Photo: L to r: Liz Urbach, Andrew Ireland, Mara Jones, Tracy Cameron, Melanie Kok, and Pete Dembicki; Photo: Jackie Skender, Rowing Canada Aviron
RCA INTERNATIONAL ACHIEVEMENT AWARD
Rowing Canada Annual Award Winners 2005 FISA World Rowing Senior Championships
Lightweight women's 4x - gold medal/
Mara Jones - Argonaut Rowing Club
Tracy Cameron - Calgary Rowing Club
Elizabeth Urbach - University of British Columbia Rowing Club
Melanie Kok - Ridley Graduate Boat Club
Coach: Laryssa Biesenthal
Lightweight men's 4x - bronze medal/
Doug Vandor - Club d'aviron de Montréal
Jeff Bujas - St. Catharines Rowing Club
Matt Jensen - Western Middlesex Rowing Club
Morgan Jarvis - Winnipeg Rowing Club
Coach: Pat Newman
Men's 4- - bronze medal
Rob Weitemeyer - University of British Columbia Rowing Club
Peter Dembicki - Brentwood College Rowing Club
Andrew Ireland - Leander Boat Club
Kip McDaniel - - Victoria City Rowing Club
Coach: Howie Campbell
RCA UNDER 23 INTERNATIONAL ACHIEVEMENT AWARD
2005 FISA World Rowing Under 23 Regatta
Lightweight Men's Double - Bronze medal
Morgan Jarvis, - Winnipeg Rowing Club
John Haver,- Saskatoon Rowing Club.
Coach: Pat Newman
Men's Eight - bronze medal
Blake Pucsek - Victoria City Rowing Club
James Grossmith - University of Victoria Rowing Club
Andrew Byrnes - North Star Rowing Club.
Christopher Aylard - Victoria City Rowing Club
Derek O'Farrell - Ottawa Rowing Club
Robert Thomson - Ottawa Rowing Club
Jeffrey McGuffin - Brock University Rowing Club
Darryl de Leeuw - University of Victoria Rowing Club
Cox: Mark Laidlaw - Hanlan Boat Club
Coach: Tony Carr
CLUB LEVEL AWARDS
HANLAN KELLER TROPHY
Established in memory of Thomas Keller, President of FISA for many years, by his friends particularly those at the Hanlan Boat Club of Toronto.
Kara Farquharson
TONY ZASADA AWARD
Established by the family and friends of Tony Zasada of the Regina Rowing Club. Tony was fifth in the coxed pair event at the 1984 Olympic Games and was killed in a car accident shortly afterwards.
Tracy Cameron of Calgary Rowing Club
Todd Keesey of Saskatoon Rowing Club
BOBBY PEARCE AWARD
Junior Female Sculler of the Year - Rameuse en couple junior de l'année
Bobby Pearce of the Leander Rowing Club won the Diamond sculls at the 1931 Henley Royal Regatta and gold medals at the 1928 and 1932 Olympic Games for his native Australia. He moved to Canada and turned professional and was never beaten as both an amateur and professional champion.
Lauren Wilkinson - Burnaby Lake Rowing Club
JACK GUEST AWARD
Junior Male Sculler of the Year
Jack Guest of the Don Rowing Club won the Diamond sculls at the 1930 Henley Royal Regatta and a silver medal at the 1928 Olympic Games in partnership with Joe Wright Jr.
David Wakulich, St. Catharines Rowing Club.
SCULLERS AND SWEEP CREWS OF THE YEAR
FEMALE SCULLER OF THE YEAR
A joint award/ Susanne Ross, Jenny Hogsden, Kingston Rowing Club.
MALE SCULLER OF THE YEAR
A joint award Adam Norton, Don Rowing Club, Aaron Kroeker, Ridley Graduate Boat Club.
FEMALE SWEEP CREW OF THE YEAR
Sarah Waterfield, Buzzy McCord, Kingston Rowing Club
MALE SWEEP CREW OF THE YEAR
Nicholas Pratt, Cameron Sylvester, Kingston Rowing Club
COACH OF FEMALE CREWS
Scott Feddery, Kingston Rowing Club
COACH OF MALE CREWS
Jack Nicholson, Ridley Graduate Boat Club
THE JOHN ANDERSON CORPORATE AWARD
Named in memory of John Anderson, who was Vice-President Marketing of Rowing Canada Aviron when killed in a car accident in January 2005.
Regatta Sport (Chris Cookson)
CENTENNIAL MEDAL
Established in 1980 to mark the 100th anniversary of the founding of Rowing Canada Aviron, the medal is awarded to those who have contributed outstanding service to Canadian rowing, including those who win their first gold medal at the Olympic Games or World Championships.
Mara Jones - - Argonaut Rowing Club
Tracy Cameron - - Calgary Rowing Club
Elizabeth Urbach - - University of British Columbia Rowing Club
Melanie Kok - Ridley Graduate Boat Club
AWARDS OF MERIT
Awarded to those whose service and achievements in rowing, when measured in terms of quantity and quality according to the awards policy, have reached a certain milestone.
Fiona Milne - Ridley Graduate Boat Club
Jonathon Beare - Gorge Rowing Club
Matt Swick - Ridley Graduate Boat Club
THE PRESIDENT'S AWARD
This award is made entirely in the discretion of the President of Rowing Canada Aviron. Ce prix est décerné entièrement à la discretion du president de Rowing Canada Aviron.
-Mark Lowry - past Executive Director of Rowing Canada Aviron who recently passed away.
-Brenda Liski - RCA VP Administration
-Wes Kuran - Ottawa Rowing Club
LONG SERVICE AWARDS
25 years
· Adrian Miller, St. John's Rowing Club.
· Kathleen Hutchins, Maple Bay Rowing Club.
· Andrew Hutchins, Maple Bay Rowing Club.
· Jane Phillips, Maple Bay Rowing Club.
· Tom Gavaghan, Maple Bay Rowing Club
· Karol Sauvé, Club d'aviron de Montréal.
· Marie-Claude Gaudet, Club d'aviron de Boucherville.
15 years
· Linda Milne, Maple Bay Rowing Club.
OFFICIALS AWARD
-Wes Kuran, Ottawa Rowing Club
Officials special presentation - retiring as a FISA Umpire.
-Peter King
Retiring board members: Peter Brook (Sask.), and Adrian Miller (Nfld.)