Rowing Canada Aviron is pleased to announce the final crew list for the 2011 World Rowing Championships to be held in Bled, Slovenia, August 28 to September 4, 2011. The World Championships also serve as the key qualification regatta for the 2012 Olympic Games. Canada has a total of 10 of the possible 14 Olympic class entries (W8+, M8+, M4-, LM4-, W2x, LW2x, W2-, LM2x, M2-, M2x) and three non-Olympic class entries (M2+, LM2- and LW1x) and one adaptive (Paralympic) crew (LTA4+).
The lineup contains two defending World Champion crews - the lightweight women's double and the adaptive mixed coxed four.
LW2x (Lightweight women's double)
-Tracy Cameron (Shubenacadie, NS) Calgary RC
-Lindsay Jennerich (Victoria, BC) University of Victoria RC
W8+ (Women's eight)
-Lesley Thompson Willie (London, ON) London RC
-Andreanne Morin (Montreal, QC) Montreal RC
-Darcy Marquardt (Richmond, BC) University of Victoria RC
-Ashley Brzozowicz (London, ON) Western RC
-Krista Guloein (Port Moody, BC) Western RC
-Rachelle Viinberg (Regina, SK) Hanlan Boat Club
-Natalie Mastracci (Thorold, ON) St Catharines RC
-Cristy Nurse (Georgetown, ON) Ottawa RC
-Janine Hanson (Winnipeg, MB) Winnipeg RC
W2- (Women's pair)
-Carolyn Ganes (Saskatoon, SK) Western RC
-Larissa Lagzdins (Burlington, ON) Brock University RC
W2x (Women's double)
-Kerry Shaffer (Welland, ON) South Niagara RC
-Emily Cameron (Summerside, PEI) Don RC
LW1x (Lightweight women's single)
-Patricia Obee (Victoria, BC) Victoria City RC
HW (Heavyweight women's alternates)
-Jane Rumball (Fredericton, NB) Don RC
-Lauren Wilkinson (North Vancouver, BC) Burnaby Lake RC
Men's 8+ (Men's eight)
-Brian Price (Belleville, ON) Quinte RC
-Will Crothers (Kingston, ON) Kingston RC
-Rob Gibson (Kingston, ON) Kingston RC
-Andrew Byrnes (Toronto, ON) St Catharines RC
-Malcolm Howard (Victoria, BC) Brentwood College RC
-Conlin McCabe (Brockville, ON) Brockville RC
-Jeremiah Brown (Cobourg, ON) Victoria City RC
-Doug Csima (Oakville, ON) Leander BC
-Gabe Bergen (100 Mile House, BC) University of Victoria RC
Men's 4- (Men's four)
-Derek O'Farrell (Montreal, QC) McGill University RC
-Will Dean (Kelowna, BC) Brentwood College RC
-Kevin Kowalyk (Winnipeg, MB) Winnipeg RC
-Anthony Jacob (Vancouver, BC) Vancouver College RC
Men's 2- (Men's pair)
-David Calder (Victoria, BC) Brentwood College RC
-Scott Frandsen (Kelowna, BC) Brentwood College RC
Men's 2x (Men's double)
-Fraser Berkhout (St. Catharines, ON) Ridley Graduate BC
-Mike Wilkinson (North Vancouver, BC) Burnaby Lake RC
LM2x (Lightweight men's double)
-Cam Sylvester (Caledon, ON) Western RC
-Doug Vandor (Dewittville, ON) McGill University RC
LM4- (Lightweight men's four)
-John Sasi (North Delta, BC) Gorge RC
-Mike Lewis (Victoria, BC) University of Victoria RC
-Rares Crisan (Mississauga, ON) Don RC
-Matt Jensen (Innerkip, ON) Western RC
M2+ (Men's coxed pair)
-Kevin Light (Sidney, BC) Victoria City RC
-Steven Van Knotsenburg (Beamsville, ON) Ridley Graduate Boat Club
LM2- (Lightweight men's pair)
-Morgan Jarvis (Winnipeg, MB) Kingston RC
-Tim Myers (Penticton, BC) University of Victoria RC
LTA4+ (Paralympic category)
-Tony Theriault (Victoria, BC) Nanaimo Rowing Club
-David Blair (Ottawa, ON) Ottawa Rowing Club
-Meghan Montgomery (Winnipeg, MB) Winnipeg Rowing Club
-Victoria Nolan (Toronto, ON) Argonaut Rowing Club/Bayside Rowing Club
-Cox: Laura Comeau (St. Catharines, ON) Ridley Graduate BC
Coaches:
-Mike Spracklen
-Terry Paul
-John Keogh
-Allison Dobb
-Kenny Wu
-Jeff Powell
-Jeff Dunbrack
-Al Morrow