The following athletes have been invited by Rowing Canada Aviron to attend its Olympic training camps. Invitations to the Olympic training camps are extended to those athletes who have exhibited the ability and/or potential to make one of RCA's targeted crews. Rowing Canada Aviron has qualified five boats for the Olympics and plans to send additional crews (to be announced) to the Olympic qualifier regatta in Poland in July 2008.
HEAVY MEN - HOMMES POIDS LOURD
Brian Price (coxswain) - Belleville, Ont., Quinte Rowing Club
Mark Laidlaw (coxswain) - Mississauga, Ont., UVic
Kyle Hamilton - Richmond, B.C., University of British Columbia
Adam Kreek - London, Ont., London Rowing Club
Dominic Seiterle - Victoria, B.C., Delta Deas RC
Malcolm Howard - Victoria, B.C., Brentwood College RC
Jake Wetzel - Saskatoon, Sask., Lake Louise RC
Andrew Byrnes - Toronto, Ont., Victoria City RC
Ben Rutledge - Cranbrook, BC, UBC
Kevin Light - Sidney, B.C., Victoria City RC
Andrew Hoskins - Edmonton, Alta., Edmonton RC
Scott Frandsen - Kelowna, B.C., Brentwood College RC
Kip McDaniel - Cobble Hill, B.C., Shawnigan Lake RC
Rob Weitemeyer - Coquitlam, BC, UBC Rowing
David Calder - Victoria, B.C, Gorge Rowing and Paddling Club
Max Lang - Lumby, B.C., Shawnigan Lake
Derek O'Farrell - Unionville, Ont., McGill University RC
Jan Tize - West Vancouver, B.C., Brentwood College RC
Jamie Faris - Fort Saskatchewan, AB, Brentwood College RC
Rob Gibson - Kingston, Ont., Kingston RC
Dan Casaca - Toronto, Ont., Don RC
Brent Holmes - Peterborough, Ont., Peterborough RC
Gabe Bergen - 100 Mile House, B.C, University of Victoria RC
Peter Dembicki - West Vancouver, B.C., Brentwood College RC
HEAVY WOMEN - FEMMES POIDS LOURD
Lesley Thompson-Willie (coxswain) - London, Ont., London RC
Jane Rumball - Fredericton, NB, Western RC
Darcy Marquardt - Richmond, BC, UVic
Anna-Marie DeZwager - Victoria, B.C., Burnaby Lake RC
Krista Guloien - Port Moody, BC., UBC
Janine Hanson - Winnipeg, MB, Winnipeg RC
Rachelle de Jong - Regina, SK., UVic
Buffy Williams - St Catharines, Ont., St Catharines RC
Heather Mandoli- Kelowna, B.C, Western RC
Ashley Brzozowicz - Toronto, Ont., Western RC
Kaylan VanderSchilden - Victoria, University of Victoria RC
Sabrina Kolker - West Vancouver, B.C., Burnaby Lake RC
Romina Stefancic - Victoria, University of Victoria RC
Katie Reynolds - St. John, NB, Western RC
Sarah Bonikowsky - Orangeville, Ont., University of Victoria RC
Isolda Penney - Kingston, Ont., Kingston RC
Peggy Hyslop - Kamloops, B.C., Bayside RC
Cristin McCarty - Saskatoon, Sask., Saskatoon RC
Andréanne Morin - Montreal, Que., Montreal RC/ Club d'aviron de Montréal
Jacqui Cook - Burlington, Ont., Brock University
Zoe Hoskins - Edmonton, Alta., Edmonton RC
LIGHT MEN - HOMMES POIDS LÉGER
Mike Lewis (LM4-) - Victoria, B.C., UVic RC
Liam Parsons (LM4-) - Thunder Bay, Ont., Thunder Bay RC
Jon Beare (LM4-) - Toronto, Ont., Shawnigan Lake RC
Iain Brambell (LM4-) Victoria, B.C., Victoria City RC
Doug Vandor - Dewittville, Que. Montreal RC/ Club d'aviron de Montréal
Matt Jensen - Innerkip, Ont., Western RC
Tim Colson - London, Ont., Western RC
Cam Sylvester - Caledon, Ont., Western RC
Andrew Borden - Toronto, Ont., University of Toronto RC
John Sasi - North Delta, BC, Burnaby Lake RC
LIGHT WOMEN - FEMMES POIDS LÉGER
Melanie Kok (LW2x) - St. Catharines, Ont., Ridley Graduate Boat Club
Tracy Cameron (LW2x) - Shubenacadie, NS, Calgary Rowing Club