PRINCETON, N.J. - With the final competition to determine the last four crews to compete at the 2014 World Rowing Championships set for next week, USRowing is pleased to announce the names of the athletes selected to the team from the men's and women's training camps to compete in Amsterdam, The Netherlands.
In addition to the boats named in camp, four crews have officially accepted their nominations to the team after top performances at the second world cup on Lake Aiguebelette, France, including the women's single sculls, the women's double sculls, the women's pair and the lightweight men's double sculls.
Accepting nominations to the team in the woman's double after taking silver in France were Ellen Tomek (Flushing, Mich.) and Meghan O'Leary (Baton Rouge, La.). Accepting nominations to the team in the women's pair after a silver medal performance at world cup II was Kerry Simmonds (San Diego, Calif.) and Megan Kalmoe (St. Croix Falls, Wis.).
Accepting nominations with a fourth place finish were Josh Konieczny (Millbury, Ohio) and Austin Meyer (Cohoes, N.Y.) and accepting her nomination in the women's single after finishing fifth on Lake Aiguebelette was Gevvie Stone (Newton, Mass.).
Among the 80 athletes named from the camps, through world cup competition or the 2014 Senior 1 World Championship Trials, 19 are former Olympians, Olympic spares or Paralympians, 30 have been on prior senior world championship teams, seven competed on U.S. under 23 teams and 24 are new to the U.S. national team.
Beginning Monday on Mercer Lake in West Windsor, N.J., the four remaining crews will be selected following racing in their respective events at the Senior World Championship Trials II. The featured events are the men's single sculls, the men's double sculls, the men's pair and the lightweight women's double sculls.
Eleven crews have already been named to the team following Senior 1 World Championship Trials, including the lightweight men's and women's single sculls, the men's quadruple sculls, the lightweight men's and women's quadruple sculls, the men's pair with coxswain, the lightweight men's pair and the lightweight men's eight.
In the para-rowing events, crews earned berths to the team during trials including the men's and women's arms and shoulders single sculls, the trunk and arms mixed double, and the legs, trunk and arms mixed double. In addition, the legs, trunk and arms four with coxswain was selected from the para-rowing camp.
Earning places on the squad at trials in the men's and women's lightweight single sculls were Andrew Campbell, Jr. (New Canaan, Conn.) and Kate Bertko (Oakland, Calif.).
Winning trials in the men's quad was Peter Graves (Cincinnati, Ohio), Stephen Whelpley (Moquon, Wis.), John Graves (Cincinnati, Ohio) and Benjamin Dann (Pound Ridge, N.Y.). Named to the team in the lightweight men's quadruple sculls were Andrew Neils (Manhattan, Kansas), Peter Schmidt (Providence, R.I.), Jacob Georgeson (North Olmsted, Ohio) and Kyle Lafferty (Hockessin, Del.).
Earning a place in the lightweight women's quadruple sculls was the crew of Hillary Saeger (Dedham, Mass.), Helen Tompkins (Friendswood, Texas.), Sarah Giancola (Buffalo, N.Y.) and Mary Jones (Huntsville, Ala.).
Also named to the team in trials were Jack Carlson (Weston, Mass.), Taylor Brown (Winter Park, Fla.) and Henry Hoffstot (Ligonier, Pa.) in the men's pair with coxswain; Michael Wales (Seattle, Wash.) and Tyler Nase (Phoenixville, Pa.) in the lightweight men's pair.
And in the lightweight men's eight were Stephen Young (Tampa, Fla.), Kyle Traub (Eastham, Mass.), Andrew Hakanson (Newtown Square, Pa.), Josh Getz (Ann Arbor, Mich.), Matthew O'Leary (Westwood, Mass.), Joseph Hanlon (Washington D.C.), Dan Kirrane (Rockville Centre, N.Y.), Peter Gibson (Belmont, Mass.) and Andrew Weiland (Upper Arlington, Ohio).
Earning places in para-rowing trials were Blake Haxton (Columbus, Ohio) in the arms and shoulder men's single sculls; Katelynn Steinke (Yarmouth Port, Mass.) in the women's arms and shoulders single sculls; Jaden Thoennes (Bloomington, Ill.) and Callum Borchers (Franklin, Mass.) in the trunks and arms mixed double sculls and Andrew Johnson (Riverside, Conn.) and Stephanie Cox (Raleigh, N.C.) in the legs, trunks and arms mixed double sculls.
