgia Tech | 1 | 0:39.4 | | 7:50.2 |
4 | Bedingfield - Georgia State | 6 | 0:42.1 | | 7:52.9 |
5 | Postel - Auburn University | 4 | 0:44.0 | | 7:54.8 |
6 | Joroon - Berry College | 2 | 1:25.9 | | 8:36.7 |
|
Event: 43 | Womens Collegiate Novice 8+ | Final | | Start | 3:30:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | Sullivan - Georgia Tech | 2 | | | 7:27.3 |
2 | Schmon - Emory | 5 | 0:12.9 | | 7:40.2 |
3 | Nabholz - Warren Wilson | 6 | 0:44.5 | | 8:11.8 |
4 | Lee - SUNY Stony Brook | 1 | 1:04.7 | | 8:32.0 |
5 | Bartels - Colby College | 3 | | | SCT |
6 | Kaler - Colby College | 4 | | | SCT |
|
Event: 44 | Womens Collegiate Varsity 4+ | Final | | Start | 3:40:00 PM |
Finish | Competitor | Lane | Split | HCP | Time |
1 | Cook - Emory | 3 | | | 7:59.1 |
2 | S. Schwegman - Georgia Tech | 1 | 0:09.5 | | 8:08.6 |
3 | J. Birch - Georgia State | 2 | 0:12.9 | | 8:12.0 |
4 | Ervin - Vanderbilt | 4 | 0:18.5 | | 8:17.6 |
5 | Whitebay - SUNY Stony Brook | 5 | 0:19.6 | | 8:18.7 |
6 | Trump - Auburn University | 6 | 0:29.8 | | 8:28.9 |