row2k


Support row2k!
Advertiser Index

CRCA 2009 All-Region Selections

May 24, 2009


The Collegiate Rowing Coaches Association (CRCA) has announced the 2009 Division I all-region award-winners. These awards recognize the outstanding performances of rowers and coxswains from each of the five regions, organized into first- and second-team selections.

Nominated student-athletes are evaluated on the strength of their team's regional finish, coaches' recommendations and 2,000-meter erg score. Nominees must be eligible student-athletes who have competed in their teams' varsity boat in 75 percent of races this season.

These athletes will be eligible for All-America awards selection following the NCAA Rowing Championships. The NCAA regatta will be held May 29-31 on the Cooper River in Camden, N.J.

All-West Region First Team
Liene Bertasjus - University of Southern California
Adrienne Fritsch - Stanford University
Ame Hicks - Oregon State University
Lou Kinder - University of California, Berkeley
Jenny Kossowsky - Oregon State University
Jenna Levy, coxswain - Stanford University
Erica Lewis - Washington State University
Elle Logan - Stanford University
Adrienne Martelli - University of Washington
Iva Obradovic - University of California, Berkeley
Erika Roddy - Stanford University

All-West Region Second Team
Katie Humm - Oregon State University
Elena Humphreys - University of California, Berkeley
Grace Luczak - Stanford University
Kayleigh Mack - University of Washington
Katy Milton, coxswain - University of California, Berkeley
Lauren Nowinski - University of California, Berkeley
Anna Specjalska - University of Southern California

All-New England Region First Team
Cristina Caligiuri, coxswain - Brown University
Jeannette Daley - Boston University
Emily Dreissigacker - Dartmouth College
Tess Gerrand - Yale University
Laura Huppert - Harvard University, Radcliffe Crew
Esther Lofgren - Harvard University, Radcliffe Crew
Hannah Malvin - Brown University
Christina Person - Yale University
Jenessa Redfern - University of Rhode Island
Taylor Ritzel - Yale University
Jessica Stage - Brown University
Veronica Townsend - Northeastern University

All-New England Region Second Team
Olivia Coffey - Harvard University, Radcliffe Crew
Christine Glandorf - Yale University
Anna Kendrick - Harvard University, Radcliffe Crew
Eleanor Pascall - Dartmouth College
Hope Richardson - Brown University
Svenja Sanders - Northeastern University
Colleen Saville, coxswain - Northeastern University

All-Central Region First Team
Karen Colwell - University of Michigan
Laura Dunn, coxswain - University of Michigan
Ashley Kroll - University of Michigan
Adrienne Mecham - University of Michigan
Sarah Schmidt - Michigan State Univeristy
Emily Regan - Michigan State University
Theresa Shields - University of Wisconsin, Madison
Maggie Galloway - University of Wisconsin, Madison
Susanne Herbrand - Ohio State University
Jessica Novack - University of Iowa
Ashlee Vilmo - University of Minnesota

All-Central Region Second Team
Caitlin Trumble - University of Michigan
Amanda McGeachie, coxswain - Michigan State University
Laura Cowal - Michigan State University
Michelle Mussett - Michigan State University
Peta-Leigh Dakyns - Ohio State University
Kristin Kelly - University of Iowa
Jennifer Flannigan - Kansas State University
Ellie Benson - University of Indiana

All-Mid-Atlantic Region First Team
Debra Bateman - St. Joseph's University
Erica Crump - Cornell University
Elizabeth Donald - University of Pennsylvania
Alison Fishman - Princeton University
Ariel Frost, coxswain - Princeton University
Annie Gayman - Princeton University
Sara Hendershot - Princeton University
Whitteny Henry - Bucknell University
Liz Henwood - Syracuse University
Page Kannor - Bucknell University
Meredith Mead - Columbia University
Kathryn Purdy - University of Pennsylvania

All-Mid-Atlantic Region Second Team
Regine Adrien - University of Delaware
Airlina Burrill - University of Massachusetts, Amherst
Rebecca Donald - University of Pennsylvania
Kelly Henkler - Bucknell University
Genevieve Joy - Columbia University
Natalie Mastracci - Syracuse University
Carol Schoenecker - Bucknell University
Lauren Wilkinson - Princeton University
Jeweliet Yost, coxswain - Bucknell University

All-South Region First Team
Desiree Burns - University of Virginia
Amanda Chase - University of Virginia
Jennifer Cromwell - University of Virginia
Brittany Cummings - Clemson University
Kristin Falovo - University of Louisville
Mallory Hamman - University of Louisville
Chelsey Lauzon - University of Central Florida
Jessica Leidecker - Clemson University
Jennifer VanderMaarel - University of Texas

All-South Region Second Team
Hillary Cumbest - Clemson University
Stefani Kozuszek - Clemson University
Megan McMullin - University of North Carolina
Liz Robinson - University of Central Florida
Rachael Sporko - University of Miami
Augusta Stratos - University of Virginia


Comments

Log in to comment
There are no Comments yet

FOLLOW US
LEGAL
Copyright © 1997-2014
row2k media
All Rights Reserved.
Privacy Policy