Named to the para-rowing team from camp was the legs, trunk and arms four with coxswain crew of coxswain Jenny Sichel (Clifton, N.J.), Ricky Vandegrift (Cincinnati, Ohio), Zachary Burns (Ann Arbor, Mich.), Danielle Hansen (Paterson, Calif.) and Jaclyn Smith (Williston Park, N.Y.).
All of the athletes named to the team, and those that win at trials next week, will compete at the World Rowing Championships, August 24-September 1, in Amsterdam, The Netherlands.
Current 2014 Senior National Team Roster
Name Birthdate Ht. Wt. Hometown
Women's Single Sculls (W1x)
Gevvie Stone 7/11/85 6'0" 157 Newton, Mass.
Lightweight Men's Single Sculls (LM1x)
Andrew Campbell, Jr. 2/2/1992 5'10" 155 New Canaan, Conn.
Lightweight Women's Single Sculls (W1x)
Kate Bertko 11/8/83 5'9" 128 Oakland, Calif.
Women's Double Sculls (W2x)
Ellen Tomek (s) 5/1/84 5'10" 160 Flushing, Mich.Meghan O'Leary (b) 8/24/84 6'0" 165 Baton Rouge, La.
Lightweight Men's Double Sculls (LM2x)
Josh Konieczny (s) 5/26/91 5'10" 155 Millbury, Ohio.
Megan Kalmoe (b) 8/21/83 5'10" 160 St. Croix Falls, Wis.
Men's Pair With Coxswain (M2+)
Jack Carlson (c) 5/22/87 5'8" 121 Weston, Mass.Henry Hoffstot (b) 9/23/90 6'4" 190 Ligonier, Pa.
Lightweight Men's Pair (LM2-)
Michael Wales (s) 7/18/91 6'1" 150 Seattle, Wash.
Tyler Nase (b) 8/30/90 6'0" 155 Phoenixville, Pa.
Men's Quadruple Sculls (M4x)Peter Graves (b) 10/25/84 6'2" 175 Cincinnati, Ohio.
Women's Quadruple Sculls (W4x)Olivia Coffey (b) 1/29/89 6'1" 170 Watkins Glen, N.Y.
Lightweight Men's Quadruple Sculls (LM4x)
Kyle Lafferty (s) 12/24/87 6'0" 160 Hockessin, Del.
Grant James (b) 8/17/87 6'5" 195 DeKalb, Ill.
Women's Four (W4-)
Adrienne Martelli 12/3/87 6'1" 175 University Place, Wash.Men's Eight (M8+)
Zach Vlahos (c) 8/19/88 5'9" 121 Piedmont, Calif.
Women's Eight (W8+)
Katelin Snyder (c) 6/16/87 5'4" 120 Detroit, Mich.
Heidi Robbins (s) 7/3/91 6'2" 178 Hanover, N.H.
Eleanor Logan (7) 12/27/87 6'2" 175 Boothbay Harbor, Maine
Caroline Lind (6) 10/11/82 6'0" 175 Greensboro, N.C.
Grace Luczak (5) 5/24/89 6'3" 165 Ann Arbor, Mich
Lauren Schmetterling (4) 8/3/88 5'11" 170 Moorestown, N.J.
Vicky Opitz (3) 6/5/88 5'11" 157 Middleton, Wis.
Meghan Musnicki (2) 2/5/83 5'11" 175 Naples, N.Y.
Amanda Polk (b) 8/2/86 5'11" 175 Pittsburgh, Penn.
Men's Arms and Shoulders Single Sculls
Blake Haxton 12/17/1990 3'2" 150 Columbus, Ohio.Women's Arms and Shoulders Single Sculls
Katelynn Steinke 1/21/87 5'10" 150 East Falmouth, Mass.Trunk and Arms Mixed Double Sculls
Jaden Thoennes (s) 9/6/85 5'1" Cambridge, Mass.Legs, Trunk and Arms Mixed Double Sculls
Andrew Johnson (s) 3/18/90 5'10" 150 Riverside, Conn..
Comments | Log in to comment |
There are no Comments yet
|