Today Rowing Canada Aviron announced the crews that will compete in the next two BearingPoint World Cup regattas in Munich (May 27 to 29) and Lucerne (June 18 to 20). "This team is a stronger team than the one that won three Olympic-class medals in Milan (at the 2003 World Championships) last year," says Canadian National Rowing Team head coach Brian Richardson. "The World Cups are a great lead up to the Olympic Games giving us several opportunities to test combinations and race strategies against our opposition." Canada has qualified seven boats for the 2004 Olympics in Athens lightweight women's double (LW 2x), men's pair (M 2-), women's pair (W 2-), lightweight men's four (LM 4-), men's four (M 4-), women's eight (W 8+) and men's eight (M 8+). All these boats will compete at the World Cups, but changes may be made in crew composition before the Olympic team is officially announced this summer. The team will also participate in the Duisburg International Regatta (May 21 - 23).
World Cup National Rowing Team members (membres d'équipe) Note: In no particular order
W8+:
Sarah Pape - Toronto, Ont.
Karen Clark - Delta, B.C.
Romina Stefancic - Victoria, B.C.
Sabrina Kolker - West Vancouver, B.C.
Roslyn McLeod - Burlington, Ont.
Andréanne Morin - Montreal, Que.
Jacqui Cook - Burlington, Ont.
Pauline Van Roessel - Bow Island, Alta.
Anna-Marie DeZwager- Victoria, B.C.
W2-:
Buffy Williams - St. Catharines, Ont.
Darcy Marquardt - Richmond, B.C.
M 8+:
Brian Price - Belleville, Ont.
Jeff Powell - Winnipeg, Man.
Scott Frandsen- Kelowna, B.C.
Andrew Hoskins - Edmonton, Alta
Adam Kreek - London, Ont.
Chris Jarvis - St. Catharines, Ont.
Darren Barber - Victoria, B.C.
Kevin Light - Sidney, B.C
Joe Stankevicius - Dundas, Ont.
M 4-:
Barney Williams - Salt Spring Island, B.C.
Jake Wetzel - Saskatoon, Sask.
Tom Herschmiller - Comox, B.C.
Cam Baerg- Saskatoon, Sask.
M 2-
Kyle Hamilton - Richmond, B.C.
Dave Calder - Victoria, B.C.
LM 4-
Jon Beare - Toronto, Ont.
Jon Mandick - Victoria, B.C.
Iain Brambell - Brentwood Bay, B.C.
Gavin Hassett - Victoria, B.C.
LW 2x:
Fiona Milne - Niagara-on-the-Lake, Ont.
Mara Jones - Aurora, Ont.
Coaches (entraîneurs): Brian Richardson, Mike Spracklen, Al Morrow, and Laryssa Biesenthal.